-Reklama-

Najfajniejsze planszówki na jesienne dni

10 października obchodzimy Dzień Gier Planszowych, ale to nie jedyna okazja, by spędzić z dziećmi czas na wciągającej zabawie przy planszówce. Zbliżająca się jesień i zima są idealnym czasem na odkrywanie nowych i ciekawych gier. Zobaczcie nasze propozycje.

-Reklama-

Spędzanie czasu z dzieckiem na zabawie nie musi być monotonne i nudne. Dobra planszówka czyni cuda i potrafi poprawić nastrój każdego. To fantastyczna rozrywka wymagająca czasem kreatywności, czasem strategicznego myślenia, dobrej pamięci czy wiedzy.

Zastanawialiście się, dlaczego gry planszowe nie zostały wyparte przez gry na konsolę czy komputer? Dlaczego granie na telefonie nie jest tak ekscytujące co rozrywka przy planszy? Odpowiedź jest prosta! Tylko planszówki wyzwalają tyle dobrych emocji i stanowią świetne spoiwo między graczami. W grę planszową gramy ze sobą, nie obok siebie. Widzimy się, czujemy swoją bliskość, rywalizujemy lub współpracujemy i nadal pozostajemy w świecie realnym, choć z domieszką pewnej magii. Gry planszowe nie potrzebują prądu, można w nie grać wszędzie i z każdym. Są ponadczasowe. Na dodatek tylko one tak intensywnie pogłębiają relacje międzyludzkie.

To tylko niektóre powody, dla których warto mieć w domu gry planszowe i uczyć w nie grać swoje dzieci. To wspieranie ich rozwoju przez ciekawą zabawę, poznawanie świata, doświadczanie nowych emocji.

Jakie gry najlepsze na jesień i zimę?

Co jakiś czas pokazujemy wam nowe propozycje planszówek, które zachwyciły nas i nasze dzieci. Tym razem mamy dla was idealne gry na jesienne i zimowe dni, które z racji tej pory roku zmuszają nas do dłuższego przebywania w domach. Dobra planszówka nie pozwoli się nudzić waszym dzieciom i zachęci do grania całą rodzinę. Nie ma lepszego sposobu na wspólną zabawę. Spójrzcie na nasze propozycje, które mają szansę stać sie hitami w waszych domach.

Najlepsze gry dla dzieci (i nie tylko) na jesień i zimę

DRAFTOZAUR (WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA)

Światowy hit! Jedna z najlepszych gier o dinozaurach.

Dinozaury wędrują w poszukiwaniu najlepszych terenów. Postaraj się, aby na twojej planszy znalazły się dinozaury, za które zdobędziesz najwięcej punktów. Nie będzie to takie łatwe, bo na każdym polu planszy dostajesz punkty za inne gatunki!

2 wersje rozgrywki: lato i zima!
60 drewnianych pionków dinozaurów!

Gra nominowana do nagrody DZIECIĘCA GRA ROKU 2021!

Autorzy: Antoine Bauza, Corentin Lebrat, Ludovic Maublanc, Théo Rivière
Ilustracje: Roman Kucharski

Wiek: 8-108 lat
Liczba graczy: 2-5

DŻUNGLA – PuzzloGra (WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA)

Wyjątkowe połączenie gry i puzzli!

Plansza przedstawia dżunglę budzącą się do życia. W trakcie gry, wraz z dokładanymi przez graczy płytkami zwierząt, promienie słońca sięgają coraz wyżej, ujawniając kolejnych mieszkańców dżungli.

Zadaniem graczy jest układanie płytek w taki sposób, aby zdobywać punkty za ułożone zwierzęta. Im większe zwierzę, tym więcej punktów! Bądźcie jednak czujni, bo w dżungli czają się niespodzianki!

Gra nominowana do prestiżowej nagrody DZIECIĘCA GRA ROKU 2020 w Niemczech!

Autor: Günter Burkhardt
Ilustracje: Marcin Minor

Wiek: 5-105 lat
Liczba graczy: 2-4

GRA LICZBOWA (WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA)

Zabawa + nauka liczenia!

Wszyscy gracie równocześnie. Wykładacie odpowiednie karty na stół – wygra osoba, która najszybciej wyłoży wszystkie swoje karty. Aby wygrać, przyda się dobra koncentracja, spostrzegawczość i szybkość reakcji.

Gra pomaga młodszym graczom opanować umiejętność dodawania i odejmowania. Nie ma lepszej metody niż nauka przez zabawę!

Zdobyte nagrody:

NAJLEPSZA GRA RODZINNA (USA, 2017)
TOP 3 GIER MATEMATYCZNYCH (Wielka Brytania, 2013)

Autorka: Maureen Hiron
Ilustracje: Małgorzata Wójcicka

Wiek: 8-108 lat
Liczba graczy: 2-4

NA KOŃCU JĘZYKA – JUNIOR (WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA)

Dziecięca wersja bestsellerowej gry towarzyskiej!

Bądź szybszy od rywali – powiedz, z czym kojarzą się rysunki na kartach! Podaj słowo, które masz na końcu języka! Każdy rysunek może kojarzyć się z wieloma rzeczami, dzieci mają więc pole do popisu.

UWAGA! Kilka wariantów rozgrywki rozwija umiejętność głoskowania i rymowania!

Zdobyte nagrody:

NAGRODA RODZICÓW (USA, 2018)
WYBÓR RODZICÓW – rekomendacja (USA, 2018)

Autor: Andrew Innes
Ilustracje: Łukasz Musiał

Wiek: 5-105 lat
Liczba graczy: 3-6

PODRÓŻ W CZASIE (WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA)

Podróż pełna opowieści i emocji!

Pingwin Przemysław zabiera was w podróż po niesamowitych krainach. Będziecie opowiadać historie związane z tymi krainami i zapamiętywać spotkane w nich przedmioty. Wariant gry pozwala dzieciom nazywać emocje związane z przygodami pingwina Przemysława.

Do gry dołączony jest komentarz psychologa dziecięcego! Gra rozwija umiejętność opowiadania, pamięć, wyobraźnię, skojarzenia i empatię.

Zdobyte nagrody:

NAJLEPSZA GRA DZIECIĘCA – rekomendacja (Niemcy)
NAJLEPSZA GRA EDUKCACYJNA – nominacja (Niemcy)

Autor: Reiner Knizia
Ilustracje: Maciej Szymanowicz

Wiek: 4-104 lat
Liczba graczy: 2-5

SPÓR O BÓR (MUDUKO)

Jak jesień, to tylko wyprawa do lasu. Do boru nawet! Jeszcze lepiej – do Prapuszczy! Ale że jesień nie zawsze rozpieszcza pogodą, to długie jesienne wieczory można spędzić we dwoje, walcząc w karcianym pojedynku!

Spór o Bór to taktyczna gra karciana dla dwóch graczy. Poprowadźcie swoje oddziały do bezkrwawego boju o kontrole nad polanami Prapuszczy. Spór o Bór to polska edycja Schotten Totten – jednej z najlepszych dwuosobowych gier wszechczasów.

Wiek: 8+

Liczba graczy: 2

GHOST ADVENTURE (MUDUKO)

Za zimno i mokro, by wyjść pobiegać czy pojeździć na rowerze? Jesienna słota daje się we znaki? Rodzinna gra zręcznościowa Ghost Adventure. Zakręcona przygoda przychodzi z pomocą zastanym kościom! Przy tej grze trzeba się bowiem mocno nagimnastykować!

Przeprowadźcie kręcącego się bączka przez kolejne misje na różnych planszach. Przeskakujcie na wyższe poziomy i ponad przeszkodami, manewrujcie bączkiem pomiędzy planszami i uważajcie na pułapki. Gra zawiera 56 różnych misji: w tym wariant solo i komiks fabularny.

Wiek: 8+

Liczba graczy: 1-4

HOLI (MUDUKO)

Już bardziej jesieniarsko się nie da! Pomarańcz, żółć, czerwień – czyli o tym, jak kolory spadających jesienią liści przywracają wspomnienia z letniego Holi – Festiwalu Kolorów.

Holi to logiczna gra z trójwymiarową planszą o rzucaniu się kolorowym pyłem.

Holi. Festiwal Kolorów to wyjątkowa abstrakcyjna gra logiczna zawierająca mechanikę area control. Zadaniem graczy będzie zagrywanie kart akcji i rozrzucanie swoich żetonów koloru po planszy. Przepiękne ilustracje, trójwymiarowa plansza i zmienne zasady gry to to, co wyróżnia Holi najbardziej.

Wiek: 10+

Liczba graczy: 2-4

WIRUS HALLOWEEN (MUDUKO)

Halloweenowy dodatek do najbardziej zaraźliwej gry na świecie!

Nietoperze w amoku przelatują pod stropem szpitala. Krwiożercze monstra rzucają się po korytarzach, budząc grozę w personelu i pacjentach. Ta noc z pewnością będzie niezapomniana…

Wiek: 8+

Liczba graczy: 2-6

ROZPOZNAJ STWORKA (MUDUKO)

Gra sensoryczna integrująca osoby niewidome z widzącymi.

Zaproście stworki na przyjęcie urodzinowe. Wystarczy porozsyłać zaproszenia. Jednak w przypadku stworków nie jest to takie łatwe! Każdy z nich ma bowiem swój tajny kod, który odczytać można jedynie dotykiem. Sprawdź się i bez

użycia wzroku spróbuj rozesłać jak najwięcej zaproszeń. Gra przygotowana została tak, by mogli zagrać w nią niewidomi i niedowidzący z osobami ze sprawnym wzrokiem.

Wiek: 4+

Liczba graczy: 2-4

BAŁAGAN W PRZEDSZKOLU (MUDUKO)

Wspólne granie w… sprzątanie!

Dzieci po udanej zabawie muszą posprzątać. Kto posegreguje najwięcej zabawek, wygrywa!

Bałagan w przedszkolu to gra na spostrzegawczość dla dzieci od 4 lat. Zadaniem graczy jest sprzątnięcie bałaganu, który powstał podczas kreatywnego dnia w przedszkolu. Odkrywajcie kafelki, szukajcie wspólnego elementu. Zbierzcie dobrane w pary kafelki jako punkty. Wygrywa gracz, który zbierze ich najwięcej. 

Gra uznanego autora Doktora Reinera Knizi zapewnia emocjonującą rozgrywkę dzięki atrakcyjnym elementom.

Wiek: 4+

Liczba graczy: 2-6

RUMMIKUB JUNIOR (TM TOYS)

To znakomita gra edukacyjna dedykowana dla dzieci. Rummikub to jedna z najbardziej znanych i lubianych gier rodzinnych na świecie. Wersja Junior jest dedykowana specjalnie dla dzieci. Zapewni świetną zabawę, a jej zasady są oparte na standardowej wersji. Gra, rozwija umiejętności poznawcze (rozpoznawanie cyfr, kolorów i kształtów oraz formowanie z nich grup w określonym porządku) oraz uczy logicznego myślenia i spostrzegawczości. Umieszczone na kostkach duże, kolorowe kształty z wartościami 1-10 pomogą dzieciom zapoznać się z cyframi i ich kolejnością. Małe kształty w dolnych narożnikach każdej kostki ułatwią układanie serii we właściwym porządku. To przyjemna i dynamiczna gra dla całej rodziny.

Rummikub Junior posiada trzy warianty gry:

1. rozpoznawanie liczb, kolorów i kształtów, poprzez układanie w pary kostek do gry,

2. używanie jokera, aby zastąpić kostkę będącą w grze,

3. budowanie serii z co najmniej trzech kostek

Wiek: 3-7 lat

Liczba graczy: 2-4

GRY DLA NAJMŁODSZYCH (DODO TOYS)

Gry DODO powstały specjalnie z myślą o najmłodszych. Mogą cieszyć się nimi zarówno kilkulatki, jak i kilkunastomiesięczne maluchy. Bogactwo wzorów i kolorów wprawia w zachwyt. Znajdziemy wśród nich różne tematy przewodnie w formie kolorowych ilustracji.

Bingo – Zwierzęta to prosta gra dla najmłodszych, której zasady są łatwe do przyswojenia i wytłumaczenia w kilka minut.

Gra Memo to świetna zabawa dla najmłodszych połączona z edukacją, nauką zapamiętywania, cierpliwości i skupienia.

Gra na spostrzegawczość – to wspaniała zabawa, która rozwija u dzieci zmysł obserwacji i uważność.

Gra Domino to świetna zabawa, która uczy dziecko spostrzegawczości i rozwija jego koncentrację, dodatkowo ćwiczy jego małą motorykę i naukę liczenia.

Wiek: 3+

Liczba graczy: 2-6

PLUSZOWYCH SNÓW (REBEL)

Któż z nas nie mierzył się kiedyś z koszmarami? To nieprzyjemne uczucie dotyka każdego, niezależnie od wieku. I choć dorośli radzą sobie z nim na co dzień, dzieciom przyda się pomoc – na przykład w postaci pluszowych obrońców, gotowych rozgonić każdy zły sen!

Pluszowych snów! to gra dla najmłodszych, polegająca na umiejętnym wybieraniu żetonów o odpowiednim rozmiarze. W każdej rundzie losujemy z puli nowy koszmar do pokonania (bez obaw, koszmary w grze nie są wcale takie straszne!) i umieszczamy go na środku. Wokół niego rozkładamy pluszowych obrońców, a następnie staramy się oszacować, który z nich będzie w stanie całkowicie zakryć nasz koszmar. Najlepiej, by wybrany przez nas żeton był możliwie jak najmniejszy – wówczas zdobędziemy więcej cennych punktów snów.

Podczas rozgrywek w Pluszowych snów! wykorzystujemy wyobraźnię przestrzenną i rozwijamy umiejętność szacowania wielkości – na początku dziecko może przykładać żetony do siebie, by stopniowo nauczyć się wykonywania całej operacji na odległość. Zabawa wpływa też pozytywnie na emocjonalny rozwój dziecka, oswajając temat koszmarów dzięki motywowi pluszowych obrońców. Instrukcja wspiera nas również w dopasowywaniu gry do poziomu rozwoju naszego dziecka: dostępny jest uproszczony wariant kooperacyjny odpowiedni już dla trzylatków oraz zasady dla starszaków oparte na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”.

Wiek: 4+

Liczba graczy: 2-4

OPOWIADANKI (REBEL)

Przepięknie zilustrowana gra stworzona z myślą o wspólnym, rodzinnym spędzaniu czasu. Rodzice z dziećmi poznają bajki i decydują o tym, jakie zwierzaki zostaną bohaterami opowieści. Kotek to odważny rycerz, a może samotny muzykant? Wiewiórka to ciekawska wiedźma czy niezdarna wojowniczka kung-fu? Ulubiona historyjka nie przestanie Was bawić, jeśli za każdym razem będziecie zmieniać występujące w niej zwierzęta: zły strażnik z dzisiejszej opowieści w kolejnej może stać się nieustraszonym kapitanem. Wszystko zależy od Was!

Wiek: 5+

Liczba graczy: 2-6

CORTEX 3 (REBEL)

Zupełnie nowa odsłona popularnej gry, rozwijającej dziecięce umysły! Cortex to wyzwanie dla naszej spostrzegawczości i szybkości reakcji; zadaniem graczy jest jak najszybsze rozwiązywanie wyzwań pojawiających się na stole. Wśród nich znajdziemy łamigłówki, puzzle, zapamiętywanki, łączenie kształtów czy dopasowywanie kolorów. W tej wersji czeka na nas również specjalne wyzwanie z pachnącymi kartami, które będziemy musieli rozpoznać z zamkniętymi oczami, wyłącznie za pomocą węchu!

Wiek: 8+

Liczba graczy: 2-6

ZIG ZAP (TREFL)

Zig Zap przeniesie Was do szalonego świata, w którym będziecie musieli odnaleźć odpowiednie karty zwierzaków, w zależności od tego, co znajduje się na Waszej głowie. Chwyćcie packi, nałóżcie uszy na swoje głowy i przygotujcie się do dynamicznej rozgrywki, której zasady zmieniają się nieustannie.

Wiek: 5+

Liczba graczy: 2-4

JAK KURA PAZUREM (ALEXANDER)

Jak Kura Pazurem to gra dla osób, które cenią sobie świetną zabawę, a ich wyobraźnia nie zna granic. Gracze staną przed wyzwaniem zilustrowania haseł w taki sposób, aby odgadli je rywale. Ale muszą to zrobić słabszą ręką, a po wylosowaniu karty specjalnej nawet trzymając mazak stopą lub w ustach! Czyste szaleństwo podkręcają zwariowane hasła, takie jak Laponia, Piraci z Karaibów, czy maszynka do golenia. Dodatkowym atutem jest możliwość dodania własnych pomysłów! To świetna zabawa dla każdego, niezależnie od wieku.

Wiek: 7+

Liczba graczy: 2 i więcej

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również