-Reklama-

Cykle snu dziecka – czy wiesz jak wygląda sen twojego dziecka?

Cykl snu dziecka to następujące po sobie etapy (fazy) snu. Podobnie jest u każdego z nas, dorosłych. Sen u dziecka przebiega jednak trochę inaczej, a do tego zmienia się wraz z rozwojem malca. Zobacz jak to wygląda.

-Reklama-

Cykl snu dziecka to następujące po sobie etapy (fazy) snu. Podobnie jest u każdego z nas, dorosłych. Sen u dziecka przebiega jednak trochę inaczej, a do tego zmienia się wraz z rozwojem malca. Zobacz jak to wygląda.

Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie każdy rodzic brzmi: ile tak naprawdę snu potrzebuje moje dziecko? Wszystko zależy oczywiście zależy od jego wieku.

Noworodek przesypia średnio około 16, nawet do 20 godzin na dobę.

Po 3 miesiącach liczba godzin snu zmniejsza się do około 15 godzin, a po 6 miesiącach do około 13-14 godzin.

Aby ułatwić wam kontrolę snu dziecka, przygotowaliśmy specjalną tabelkę potrzeb snu dziecka:

Kiedy moje dziecko prześpi w końcu całą noc?

Wiadomo, że każde dziecko jest inne. Przyjęło się jednak, że dziecko może przespać całą noc, bez żadnej pobudki, około 6. miesiąca życia.

Jak wyglądają cykle snu u małego dziecka?

Do 4. miesiąca życia, sen dziecka podzielony jest na dwa etapy:

  • Aktywny sen – w tę fazę snu dziecko wchodzi w pierwszej kolejności. Ten etap podobny jest troszkę do snu REM u osób dorosłych. To płytki sen i szanse na przebudzenie są w tej fazie zdecydowanie większe. Oznakami aktywnego snu są: nieregularny oddech oraz ruch gałek ocznych pod powiekami. Co ciekawe, osoba dorosła spędza około 20% swojego snu w odpowiedniku tej aktywnej fazy, a dziecko aż 50%!
  • Cichy sen – mniej więcej w połowie cyklu snu dziecka dziecko przechodzi w tryb cichego snu. Charakteryzuje się on wolniejszym, głębszym rytmicznym oddychaniem i mniejszą aktywnością. Powieki już się nie poruszają, nie widać już przez nie ruchu gałek ocznych. Po tej fazie snu, dziecko budzi się lub wraca do aktywnego etapu snu, i wówczas cykl snu zaczyna się od nowa.

Jak zmieniają się cykle snu dziecka?

Około 4. – 6. miesiąca życia, cykl snu dziecka będzie powoli się zmieniał w kierunku takim, jak u osoby dorosłej. Może zdarzyć się tak, że pojawią się wtedy u dziecka problemy ze snem i wybudzaniem.

Powoli będą zmieniać się proporcje snu – cicha faza noworodkowego snu będzie się wydłużać, a sen aktywny skracać się.

Niemowlęta z zasady śpią znacznie lżej niż dorośli, bo fazy ich płytkiego snu są występują częściej i są dłuższe. Tak zaprogramowała to natura.

Oczywiście każdemu z nas zależy na tym, aby dzieci jak najszybciej zasypiały, przesypiały całe noce i budziły się jak najmniej. Nic dziwnego, dzięki temu, my także możemy odpocząć. Sen jest naturalny i niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia.

Trening snu – czy pomoże?

Jeśli problemy ze snem dziecka są faktycznie tak bardzo uciążliwe, warto pomysleć o czymś takim jak trening snu, który pomaga dziecku (a czasem też rodzicom) przyswoić dobre nawyki snu.

Mamy-mamom polecają! To na pewno okaże się przydatne!

Zastanawiasz się jak zwiększyć komfort snu dziecka? Rozwiązaniem jest otulacz SWADDLE UP™. W przeciwieństwie do tradycyjnych otulaczy, które utrzymują ramiona dziecka z boku ciała lub przy klatce piersiowej, ten unikalny, opatentowany i nagradzany kształt otulacza SWADDLE UP™ został zaprojektowany tak, aby podtrzymać u dziecka uczucie przebywania w łonie matki. Więcej informacji znajdziesz na: lovetodream.pl 

-Reklama-
Pokoik dziecięcy - zobacz ceny

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również