-Reklama-teddyeddie

Jaki nawilżacz powietrza do pokoju dziecka?

Suche powietrze w dziecięcym pokoju to częsty powód różnych dolegliwości górnych dróg oddechowych u naszych pociech. Wysuszenie śluzówki skutkuje często katarem, bólem gardła, kaszlem,chrypką, a u noworodków - sapką. Zbyt suche powietrze może być przyczyną zapalenia krtani, a nawet zapalenia oskrzeli. Wysuszone błony śluzowe są ponadto bardziej narażone na atak drobnoustrojów, więc dziecięcy organizm staje się w ten sposób bardziej podatny na infekcje. Najbardziej skutecznym sposobem zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu jest zakup dobrego urządzenia nawilżającego.

-Reklama-

Suche powietrze w dziecięcym pokoju to częsty powód różnych dolegliwości górnych dróg oddechowych u naszych pociech. Wysuszenie śluzówki skutkuje często katarem, bólem gardła, kaszlem, chrypką, a u noworodków – sapką. Zbyt suche powietrze może być przyczyną zapalenia krtani, a nawet zapalenia oskrzeli. Wysuszone błony śluzowe są ponadto bardziej narażone na atak drobnoustrojów, więc dziecięcy organizm staje się w ten sposób bardziej podatny na infekcje. Najbardziej skutecznym sposobem zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu jest zakup dobrego urządzenia nawilżającego.

Optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniu, w którym przebywamy to 45-55%. Nawilżacz powietrza to niezwykle efektywny sposób na szybkie osiągnięcie właściwych parametrów wilgotności powietrza, jednakże bogata oferta tych urządzeń może sprawić, że wybór tego najlepszego wcale nie będzie taki łatwy.

Nawilżacz do dziecięcego pokoju – jaki wybrać?

Czym się kierować, kupując nawilżacz do pokoju dziecka? Pytanie to zadaliśmy p. Andrzejowi Czekajewiczowi – właścicielowi sklepu KLIMATOP. – Istnieją trzy grupy nawilżaczy: ultradźwiękowe, parowe i ewaporacyjne – mówi specjalista. – Te pierwsze są bardzo popularne, głównie ze względu na to, że są bardzo ciche, niemal bezgłośne, więc nie zakłócają snu. Po drugie – są bardzo wydajne, szybko poprawiają jakość powietrza. To, co jeszcze cieszy rodziców to fakt, że to także najbardziej energooszczędna grupa nawilżaczy, mogą więc działać przez całą noc. No i jest z czego wybierać. W tej grupie oferta sprzętowa jest największa. Sposób działania tych nawilżaczy opiera się na ultradźwiękach – tych samych, które wykorzystuje się do badań USG. Ponieważ nie ma jednoznacznego potwierdzenia, że ultradźwięki nie wpływają negatywnie na organizm ludzki a sama mgiełka, którą generują nawilżacze ultradźwiękowe nie zawsze jest wolna od minerałów, jeszcze bardziej bezpieczną grupą urządzeń są nawilżacze parowe. Generują one higienicznie czystą parę wodną, są jednak głośniejsze i mniej bezpieczne ze względu na wrzącą w urządzeniu wodę. Pobierają też dużo energii. Ostatnia grupa nawilżaczy to urządzenia ewaporacyjne. Są one niemal pozbawione wad. Wytwarzana przez nie para wodna może być wręcz sterylna, dzięki wbudowanym akcesoriom z nanocząsteczkami srebra. Są to również urządzenia bezpieczne, łatwe w obsłudze i energooszczędne. Dla niektórych minusem może być fakt ciut głośniejszej pracy urządzenia oraz jego mały wybór – oferta jest tutaj najmniejsza. Decydując się zatem na zakup nawilżacza do dziecięcego pokoju, musimy zadać sobie pytanie – co jest dla nas najistotniejsze w tym wyborze. Jeśli bezpieczeństwo dziecka – radziłbym skłaniać się ku urządzeniom ewaporacyjnym.

TAB-1

Który model nawilżacza wybrać?

Wszystko zależy, od tego na jaki rodzaj nawilżacza się zdecydujemy. Jak zostało wspomniane, największy wybór mamy z oferty nawilżaczy ultradźwiękowych. Najlepszymi modelami nawilżaczy ultradźwiękowych są takie, w których możemy zaprogramować oczekiwany poziom wilgotności powietrza – tłumaczy Andrzej Czekajewicz. – Dzięki temu, urządzenie będzie pracować tylko wtedy, gdy parametry wilgotności będą za niskie, a gdy efekt zostanie osiągnięty, nawilżacz sam przerwie pracę, by wznowić ją w momencie spadku wilgoci. Sposób sterowania może być różny. Mamy do wyboru sterownik manualny np. w postaci pokrętła lub sterownik elektroniczny z podświetlanym LED-owym wyświetlaczem. Wybór to jedynie kwestia wygody. Ważne, by sterowanie było jak najmniej skomplikowane. Dobrze, gdy nawilżacz potrafi się automatycznie wyłączać, gdy zaczyna brakować w nim wody i gdy oprócz nawilżania posiada dodatkowe funkcje podnoszące parametry jakościowe powietrza np. jonizator lub filtr sterylizujący i likwidujący zapachy. Warto starać się wybrać urządzenie jak najcichsze i najbardziej oszczędne. Dodatkowo, mamy wybór również związany z wyglądem urządzenia. Obecnie można kupić np. nawilżacz ultradźwiękowy o designerskim kształcie lub przypominający zabawkę, są nawet takie nawilżacze, które służą za nocną lampkę. Wyobraźnia projektantów jest naprawdę duża – dodaje specjalista.

W wyborze konkretnego modelu nawilżacza powietrza najbardziej istotna jest jednak jego wydajność. – Niestety, większość producentów nawilżaczy powietrza testuje swoje sprzęty w warunkach laboratoryjnych i nie ma to przełożenia na rzeczywistość. Chodzi ogólnie o to, że większość podawanych przez producentów wydajności jest mocno zawyżona. Dlatego moim zdaniem do pomieszczenia 20m2 nie powinno się kupować nawilżacza o wydajności na max 20m2 lecz co najmniej 30-40m2 – radzi Andrzej Czekajewicz.

Popularne modele nawilżaczy, stosowane w warunkach domowych:

nawilzacz-powietrza-air-naturel-gota-bialy
nawilzacz-Hace-MJS401

                                

Nawilżacz ultradźwiękowy Air Naturel GOTA                         Nawilżacz ultradźwiękowy Hace MJS-401

AUTOR: IGUANA
FOTO: KLIMATOP.PL
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!