-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Cykle snu dziecka – czy wiesz jak wygląda sen twojego dziecka?

Cykl snu dziecka to następujące po sobie etapy (fazy) snu. Podobnie jest u każdego z nas, dorosłych. Sen u dziecka przebiega jednak trochę inaczej, a do tego zmienia się wraz z rozwojem malca. Zobacz jak to wygląda.

-Reklama-

Cykl snu dziecka to następujące po sobie etapy (fazy) snu. Podobnie jest u każdego z nas, dorosłych. Sen u dziecka przebiega jednak trochę inaczej, a do tego zmienia się wraz z rozwojem malca. Zobacz jak to wygląda.

Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie każdy rodzic brzmi: ile tak naprawdę snu potrzebuje moje dziecko? Wszystko zależy oczywiście zależy od jego wieku.

Noworodek przesypia średnio około 16, nawet do 20 godzin na dobę.

Po 3 miesiącach liczba godzin snu zmniejsza się do około 15 godzin, a po 6 miesiącach do około 13-14 godzin.

Aby ułatwić wam kontrolę snu dziecka, przygotowaliśmy specjalną tabelkę potrzeb snu dziecka:

Kiedy moje dziecko prześpi w końcu całą noc?

Wiadomo, że każde dziecko jest inne. Przyjęło się jednak, że dziecko może przespać całą noc, bez żadnej pobudki, około 6. miesiąca życia.

Jak wyglądają cykle snu u małego dziecka?

Do 4. miesiąca życia, sen dziecka podzielony jest na dwa etapy:

  • Aktywny sen – w tę fazę snu dziecko wchodzi w pierwszej kolejności. Ten etap podobny jest troszkę do snu REM u osób dorosłych. To płytki sen i szanse na przebudzenie są w tej fazie zdecydowanie większe. Oznakami aktywnego snu są: nieregularny oddech oraz ruch gałek ocznych pod powiekami. Co ciekawe, osoba dorosła spędza około 20% swojego snu w odpowiedniku tej aktywnej fazy, a dziecko aż 50%!
  • Cichy sen – mniej więcej w połowie cyklu snu dziecka dziecko przechodzi w tryb cichego snu. Charakteryzuje się on wolniejszym, głębszym rytmicznym oddychaniem i mniejszą aktywnością. Powieki już się nie poruszają, nie widać już przez nie ruchu gałek ocznych. Po tej fazie snu, dziecko budzi się lub wraca do aktywnego etapu snu, i wówczas cykl snu zaczyna się od nowa.

Jak zmieniają się cykle snu dziecka?

Około 4. – 6. miesiąca życia, cykl snu dziecka będzie powoli się zmieniał w kierunku takim, jak u osoby dorosłej. Może zdarzyć się tak, że pojawią się wtedy u dziecka problemy ze snem i wybudzaniem.

Powoli będą zmieniać się proporcje snu – cicha faza noworodkowego snu będzie się wydłużać, a sen aktywny skracać się.

Niemowlęta z zasady śpią znacznie lżej niż dorośli, bo fazy ich płytkiego snu są występują częściej i są dłuższe. Tak zaprogramowała to natura.

Oczywiście każdemu z nas zależy na tym, aby dzieci jak najszybciej zasypiały, przesypiały całe noce i budziły się jak najmniej. Nic dziwnego, dzięki temu, my także możemy odpocząć. Sen jest naturalny i niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia.

Trening snu – czy pomoże?

Jeśli problemy ze snem dziecka są faktycznie tak bardzo uciążliwe, warto pomysleć o czymś takim jak trening snu, który pomaga dziecku (a czasem też rodzicom) przyswoić dobre nawyki snu.

Mamy-mamom polecają! To na pewno okaże się przydatne!

Zastanawiasz się jak zwiększyć komfort snu dziecka? Rozwiązaniem jest otulacz SWADDLE UP™. W przeciwieństwie do tradycyjnych otulaczy, które utrzymują ramiona dziecka z boku ciała lub przy klatce piersiowej, ten unikalny, opatentowany i nagradzany kształt otulacza SWADDLE UP™ został zaprojektowany tak, aby podtrzymać u dziecka uczucie przebywania w łonie matki. Więcej informacji znajdziesz na: lovetodream.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!