-Reklama-
-Reklama-

Latanie samolotem w ciąży

Ciąża to nie choroba. A jednak kobieta w ciąży podlega specjalnej ochronie i dotyczą jej wyjątkowe przepisy np. związane z lataniem samolotem. Sprawdź, jakie ograniczenia czekają ciężarną udającą się w lotniczą podróż.

-Reklama-

Kobieta w ciąży może latać samolotem, ale czasem jest to po prostu niewskazane. Nie ma ogólnych przepisów, które by jej tego zabraniały, ale istnieją wewnętrzne regulacje lotnisk czy linii lotniczych, które przewidują pewne ograniczenia. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat latania samolotem w ciąży.

Czy ciężarna może latać samolotem?

Ogólnie odpowiedź brzmi – TAK. Nie ma przeciwwskazań do latania samolotem w ciąży, jeśli ta przebiega prawidłowo, a przyszła mama dobrze się czuje. Mimo wszystko, samolot to nie jest najlepszy środek transportu dla ciężarnej. Nigdy nie wiadomo, jak twój organizm zareaguje na zmianę ciśnienia. Sam stres, który często towarzyszy takim wyprawom, też może mieć negatywny wpływ na dziecko. Trzeba jeszcze dodać promieniowanie rentgenowskie, na jakie jest się narażonym podczas odprawy na lotnisku.

Kiedy ciężarna nie powinna latać samolotem?

  • Gdy jest na samym początku ciąży lub na jej końcówce
  • Gdy ma za sobą poronienie
  • Gdy ma problemy z ciśnieniem krwi
  • Gdy jest w ciąży mnogiej
  • Gdy ciąża jest zagrożona (ciąża wysokiego ryzyka)
  • Gdy ciąża nie przebiega prawidłowo (zdarzały się komplikacje w jej trakcie)
  • Gdy ciężarna była ostatnio hospitalizowana

Latanie samolotem w pierwszym trymestrze ciąży

Na tym etapie ciąży latanie samolotem jest niewskazane. To bowiem najważniejszy moment całej ciąży, gdy u dziecka wykształcają się wszystkie narządy. Zaburzenie tego procesu może powodować między innymi stres czy nagła zmiana ciśnienia powietrza podczas startu i lądowania. Niekomfortowe może być również lecenie samolotem podczas ciążowych mdłości.

Latanie samolotem w drugim trymestrze ciąży

To najbezpieczniejszy okres ciąży pod każdym względem, szczególnie czas między 14. a 27. tygodniem ciąży. Dziecko ma już wykształcone narządy, które teraz dojrzewają i rosną, a przyszła mama zapomina o przykrych dolegliwościach, które jej towarzyszyły jeszcze kilka tygodni temu. Zmiana ciśnienia powietrza nie stanowi już zagrożenia dla płodu, a brzuch nie jest jeszcze tak duży, by przeszkadzał w siedzeniu w ciasnym miejscu.

Latanie samolotem w trzecim trymestrze ciąży

Tu pojawia się problem, bo większość linii lotniczych nie zgadza się na transport kobiet na końcówce ciąży, gdy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Zwykle tym granicznym wiekiem ciąży jest 34. tydzień. Od tego momentu ciąży linie lotnicze mogą odmówić wpuszczenia na pokład samolotu przyszłej mamy. Ryzyko jest naprawdę duże. Od przedwczesnego porodu aż po problemy z krążeniem krwi, które mogłyby stać się zagrożeniem dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Jeśli twój lot jest konieczny w tym czasie, musisz mieć zgodę pisemną na niego od swojego lekarza. To jedyna szansa, by pozwolono ci wejść w tak zaawansowanej ciąży na pokład samolotu. Lecąc w samej końcówce ciąży samolotem, należy pamiętać o wprawce w bagażu podręcznym. Może się przydać, gdyby poród rozpoczął się w miejscu do tego nieprzystosowanym.

O czym pamiętać przed lotem?

Jeśli nawet wydaje ci się, że ciąża przebiega prawidłowo, a ty się świetnie czujesz – warto przedyskutować temat lotu samolotem ze swoim lekarzem prowadzącym. Jego oficjalna zgoda na lot jest tutaj kluczowa. Jeżeli już taką zgodę posiadasz, poproś lekarza by dał ci ją na piśmie razem z informacją, w którym tygodniu ciąży jesteś. Taki dokument czasem się przydaje na lotnisku (szczególnie w bardzo zaawansowanej ciąży), gdy ktoś zakwestionuje twój stan lub ma obawy, by wpuścić cię do samolotu. Dobrze jest więc przetłumaczyć tę zgodę również na język angielski. Wybierając się w podróż samolotem, weź do bagażu podręcznego dokumentację swojej ciąży (kartę ciąży) i informację o ew. przyjmowanych lekach. W miejscu, do którego lecisz sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy szpital z oddziałem położniczym i weź ze sobą tę informację. Zapewnij sobie również odpowiednie ubezpieczenie, które w razie potrzeby pokryje koszty ewentualnego leczenia czy porodu poza granicami kraju. Jeżeli lecisz do obcego kraju, wypisz sobie kilka najważniejszych zwrotów dotyczących ciąży w tamtejszym języku np. jestem w ….tygodniu ciąży, proszę mi pomóc, wody mi odeszły, mam skurcze, mam bóle brzucha, źle się czuję, krwawię, proszę zawieźć mnie do szpitala położniczego.

Gdy twój lot samolotem zapowiada się na długi, zapewnij sobie wygodę. Jak wiadomo, w samolocie nie ma dużo miejsca, dlatego siedzenie w jednej pozycji przez wiele godzin może być uciążliwe, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczne. Nie zapomnij wziąć ze sobą poduszki pod plecy lub kark. Rezerwując bilety, poproś o miejsce przy przejściu, by móc w każdej chwili wstać, pochodzić, pójść do toalety. Dla większego komfortu możesz wykupić miejsca na samym początku samolotu, gdzie jest najwięcej przestrzeni.

O czym pamiętać w samolocie?

Poza poduszką, weź ze sobą do samolotu wodę niegazowaną. Ważne jest, byś ją często piła. W samolocie musisz obowiązkowo zapiąć się pasami, uważaj jednak by poprowadzić je pod brzuchem a nie przez jego środek. Jeśli się gorzej poczujesz, od razu zgłoś to stewardessie. Staraj się często wstawać ze swojego miejsca i przespacerować się wzdłuż przejścia co pół godziny.

Zobacz jeszcze:

Jak podróżować w ciąży?

autor: ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!