-Reklama-

Jak przygotować się do lotu samolotem z dzieckiem?

Są sytuacje, w których nie da się uniknąć lotu samolotem z dzieckiem. Przyjazd do rodziny czy upragnione wakacje wiążą się z podróżowaniem tym środkiem lokomocji. Jednak zanim wsiądziemy na pokład samolotu z dzieckiem, warto sprawdzić jak powinniśmy się zachować i co można zabrać. Dzięki zastosowaniu się do kilku prostych zasad, unikniemy nieprzyjemności i zyskamy szansę na przyjemną i spokojną podróż.

-Reklama-

Aby lot samolotem z dzieckiem był udany, trzeba przestrzegać kilku zasad. Jakich? Wyjaśnia adw. Piotr Ratnicki-Kiczka, ekspert marki Opoznionysamolot.pl radzi, jak najlepiej przygotować się do lotu.

Po pierwsze, myśląc o podróży samolotem, pamiętaj, że dziecko musi posiadać niezbędne do podróży dokumenty tożsamości (np. dowód osobisty, paszport, wizę).

Po drugie, zapakuj do bagażu podręcznego wszystkie niezbędne akcesoria dziecięce (np. smoczek, butelkę, pieluchy oraz zabawki).

Po trzecie, dokonując zakupu biletu lotniczego, pamiętaj, że jego koszt dla najmłodszych zależy od zasad danej linii lotniczej. W większości przypadków dzieci od drugiego roku życia muszą siedzieć na osobnym fotelu, a co za tym idzie, cena ich biletu jest tylko nieco niższa lub taka sama jak biletu dla dorosłego pasażera. Co ważne, niemowlęta poniżej drugiego roku życia mogą podróżować nawet z 90 proc. zniżką (np. w LOT).

Po czwarte, miej świadomość, że wózek lub fotelik samochodowy zazwyczaj mogą być przewożone bezpłatnie jako bagaż podręczny. Wózek oddaje się obsłudze naziemnej bezpośrednio przed wejściem na pokład samolotu, by został umieszczony w luku bagażowym. Fotelik samochodowy natomiast można zabrać na pokład.

Po piąte, pamiętaj, że większość samolotów dalekiego zasięgu wyposażona jest w specjalne łóżeczka dla niemowląt (np. Lufthansa). Są one przystosowane dla maluchów o ciężarze ciała do 14 kg i wzroście do 83 cm. Jednak liczba dostępnych miejsc z łóżeczkami jest ograniczona, a opłata za ich rezerwację zależy od taryfy wykupionego biletu.

Po szóste, nie zapomnij, że ze względów bezpieczeństwa osoba dorosła może mieć na kolanach podczas lotu tylko jedno niemowlę w wieku do dwóch lat. W przypadku podróży z drugim dzieckiem, które nie ukończyło drugiego roku życia, masz również możliwość zarezerwowania miejsca na sąsiednim fotelu, do którego możesz przymocować podróżny fotelik dla małego podróżnika.

Po siódme, z tego względu, że pogoda w docelowej destynacji może być inna niż w porcie wylotu, dostosuj ubiór dziecka do warunków meteorologicznych w obydwu miejscach.

Po ósme, podczas wznoszenia lub zniżania samolotu pomóż dziecku w wyrównywaniu ciśnienia powietrza, podając mu smoczek lub butelkę. Zaniepokojone niemowlę z pewnością pomoże uspokoić ulubiony smakołyk, książka lub maskotka.

Po dziewiąte, myśląc o locie, zabierz na pokład samolotu różne gry i przygotuj zabawy. Co istotne, na długich, międzykontynentalnych lotach przewoźnicy oferują multimedia m.in. filmy animowane czy kanały z kreskówkami.

Po dziesiąte, planując lot z dzieckiem, ze względu na ciężar ogranicz bagaż podręczny na rzecz bagażu nadawanego. Dzięki temu z pewnością będzie ci lżej przemieszczać się po lotnisku, a co najważniejsze da ci to możliwość skupienia całej swojej uwagi na dziecku.

Lot z dzieckiem samolotem – pamiętaj o swoich prawach!

Po jedenaste, zanim wsiądziesz na pokład samolotu, zapoznaj się z prawami pasażerów. Pamiętaj, że jeśli wasz lot zostanie odwołany, opóźniony o ponad trzy godziny lub nie zostaniecie wpuszczeni na pokład samolotu, macie prawo domagać się rekompensaty finansowej od przewoźnika od 250 nawet do 600 euro za każdą osobę. Do jej uzyskania wystarczy jedynie bilet elektroniczny. Jednak aby zwiększyć swoje szanse na jej otrzymanie, warto przekazać swoją sprawę wysoko wyspecjalizowanym adwokatom.

Po dwunaste, pamiętaj, że niezależnie od faktu czy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za zdarzenie, czy też nie, mają podstawowe obowiązki wobec pasażerów, których lot został odwołany lub opóźniony o więcej niż 2 godziny.
W ramach tzw. opieki nad pasażerami przewoźnik ma obowiązek zapewnić podróżnemu posiłki i napoje w wymiarze odpowiednim do czasu oczekiwania na lot. Kiedy alternatywny rejs przypada bowiem na kolejny dzień, linie lotnicze są zobligowane zaoferować pasażerom nocleg w hotelu, transport do i z lotniska oraz dwie darmowe rozmowy telefoniczne. Ale to nie wszystko! Mają one również obowiązek zapewnić poszkodowanym alternatywne połączenie do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie, włączając przewoźników konkurencyjnych.

źródło: materiały prasowe
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.