-Reklama-teddyeddie

Kołdra obciążeniowa – co to takiego i czy jest mi potrzebna?

Kołdra obciążeniowa to ostatnio hit wśród rodziców. Czym się różni od zwykłej kołdry i komu jest tak naprawdę potrzebna? Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat kołdry obciążeniowej.

-Reklama-

Sen odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu. W życiu dziecka ma on jeszcze większe znaczenie, dlatego często szukamy sposobów na spokojniejszy i dłuższy sen naszych pociech. W tych poszukiwaniach możemy natrafić na pojęcie kołdry obciążeniowej. Brzmi tajemniczo? Po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedzieć wszystko na jej temat.

Choć kołdra obciążeniowa może wydawać ci się nowym trendem, tak naprawdę nie jest żadnym nowym odkryciem. Już dawno temu kołdry obciążeniowe – zwane również grawitacyjnymi, zostały wymyślone przez terapeutów zajęciowych jako wsparcie w leczeniu zaburzeń behawioralnych. Są elementem tzw. terapii ciśnieniowej. Głębokie ciśnienie skierowane na ciało ma za zadanie rozluźnić układ nerwowy.

Dziś za sprawą Internetu i wprowadzenia kołder do asortymentu sklepów z tekstyliami, zyskały na popularności. Producenci zachwalają je jako skuteczne rozwiązanie problemu bezsenności i niespokojnego snu, więc kierują swoją ofertę do wszystkich, którym zależy na dobrym jakościowo śnie.

Kołdra obciążeniowa – w czym tkwi jej tajemnica?

Kołdra tego typu jest oczywiście cięższa niż zwykła kołdra do spania. Jest wypełniona specjalnym materiałem, który zwiększa jej wagę. Najczęściej są to plastikowe, stalowe lub szklane kulki. W kołdrach dla dzieci często stosuje się również pestki wiśni jako wypełnienie. Dzięki swojej wadze, kołdra zwiększa nacisk na ciało podczas odpoczynku, a to przekłada się na zwiększenie wydzielania w organizmie hormonu szczęścia czyli serotoniny. Kołdra więc potrafi sprawić, że podczas zasypiania i snu czujemy się bardziej zrelaksowani i mniej spięci.

Kołdra obciążeniowa – dla kogo?

Choć producenci kołder zalecają ją każdemu, kto chce po prostu lepiej spać, największe znaczenie może mieć taka kołdra dla osób cierpiących na stany lękowe czy bezsenność. To one widzą największą różnicę po zastosowaniu takiego przykrycia. Osoby stosujące kołdrę obciążeniową, twierdzą, że podczas jej używania mają wrażenie ciągłego przytulania, co wprowadza do ich zasypiania spokój i relaks. Pod wpływem obciążenia, ciało się uspokaja, napięcie zostaje złagodzone, a odczuwany wcześniej stres jest minimalizowany.

Kołdra obciążeniowa sprawdza się również w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Terapeuci zalecają ją jako wsparcie w leczeniu nerwicy, depresji, autyzmu, zespole Aspergera, ADHD, zaburzeń integracji sensorycznej czy w zespole niespokojnych nóg.

Czy one rzeczywiście działają?

Poza pozytywnymi opiniami kupujących, warto sprawdzić, czy działanie kołder obciążeniowych zostało udowodnione jakimiś badaniami. W ostatnich latach przeprowadzono kilka takich eksperymentów z udziałem kołdry obciążeniowej, z których wynika, że są skuteczne w:

Kołdra obciążeniowa dla dziecka

Choć w sprzedaży możemy natrafić na kołdry obciążeniowe dla dzieci (lub kocyki dziecięce obciążeniowe), musimy być ostrożni podczas ich używania. Nie zaleca się stosowania takiej kołdry czy kocyka u dziecka poniżej 2. roku życia. Kołdra może stanowić ryzyko uduszenia się malucha podczas snu, bo utrudnia wydostanie się spod niej. Jednak nawet jeśli dziecko jest starsze, najlepiej zapytać pediatrę o zasadność stosowania takiej kołdry.

Wybierając kołdrę grawitacyjną dla dziecka, pamiętaj o odpowiedniej wadze – nie przekraczającej 10% wagi dziecka oraz optymalnym rozmiarze .

Przeciwwskazania

Nie wszyscy mogą stosować kołdrę obciążeniową. Odradza się jej zakup w przypadku osób cierpiących na bezdech senny, astmę czy klaustrofobię.

Ile kosztuje i jak wybrać najlepszą?

Kołdra obciążeniowa jest droższa od zwykłego przykrycia. Jeśli zależy nam na dobrym produkcie, musimy wydać od 200 do 500 złotych. W ofercie sklepów znajdziemy kołdry o zróżnicowanej wadze, wypełnieniu i wymiarach. Jak dobrać najlepszą dla siebie?

Wybierając wagę kołdry, kieruj się własnym ciężarem. Kołdra obciążeniowa powinna ważyć około 10% naszej masy, maksymalnie 12%. Nie kupuj zbyt dużej kołdry, bo im większa, tym trudniej jest ją stosować. Zbyt duża kołdra rozłoży swój ciężar na nieużywane boki, więc siła nacisku na ciało będzie zbyt mała. Wystrzegaj się kupowania za dużej kołdry dziecku, bo może utrudnić wydostanie się spod niej.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!