-Reklama-

7 wskazań do nagłego cesarskiego cięcia

Nie każde cesarskie cięcie jest zaplanowane. Możesz być niemal do samego porodu utwierdzana w przekonaniu, że urodzisz naturalnie, a i tak nie będziesz mieć pewności, że na pewno unikniesz CC. Oto sytuacje nagłe, które wymuszają przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

-Reklama-

Nawet, jeśli twoja ciąża przebiega książkowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do porodu naturalnego, nikt nie zagwarantuje ci, że tak właśnie urodzisz. Decyzja o CC czasem podejmowana jest nawet na sali porodowej, gdy pojawiają się zaskakujące okoliczności. Personel szpitala jest przygotowany, by w ciągu krótkiego czasu przeprowadzić nieplanowany zabieg cesarskiego cięcia. Dobrze, jeśli i ty będziesz gotowa na taką ewentualność. To może przydarzyć się każdej rodzącej.

Powody, dla których decyzja o CC podejmowana jest nagle

  1. Wypadnięcie pępowiny

Jeśli podczas naturalnego porodu dochodzi do wypadnięcia pępowiny czyli, że zdołała się ona przecisnąć przez szyjkę macicy i widać ją w pochwie zanim pojawi się w niej dziecko, zwykle podejmuje się decyzję o CC. To rzadkie powikłanie, ale dość niebezpieczne. Jak wiadomo, pępowina podtrzymuje dziecko przy życiu dopóki pozostaje w łonie matki. Jeśli pępowina wypadła, istnieje duże ryzyko, ze podczas naturalnego porodu zostanie ona zaciśnięta przez płód i tym samym dojdzie do niedotlenienia i niedokrwienia dziecka, co zagrozi jego życiu. Stąd decyzja o nagłym CC.

  1. Odklejenie się łożyska

Wcale nie musi wiązać się z patologicznym stanem łożyska, czyli nie musi to być łożysko przodujące. Czasem i normalnie zlokalizowane łożysko potrafi się odkleić, czego objawem jest obfity krwotok z dróg rodnych. W takiej sytuacji zagrożone jest zdrowie a nawet życie matki i dziecka, dlatego trzeba działać szybko. Zwykle wiąże się to z natychmiastowym zakończeniem ciąży przez cesarskie cięcie.

  1. Złe ułożenie dziecka do porodu

Dzieci przybierają pozycję do porodu zwykle w okolicach 35-36. tygodnia ciąży. Jeśli do 38. tygodnia ciąży maluch ma ułożenie pośladkowe, są marne szanse, że przed porodem jeszcze się obróci. Wszystko dlatego, że ma tam już bardzo mało miejsca na ruch i obrót jest mocno ograniczony. Ułożenie pośladkowe to ryzyko dla porodu naturalnego, że maluch zaplącze się w pępowinę. Zwykle więc nie dane jest mamie urodzić naturalnie w tej sytuacji i pomimo wszystkich innych dobrych parametrów, musi poddać się CC.

  1. Spadek parametrów życiowych dziecka

Podczas porodu rodząca podpięta jest pod urządzenie KTG, które mierzy czynność skurczową i akcję serca płodu. To pozwala wykryć nagłe nieprawidłowości np. gdy dziecku spada tętno czy zaczyna mieć ono coraz mniej tlenu. By zapobiec dalszym komplikacjom, błyskawicznie przewozi się kobietę na salę operacyjną i dokonuje CC. Taki poród zwykle ratuje życie dziecku.

  1. Brak postępu porodu

Przedłużający się poród, w którym nie widać postępu, to sytuacja zagrażająca dziecku. Najczęściej to efekt nierozwierającej się do końca szyjki macicy, która wstrzymuje poród i cofa akcję porodową. To zagrożenie dla matki, która jest wyczerpana porodem, ale też i dla dziecka, które np. pozbawione wód płodowych nie jest bezpieczne. Jeśli po wielu godzinach nieefektywnych skurczów nie dochodzi do postępu w porodzie, dziecku trzeba pomóc wyjść na świat przez CC.

  1. Makrosomia płodu

Brak postępu porodu może mieć przyczynę w wadze urodzeniowej dziecka. Gdy dziecko jest duże (waży ponad 4 kilogramy) poród naturalny może być bardzo trudny a w przypadku małej miednicy matki – wręcz niemożliwy. Dysproporcja matczyno-płodowa to sytuacja, gdy główka dziecka jest zbyt duża, by mogła przecisnąć się przez kanał rodny. Istnieje wówczas ryzyko utknięcia malucha. Jeśli dziecko mimo wszystko się rodzi naturalnie, konsekwencje takiego porodu może ponieść matka. Najczęstszą komplikacją po porodzie dużego dziecka jest problem z nietrzymaniem moczu czy obrażenia wewnętrzne. Poród przez CC bywa więc wręcz wybawieniem.

  1. Choroba matki

Jeśli w ostatnich tygodniach ciąży przyszła mama zachoruje, zwiększa to szanse na poród CC. Każda infekcja mamy jest groźna dla dziecka podczas porodu, gdy istnieje ryzyko przekazania wirusa bezbronnemu maluszkowi. Jakie choroby są groźne dla płodu? Najczęściej te, które mogą być przekazane maluchowi podczas porodu czyli tzw. zakażenia okołoporodowe. Dla dziecka w większości przypadków jest to zagrożenie śmiertelne, więc tym bardziej nie należy bronić się przed cesarskim cięciem. CC zwykle zalecane jest w przypadku, gdy u rodzącej wykryto m.in. opryszczkę narządów płciowych, wirus HPV.

Zobacz jeszcze:

Jak wygląda CC?

Czy CC boli?

Tylko poród naturalny daje mamie spełnienie?

autor: Sylwia
foto: remysharp via Foter.com / CC BY-SA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również