-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Cykle snu dziecka – czy wiesz jak wygląda sen twojego dziecka?

Cykl snu dziecka to następujące po sobie etapy (fazy) snu. Podobnie jest u każdego z nas, dorosłych. Sen u dziecka przebiega jednak trochę inaczej, a do tego zmienia się wraz z rozwojem malca. Zobacz jak to wygląda.

-Reklama-

Cykl snu dziecka to następujące po sobie etapy (fazy) snu. Podobnie jest u każdego z nas, dorosłych. Sen u dziecka przebiega jednak trochę inaczej, a do tego zmienia się wraz z rozwojem malca. Zobacz jak to wygląda.

Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie każdy rodzic brzmi: ile tak naprawdę snu potrzebuje moje dziecko? Wszystko zależy oczywiście zależy od jego wieku.

Noworodek przesypia średnio około 16, nawet do 20 godzin na dobę.

Po 3 miesiącach liczba godzin snu zmniejsza się do około 15 godzin, a po 6 miesiącach do około 13-14 godzin.

Aby ułatwić wam kontrolę snu dziecka, przygotowaliśmy specjalną tabelkę potrzeb snu dziecka:

Kiedy moje dziecko prześpi w końcu całą noc?

Wiadomo, że każde dziecko jest inne. Przyjęło się jednak, że dziecko może przespać całą noc, bez żadnej pobudki, około 6. miesiąca życia.

Jak wyglądają cykle snu u małego dziecka?

Do 4. miesiąca życia, sen dziecka podzielony jest na dwa etapy:

  • Aktywny sen – w tę fazę snu dziecko wchodzi w pierwszej kolejności. Ten etap podobny jest troszkę do snu REM u osób dorosłych. To płytki sen i szanse na przebudzenie są w tej fazie zdecydowanie większe. Oznakami aktywnego snu są: nieregularny oddech oraz ruch gałek ocznych pod powiekami. Co ciekawe, osoba dorosła spędza około 20% swojego snu w odpowiedniku tej aktywnej fazy, a dziecko aż 50%!
  • Cichy sen – mniej więcej w połowie cyklu snu dziecka dziecko przechodzi w tryb cichego snu. Charakteryzuje się on wolniejszym, głębszym rytmicznym oddychaniem i mniejszą aktywnością. Powieki już się nie poruszają, nie widać już przez nie ruchu gałek ocznych. Po tej fazie snu, dziecko budzi się lub wraca do aktywnego etapu snu, i wówczas cykl snu zaczyna się od nowa.

Jak zmieniają się cykle snu dziecka?

Około 4. – 6. miesiąca życia, cykl snu dziecka będzie powoli się zmieniał w kierunku takim, jak u osoby dorosłej. Może zdarzyć się tak, że pojawią się wtedy u dziecka problemy ze snem i wybudzaniem.

Powoli będą zmieniać się proporcje snu – cicha faza noworodkowego snu będzie się wydłużać, a sen aktywny skracać się.

Niemowlęta z zasady śpią znacznie lżej niż dorośli, bo fazy ich płytkiego snu są występują częściej i są dłuższe. Tak zaprogramowała to natura.

Oczywiście każdemu z nas zależy na tym, aby dzieci jak najszybciej zasypiały, przesypiały całe noce i budziły się jak najmniej. Nic dziwnego, dzięki temu, my także możemy odpocząć. Sen jest naturalny i niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia.

Trening snu – czy pomoże?

Jeśli problemy ze snem dziecka są faktycznie tak bardzo uciążliwe, warto pomysleć o czymś takim jak trening snu, który pomaga dziecku (a czasem też rodzicom) przyswoić dobre nawyki snu.

Mamy-mamom polecają! To na pewno okaże się przydatne!

Zastanawiasz się jak zwiększyć komfort snu dziecka? Rozwiązaniem jest otulacz SWADDLE UP™. W przeciwieństwie do tradycyjnych otulaczy, które utrzymują ramiona dziecka z boku ciała lub przy klatce piersiowej, ten unikalny, opatentowany i nagradzany kształt otulacza SWADDLE UP™ został zaprojektowany tak, aby podtrzymać u dziecka uczucie przebywania w łonie matki. Więcej informacji znajdziesz na: lovetodream.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...