-Reklama-

Karmienie piersią w czasie przeziębienia

Jeśli karmisz piersią i właśnie dopadło cię chociażby zwykłe przeziębienie, prawdopodobnie zastanawiasz się również, czy powinnaś dalej karmić naturalnie. Za wyjątkiem sytuacji, w których musisz przyjmować leki niewskazane podczas karmienia, nie powinnaś odstawiać dziecka od piersi. A jeśli faktycznie lekarz zakazuje ci karmienia, musisz odciągać pokarm (nie podając go dziecku), by utrzymać laktację.

-Reklama-

Problem tak naprawdę tkwi nie w samej chorobie (chyba, że jest to faktycznie poważne schorzenie), a w przyjmowanych lekach. Dlatego każda mama, jeśli przyjmuje choćby medykamenty dostępne w aptece bez recepty, powinna dokładnie czytać ulotki lub nawet poradzić się swojego lekarza. Podczas przepisywania leków, lekarzowi zawsze przypominaj o tym, że karmisz piersią. Prawda jest taka, że w zasadzie tylko niewielka ilość substancji z leków przenika do mleka matki, ale nawet jeśli jest to około 1 proc. to jest to wystarczająca ilość, by zaszkodzić dziecku. Nie można zatem ryzykować.

Karmienie piersią w czasie przeziębienia może mieć pozytywne skutki?

Brzmi to niedorzecznie, ale tak jest. Pamiętaj, że w czasie choroby twój organizm wytwarza przeciwciała pomagające w walce z chorobą. W czasie choroby jest ich znacznie więcej i przenikają do mleka matki, dlatego wraz z posiłkiem fundujesz swojemu dziecku solidną dawkę odporności. Dzięki temu, minimalizujesz ryzyko zarażenia dziecka swoją chorobą, nawet jeśli jesteś bardzo blisko niego.

Konsekwencje przerwania karmienia piersią

Negatywnych skutków nagłego i zbyt szybkiego odstawienia od piersi jest wiele. Dziecko traci nie tylko najbardziej wartościowy pokarm, ale też równie ważną bliskość z mamą. To może być dla niego szokiem. Odstawienie dziecka od piersi nie jest także bez znaczenia dla samej mamy. Nieodprowadzany pokarm może spowodować zatkanie kanalików, a nawet doprowadzić do zapalenia piersi. Zanim więc zastosujesz się do rad „dobrych cioć” i przestaniesz karmić, dobrze się zastanów. Zwykła choroba nie jest przeciwwskazaniem dla naturalnego karmienia.

Karmienie piersią w czasie przeziębienia a leczenie

W przypadku, kiedy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem, z powodzeniem można stosować domowo-babcine sposoby leczenia. Herbatki rozgrzewające z malin lub lipy są nie tylko smaczne, ale i dobroczynnie wpływają na samopoczucie. Można pić również mleko z miodem, ale z dużą ostrożnością, bo miód to produkt alergizujący. Jeśli narzekasz na infekcję gardła, ulgę przynieść może syrop z cebuli lub płukanki z soli lub sody. Warto też stosować udrażniające drogi oddechowe inhalacje. Nawet te oparte na soli fizjologiczne lub wodzie morskiej – mogą przynieść znaczącą ulgę. W czasie choroby pamiętaj przede wszystkim o solidnym odpoczynku – w myśl zasady, że sen jest najlepszym lekarstwem, powinnaś codziennie wygospodarować chwilkę na dłuższą drzemkę. Poproś wtedy kogoś o pomoc w opiece nad dzieckiem. Nie zapominaj też o baczniejszym przestrzeganiu higieny: częściej niż zwykle myj ręce np. za każdym razem, kiedy oczyszczasz nos.

Gdy choroba jest poważniejsza niż zwykły katar, poproś lekarza, aby dobrał takie leki, przy przyjmowaniu których będziesz mogła z powodzeniem karmić piersią. Nie wszystkie antybiotyki są zabronione podczas karmienia, więc angina czy grypa nie są powodem by odstawiać dziecko od piersi.

Jeżeli nie możesz, a chcesz karmić piersią

Jeśli na czas przyjmowanie leków, nie możesz podawać dziecku swojego mleka, odciągaj je i wylewaj, by utrzymać laktację. Tu niezastąpiony może okazać się laktator. Należy jednak pamiętać, by cykl ściągania pokarmu był taki sam, jak cykl karmienia dziecka. Dzięki konsekwentnej stymulacji laktacji, po zakończeniu leczenia, będziesz mogła łatwo od razu powrócić do karmienia piersią.

autor: Ania
foto: canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Testuj zestaw Gillette Venus + Satin Care! Zgłoś się na testerkę!

Tym razem zachęcamy Was do udziału w akcji testowania kobiecego zestawu od Gillette. Zgłoś się po swój zestaw!

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.