-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Krwawienie po porodzie – jak powinno wyglądać?

Wiele mam bezpośrednio po porodzie zadaje sobie pytania o to co teraz będzie się działo z ich ciałem. Dziś postanowiłam omówić nieco szerzej zagadnienie związane z krwawieniem po porodzie.

-Reklama-

Okres występujący bezpośrednio po porodzie to połóg. Podczas niego w organizmie kobiety następuje cofanie się zmian powstałych podczas ciąży i porodu. Trwa on 6-8 tygodni i charakteryzuje go kilka procesów, min. gojenie się rany jamy macicy powstałej po oddzieleniu się łożyska i błon płodowych. W związku z tym w trakcie procesu gojenia występują odchody połogowe, a ich ilość, konsystencja i kolor zależą od czasu który miął od porodu. Gojenie kończy się po pokryciu całej rany nabłonkiem i ma to miejsce w 4-6 tygodniu połogu.

Krwawienie po porodzie – jak wygląda?

Podział odchodów połogowych ze względu na czas, który minął od porodu:

– 1-3 doba – krwiste, mogą zawierać strzępki tkanek, około 250g na dobę, nie mają charakterystycznego zapachu,

– koniec 1 tygodnia – brunatne, brązowawe, są bardziej płynne i obfite, wymagają częstego zmieniania wkładek,

– koniec 2 tygodnia – coraz jaśniejsze, aż do koloru żółtego, mazista konsystencja,

– koniec 3 tygodnia – białoszare, wodniste, surowicze,

– 4-6 tygodni – zanikanie odchodów.

Krwawienie po porodzie – jak duże?

Należy pamiętać, że możliwe są niewielkie odstępstwa czasowe w występowaniu poszczególnych rodzajów odchodów. Natomiast wszelkie niepokojące sytuacje jak np. po kilku dniach odchodów brązowawych nagle znów pojawiają się krwiste i są bardzo obfite należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Jest wiele powodów występowania wzmożonego krwawienia w trakcie połogu, oto niektóre z nich:

– pozostawione w jamie macicy resztki tkanki łożyskowej,

– połogowe zapalenie błony śluzowej macicy,

– przyczyny czynnościowe (gruczołowy przerost błony śluzowej).

Krwawienie po porodzie – o czym pamiętać?

WAŻNE!

  1. Po około 6 tygodniach od porodu jeśli kobieta nie karmi piersią może wystąpić pierwsza po porodzie miesiączka.

  2. Karmienie piersią powoduje, że proces oczyszczania macicy przebiega szybciej.

  3. W trakcie połogu nie wolno używać tamponów!

  4. Bezwzględnie należy udać się do lekarza ginekologa jeśli:

– odchody mają nieprzyjemny gnilny zapach i/lub,

– nieprawidłowy (np. zielony) kolor i/lub,

– u mamy wystąpiła gorączka i/lub,

– odchody nagle ustały.

foto: pixabay.com
autor:
fgrMonika, z zawodu i zamiłowania położna. Ukończyłam studia położnicze na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po studiach pracowałam na sali porodowej, patologii ciąży, oddziale położniczym, noworodkowym i ginekologicznym, ale moim najbardziej ulubionym miejscem pracy jest zdecydowanie oddział noworodkowy. Obecnie jestem w trakcie odbywania kursu na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Prywatnie – żona żołnierza oraz mama dwójki dzieci – Karolka (4 lata) i Hani (1,5 roku).
Mój blog: http://mammabest.pl/

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?