-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Makrosomia płodu – co to jest i jakie są jej skutki?

Makrosomia płodu to stan, w którym noworodek ma większą masę ciała niż odpowiada jego wieku ciążowemu. Jest to problem zdrowotny zarówno dla matki, jak i dla dziecka, ponieważ wiąże się z ryzykiem powikłań w czasie ciąży, porodu i połogu. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest makrosomia płodu, jakie są jej przyczyny, objawy i konsekwencje.

-Reklama-

Co to jest makrosomia płodu i jak często występuje?

O makrosomii płodu (inaczej hipertrofii) mówi się wtedy, gdy urodzeniowa masa ciała przekracza 90. centyl masy ciała dla odpowiedniego wieku płodowego, płci i rasy. W praktyce oznacza to masę urodzeniową większą niż:

  • 4000 g (makrosomia 1. stopnia),
  • 4500 g (makrosomia 2. stopnia),
  • 5000 g (makrosomia 3. stopnia).

Częstość występowania makrosomii waha się w zależności od kraju i regionu geograficznego w zakresie 1–28% wszystkich urodzeń. Makrosomia występuje dwukrotnie częściej u dzieci matek chorych na cukrzycę niż u dzieci matek niechorujących na nią. Częstość występowania makrosomii w populacji ogólnej wynosi 6–14,5%, u kobiet z cukrzycą 25–42%.

Jakie są przyczyny makrosomii płodu?

Przyczyny makrosomii płodu nie są do końca znane, ale istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą wpływać na zbyt duży przyrost masy ciała dziecka w łonie matki. Niektóre z nich to:

  • cukrzyca matki przed lub w trakcie ciąży, która powoduje nadmierny dopływ glukozy do płodu przez łożysko i stymuluje jego produkcję insuliny i hormonu wzrostu,
  • otyłość matki, która wiąże się z większym ryzykiem cukrzycy ciążowej i nadmiernym przyrostem masy ciała w ciąży,
  • nadciśnienie tętnicze w trakcie ciąży, które może zaburzać prawidłowe odżywianie płodu przez łożysko,
  • poród po terminie, który zwiększa szansę na urodzenie większego dziecka,
  • ciąża po 45 roku życia, która wiąże się z większym ryzykiem cukrzycy ciążowej i innych powikłań,
  • poprzedni poród płodu z makrosomią, który świadczy o predyspozycji genetycznej lub etnicznej do rodzenia dużych dzieci,
  • wielorództwo, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej i nadciśnienia tętniczego,
  • pochodzenie etniczne, które może wpływać na różnice w budowie ciała i masie urodzeniowej dzieci,
  • wzrost i masa ciała rodziców, które mogą determinować wzrost i masę ciała dziecka,
  • płeć męska noworodka, która wiąże się ze średnio większą masą urodzeniową niż płeć żeńska.

Makrosomia występuje szczególnie często u noworodków matek chorych na cukrzycę, przede wszystkim wówczas, gdy cukrzyca występowała przed zajściem w ciążę. Jest to spowodowane nadmiernym dopływem glukozy do płodu przez łożysko, co stymuluje jego wzrost i odkładanie tkanki tłuszczowej. Dobre wyrównanie cukrzycy insulinozależnej zmniejsza ryzyko makrosomii płodu w przypadkach cukrzycy przedciążowej. Wprowadzenie do standardów postępowania oznaczenia stężenia glukozy we krwi przy pierwszej wizycie w czasie ciąży u ginekologa oraz wykonanie badania obciążenia glukozą pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży sprzyja lepszemu wyrównaniu gospodarki węglowodanowej w czasie ciąży i zmniejszeniu ryzyka makrosomii płodu u potomstwa matek z cukrzycą ciążową.

Jakie są objawy i powikłania makrosomii płodu?

Makrosomia płodu może być rozpoznana już podczas ciąży za pomocą badania ultrasonograficznego, które pozwala na pomiar obwodu główki, brzucha i długości uda płodu oraz oszacowanie jego masy ciała. Pomocny może być też wywiad matki, dotyczący historii rodzenia dużych dzieci lub dużego przyrostu masy ciała w trakcie ciąży.

Makrosomia płodu wiąże się z zagrożeniami zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Niektóre z powikłań, których można spodziewać się u ciężarnych w przypadku hipertrofii płodu, to:

  • naderwanie ściany macicy,
  • ciąża zakończona zabiegiem cesarskiego cięcia,
  • przedłużony lub zatrzymany poród,
  • uszkodzenia kanału rodnego,
  • wtórny niedowład macicy i zaburzenia czynności skurczowej,
  • rozejście się spojenia łonowego,
  • obfite krwawienia porodowe i poporodowe,
  • zakażenia połogowe.

Istnieją także istotne zagrożenia dla dziecka. W życiu płodowym może się to wiązać nawet z wewnątrzmacicznym obumarciem płodu. Według The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) śmiertelność płodów drastycznie wzrasta, gdy osiągają masy przekraczające 4500 g. Dla noworodka LGA może wiązać się z powikłaniami metabolicznymi, takimi jak hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi), hipokalcemia (niski poziom wapnia we krwi) i hipomagnezemia (niski poziom magnezu we krwi). Noworodki te mogą prezentować trudności z oddychaniem lub nawet drobne wady wrodzone. Dzieci, które we wczesnych etapach życia osiągnęły patologicznie wysoką masę, mogą zmagać się z otyłością lub nieprawidłową tolerancją glukozy.

Jak zapobiegać i leczyć makrosomię płodu?

Najlepszym sposobem zapobiegania makrosomii płodu jest kontrola stanu zdrowia matki przed i w trakcie ciąży. W szczególności należy dbać o prawidłową dietę i aktywność fizyczną, unikać nadmiernego przyrostu masy ciała, regularnie monitorować poziom glukozy we krwi oraz leczyć ewentualne choroby współistniejące. W przypadku podejrzenia makrosomii płodu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i ustalić najlepszy sposób rozwiązania ciąży.

W niektórych przypadkach możliwy jest poród naturalny przy makrosomii płodu, jeśli nie występują inne przeciwwskazania. Jednak często konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia, aby uniknąć urazów okołoporodowych u matki i dziecka. Decyzja o sposobie rozwiązania ciąży powinna być podjęta indywidualnie przez lekarza i pacjentkę, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak masa ciała płodu, wielkość miednicy matki.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Ekscytujące pomysły na aranżację pokoju dziecięcego. Jakie wnętrze pokocha Twoja pociecha?

Urządzasz pokój dziecięcy? Twoim zadaniem jest stworzenie miejsca, które będzie bezpiecznym azylem, a zarazem krainą nieskończonych możliwości. Jakie pomysły na aranżacje mogą zainteresować Twoje dziecko? Przedstawiamy trzy propozycje: dla małej fanki cukierkowych kolorów, dla przyszłego piłkarza oraz dla młodego odkrywcy natury.

Utrata wagi w ciąży – czy to normalne?

Ciąża to czas, w którym kobieta zwykle przybiera na wadze, aby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju dziecka. Jednak niektóre kobiety mogą zauważyć, że tracą na wadze w ciąży, co może być niepokojące. Czy utrata wagi w ciąży jest normalna? Czy może być szkodliwa dla matki i dziecka? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.