-Reklama-

Jedzenie cukierków z alkoholem w ciąży

Ilość pytań na naszym forum o jedzenie cukierków z alkoholem w ciąży jest dowodem na to, że ten temat wzbudza wiele niepokoju u przyszłych mam. Czas zatem wyjaśnić, czy rzeczywiście sięganie po słodycze zawierające alkohol może być niebezpieczne dla przebiegu ciąży?

-Reklama-

Wszyscy wiedzą, że picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne, dlatego nawet lampka wina lub szklanka piwa może być zagrożeniem dla ciąży. Tak naprawdę nie ma potwierdzenia bezpiecznej ilości alkoholu, jaką może przyjąć ciężarna, by nie naraziła zdrowia swojego dziecka. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Trudno się zatem dziwić, że przypadkowe zjedzenie cukierka czy batonika z nadzieniem alkoholowym przez przyszłą mamę, wywołuje u niej przerażenie i obawy o zdrowie dziecka. Czy jednak naprawdę jest się czym aż tak przejmować?

Czy jedzenie cukierków z alkoholem w ciąży jest niebezpieczne?

Takie pytanie zwykle zadają na forum mamy, które przypadkowo zostały poczęstowane taką słodkością i dopiero po zjedzeniu zdają sobie sprawę, co zawierał w składzie dany cukierek, ciastko czy batonik. Pytanie tego typu zawsze wywołuje kontrowersje na naszej stronie:

Wątek nr 1

Wątek nr 2

Wątek nr 3

A jaka jest prawda?

Prawdą jest to, że ilość alkoholu w słodyczach jest minimalna. Trzeba przy tym podkreślić, że część słodyczy traci ten alkohol w wyniku pieczenia – tak jest w przypadku ciast, z których alkohol odparowuje w piekarniku. Jeśli zaś chodzi o cukierki, tu też stężenie alkoholu jest minimalne. Wszystko po to, by cukierek nie zaszkodził dziecku, gdyby po niego przypadkowo sięgnęło (przecież słodycze nie są sprzedawane tylko pełnoletnim).

Choć jedzenie cukierków z alkoholem w ciąży nie jest wskazane, przypadkowe spożycie małej ilości nie powinno mieć żadnego wpływu na malucha. No chyba, że tak się zapomnimy, że pochłoniemy jakiś kilogram lub dwa takich słodkości. Wtedy sprawa już nie jest taka błaha.

Zjedzenie jednego czy dwóch cukierków z alkoholem nie powinno być zatem powodem zmartwienia przyszłej mamy. Wystarczy następnym razem przez zjedzeniem po prostu upewnić się, że cukierek nie ma alkoholowego nadzienia. A najlepiej to w ogóle ograniczyć ilość spożywanych słodyczy, bo nie są wartościowym składnikiem diety ciężarnej.

autor: Ania
Foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.