-Reklama-

Lewatywa przed porodem – konieczna?

Pytanie o lewatywę trudno przechodzi przyszłym mamom przez gardło, dlatego rzadko kiedy pytają o nią jeszcze przed porodem. Wyjaśniamy, czy lewatywa jest konieczna i czy można wykonać ją samodzielnie.

-Reklama-

Lewatywa – czym jest?

Lewatywa to nic innego jak wlanie do odbytu płynu, którego zadaniem jest przepłukanie jelita grubego i usunięcie z niego zalegających tam mas kałowych. Chodzi więc o przymusowe wypróżnienie się. Lewatywę zwykle stosuje się w przypadku długotrwałych zaparć, ale powinno to być rozwiązanie ostateczne, gdyż takie działania jeśli są powtarzane, mogą rozleniwić jelita i uniemożliwić naturalne wypróżnienie.

Lewatywa przed porodem – konieczna czy nie?

Lewatywa przed porodem to kwestia, która spędza sen z powiek wielu ciężarnym. Nie raz można usłyszeć, że to zabieg niezbędny, któremu musi się poddać każda kobieta przed samym porodem. Ponieważ jest to czynność dość intymna i wstydliwa, dokłada stresu niemal każdej rodzącej. Ale czy rzeczywiście lewatywa przed porodem jest obowiązkowa?

Jak się okazuje, nigdzie nie jest napisane, że lewatywa przed porodem jest konieczna i wymagana. Co innego praktyka, bo w wielu szpitalach stosuje się lewatywę rutynowo. Tymczasem kobieta ma prawo nie zgodzić się na ten zabieg, a personel nie może jej do tego zmusić. Według Światowej Organizacji Zdrowia lewatywa jest przed porodem nieuzasadniona. Mimo wszystko warto rozpatrzeć lewatywę przed porodem bo: może ona przyspieszyć i ułatwić poród, ochronić dziecko przed kontaktem z mimowolnie oddanym przez rodzącą stolcem i uczynić poród bardziej komfortowym. Jeśli kobieta nie wypróżni się całkowicie przed porodem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trakcie parcia i tak odda stolec. To może być dla niej krępujące, choć personel jest do tego przyzwyczajony i traktuje to jako normalne zjawisko. Lewatywa sprawi, że mimowolne oddanie stolca nie będzie miało miejsca a ponadto po porodzie kobieta nie będzie musiała się stresować wypróżnieniem przez najbliższe kilka dni.

Mimo wszystkich atutów lewatywy przed porodem, nie zawsze jest ona potrzebna. Często naturalnym etapem przed samym porodem jest samooczyszczanie się ciężarnej. Kobiety na jakieś 2 tygodnie przed porodem obserwują u siebie luźniejsze i bardzo częste stolce. Organizm sam w ten sposób robi porządek z jelitami i przygotowuje się na poród.

Lewatywa przed porodem – samodzielnie czy w szpitalu?

Lewatywę można wykonać samodzielnie w domu lub poddać się lewatywie w szpitalu. Z pewnością zabieg jest mniej krępujący, gdy wykonuje się go samej, ale istnieje też ryzyko, że lewatywa wykonana w domu przyspieszy poród i przyszła mama nie zdąży dojechać do szpitala. Z tego powodu zabieg ten należy wykonywać tylko w pierwszej fazie porodu a nie podczas częstych i bardzo bolesnych skurczów. Lewatywę wykonuje się specjalnym preparatem i załączonym aplikatorem. Najpopularniejszym środkiem jest Enema – dostępna w aptece bez recepty. Minusem samodzielnie wykonywanej lewatywy jest pewna trudność aplikacji. Trzeba pamiętać, że zaawansowana ciąża ogranicza ruchy, dlatego może to nie być takie proste. Skuteczność lewatywy jest duża – zaledwie po kilku minutach odczuwa się parcie na stolec.

Wykonaniem lewatywy w szpitalu zajmuje się położna. Ona też używa zwykle wymienionego płynu i można mieć pewność, że zrobi to szybko i fachowo. Jej działanie ogranicza się do aplikacji płynu do odbytu. Potem ciężarna udaje się do toalety i się wypróżnia.

Lewatywa przed cesarskim cięciem

Wykonanie lewatywy najczęściej jest zalecane kobietom rodzącym naturalnie, ale w niektórych szpitalach wymaga się jej od kobiet przed cesarskim cięciem. Tak jak w przypadku porodu naturalnego, tu też nie ma żadnego nakazu wykonania tego zabiegu. Mimo tego, wiele szpitali stosuje tę praktykę. Lekarze tłumaczą, że to ułatwia późniejszy zabieg i czyni go bardziej bezpiecznym, choć nie ma na to żadnych medycznych dowodów.

Lewatywa przed porodem – co mówią na jej temat świeżo upieczone mamy:

Dyskusja nr 1

Dyskusja nr 2

Autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.