-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Leczenie nietrzymania moczu bez operacji – czy to możliwe?

Nietrzymanie moczu jest objawem uciążliwym, wstydliwym i ograniczającym aktywność w różnych sferach życia. Według oceny naukowców nietrzymanie moczu dotyczy 35% populacji powyżej 60 roku życia. Z dolegliwością znacznie częściej zmagają się panie i to nie zawsze w wieku zaawansowanym. Statystycznie już między 30 a 39 rokiem życia 12% kobiet dotkniętych jest tym problemem, po sześćdziesiątce boryka się z nim 50%. Leczenie nietrzymania moczu nie zawsze oznacza zabieg chirurgiczny. Jakimi alternatywnymi metodami terapii dysponuje współczesna medycyna?

-Reklama-

 

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) jest objawem chorobowym polegającym na niekontrolowanych wyciekach moczu. Wyróżniono kilka form tego schorzenia, w tym wysiłkowe nietrzymanie moczu, inkontynencję z przepełnienia czy neurogenną. Schorzenie w różnym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn. U pań najczęstszym (z uwagi na uwarunkowania fizjologiczne) jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Polega na niekontrolowanym oddawaniu moczu przy np. dźwiganiu ciężaru, kichnięciu, kaszlu czy śmiechu, a jego przyczyna leży w osłabieniu mięśni dna miednicy. Panowie częściej zapadają na inkontynencję z przepełnienia, u której podłoża może leżeć przerost gruczołu krokowego. W terapii nietrzymania moczu stosowane jest leczenie operacyjne oraz zachowawcze.

 

Powstrzymać wyciek bez skalpela

Urolodzy zgadzają się co do tego, że przed leczeniem operacyjnym nietrzymania moczu należy wykorzystać wszystkie możliwe sposoby leczenia zachowawczego. Jak można przeczytać w artykule dla Przeglądu Urologicznego, skuteczność nieoperacyjnego leczenia nietrzymania moczu dotyczy aż 90% przypadków. Pośród metod wykorzystywanych w leczeniu tej dolegliwości wyróżnia się techniki czynne, wymagające udziału pacjenta oraz metody bierne.

W zachowawczej terapii nietrzymania moczu lekarze mają do dyspozycji farmakoterapię, która polega na stosowaniu środków doustnych oraz miejscowych, w zależności od przyczyn leżących u podłoża problemu. U kobiet przechodzących menopauzę najczęściej stosowana jest estrogenoterapia, która zwiększa turgor tkankowy w przedsionku pochwy. W leczeniu farmaceutykami wykorzystywana jest także duloksetyna oraz neurotoksyny, np. toksyna botulinowa (w nadreaktywności pęcherza). Fizjoterapia w leczeniu inkontynencji obejmuje głównie ćwiczenia mięśni dna miednicy (PMFT, ang. pelvic floor muscle training), czyli mięśni Kegla. Celem tych ćwiczeń jest – jak piszą dla European Journal of Medical Technologies Dorota Purc i Agnieszka Rasała – zwiększenie objętości włókien mięśniowych. Ćwiczenia mięśni dna miednicy wykonuje się również za pomocą akcesoriów dopochwowych: stożki i kulki dopochwowe, tzw. kulki gejszy. Akcesoria te wymuszają skurcz mięśni Kegla, powodując tym samym ich wzmocnienie.

Pośród metod biernych można wyróżnić elektrostymulację oraz laseroterapię. Elektrostymulacja polega na dopochwowym oddziaływaniu prądem o niewielkiej częstotliwości (20-100 Hz), który stymuluje odbudowę mięśni. Z kolei zastosowanie światła lasera(specjalny rodzaj urządzeń przeznaczonych do pracy na delikatnych tkankach okolic intymnych) poprzez wzmocnienie powięzi wewnątrzmiedniczej, ścian pochwy oraz ujścia cewki moczowej prowadzi do zmiany kąta nachylenia cewki moczowej. W grupie metod biernych wyróżnić można także pole magnetyczne, któremu przypisuje się całkiem dobre rezultaty w aktywacji mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu.

Metodą hamującą objawy inkontynencji jest pessaroterapia, polegająca na umieszczeniu w pochwie indywidualnie dobranego pessara cewkowego, który bardzo skutecznie zapobiega incydentom niekontrolowanego popuszczania moczu.

Doskonałe uzupełnienie wyżej omówionych metod stanowi terapia behawioralna, której celem jest wykorzystanie działań profilaktycznych, zmiana diety i stylu życia oraz zastosowanie praktyk zapobiegających osłabieniu mięśni dna miednicy oraz zakażeniom układu moczowego. Jej nieodłącznym elementem jest dzienniczek mikcji, pozwalający na samoobserwację i samokontrolę postępów leczenia.

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...