-Reklama-

Krwawienie po porodzie – jak powinno wyglądać?

Wiele mam bezpośrednio po porodzie zadaje sobie pytania o to co teraz będzie się działo z ich ciałem. Dziś postanowiłam omówić nieco szerzej zagadnienie związane z krwawieniem po porodzie.

-Reklama-

Okres występujący bezpośrednio po porodzie to połóg. Podczas niego w organizmie kobiety następuje cofanie się zmian powstałych podczas ciąży i porodu. Trwa on 6-8 tygodni i charakteryzuje go kilka procesów, min. gojenie się rany jamy macicy powstałej po oddzieleniu się łożyska i błon płodowych. W związku z tym w trakcie procesu gojenia występują odchody połogowe, a ich ilość, konsystencja i kolor zależą od czasu który miął od porodu. Gojenie kończy się po pokryciu całej rany nabłonkiem i ma to miejsce w 4-6 tygodniu połogu.

Krwawienie po porodzie – jak wygląda?

Podział odchodów połogowych ze względu na czas, który minął od porodu:

– 1-3 doba – krwiste, mogą zawierać strzępki tkanek, około 250g na dobę, nie mają charakterystycznego zapachu,

– koniec 1 tygodnia – brunatne, brązowawe, są bardziej płynne i obfite, wymagają częstego zmieniania wkładek,

– koniec 2 tygodnia – coraz jaśniejsze, aż do koloru żółtego, mazista konsystencja,

– koniec 3 tygodnia – białoszare, wodniste, surowicze,

– 4-6 tygodni – zanikanie odchodów.

Krwawienie po porodzie – jak duże?

Należy pamiętać, że możliwe są niewielkie odstępstwa czasowe w występowaniu poszczególnych rodzajów odchodów. Natomiast wszelkie niepokojące sytuacje jak np. po kilku dniach odchodów brązowawych nagle znów pojawiają się krwiste i są bardzo obfite należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Jest wiele powodów występowania wzmożonego krwawienia w trakcie połogu, oto niektóre z nich:

– pozostawione w jamie macicy resztki tkanki łożyskowej,

– połogowe zapalenie błony śluzowej macicy,

– przyczyny czynnościowe (gruczołowy przerost błony śluzowej).

Krwawienie po porodzie – o czym pamiętać?

WAŻNE!

  1. Po około 6 tygodniach od porodu jeśli kobieta nie karmi piersią może wystąpić pierwsza po porodzie miesiączka.

  2. Karmienie piersią powoduje, że proces oczyszczania macicy przebiega szybciej.

  3. W trakcie połogu nie wolno używać tamponów!

  4. Bezwzględnie należy udać się do lekarza ginekologa jeśli:

– odchody mają nieprzyjemny gnilny zapach i/lub,

– nieprawidłowy (np. zielony) kolor i/lub,

– u mamy wystąpiła gorączka i/lub,

– odchody nagle ustały.

foto: pixabay.com
autor:
fgrMonika, z zawodu i zamiłowania położna. Ukończyłam studia położnicze na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po studiach pracowałam na sali porodowej, patologii ciąży, oddziale położniczym, noworodkowym i ginekologicznym, ale moim najbardziej ulubionym miejscem pracy jest zdecydowanie oddział noworodkowy. Obecnie jestem w trakcie odbywania kursu na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Prywatnie – żona żołnierza oraz mama dwójki dzieci – Karolka (4 lata) i Hani (1,5 roku).
Mój blog: http://mammabest.pl/

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!