-Reklama-

Jak zdobyć zgodę na wyjazd za granicę dziecka z pierwszego małżeństwa? PRAWNIK RADZI MAMOM

Z poprzedniego związku mam 3,5 rocznego syna. Jego ojciec płaci jedynie alimenty. Od  dwóch lat go nie odwiedza. Twierdzi, że utrudniam mu kontakt, co jest nieprawdą . Obecnie jestem w związku małżeńskim. Mam 1,5 rocznego syna. Mąż pracuje w Belgii, na kontrakcie . Chcemy się tam przenieść. Zgoda na wyjazd starszego synka ze mną. W papierach mam, że tam gdzie mieszkam ja, tam mieszka on. Chcę mieć wszystko uregulowane prawnie. Jakie mam szanse, aby zgodę zdobyć na pierwszej sprawie? Starszy syn męża traktuje jak tatę . Wszyscy tęsknimy za nim i chcemy jak najszybciej się wyprowadzić . Proszę o odpowiedź . Bardzo denerwuje się tą sprawą, że może nam się coś nie udać. Pozdrawiam MM

-Reklama-

Sytuacja niestety nie jest prosta. Ma pani co prawda zastrzeżone w wyroku, że miejscem zamieszkania dziecka jest każdorazowe miejsce zamieszkania matki, tym niemniej z opisanej sytuacji wnioskuję, że władza rodzicielska przysługuje w pełni Pani oraz byłemu małżonkowi.
Jeśli tak, to o istotnych sprawach dziecka muszą byli małżonkowie decydują wspólnie. Przyjmuje się, że do spraw istotnych należą te dotyczące miejsca pobytu dziecka, wyboru szkoły i przyszłego zawodu, czy też leczenia.
Aby móc zatem wyjechać z dzieckiem za granicę potrzebne jest posiadanie przez dziecko dokumentu uprawniającego do przekraczania granic, czyli paszportu albo dowodu osobistego (w przypadku wyjazdu do kraju UE). By jeden z tych dokumentów mógł być wydany potrzebna jest zgoda obydwojga rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej, a także ich stawiennictwo przy składaniu wniosku paszportowego (dowodowego) i przy odbiorze wyrobionego już dokumentu.
Skoro Pani były mąż nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej ani nawet nie została ona ograniczona, to w takiej sytuacji decyzja dotycząca zagranicznego wyjazdu musi być podjęta wspólnie, a zatem potrzebna jest zgoda byłego małżonka.

W przypadku gdy osiągnięcie porozumienia między byłymi małżonkami jest niemożliwe decyzje podejmuje sąd opiekuńczy (art. 97 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka, co, do których brak jest porozumienia pomiędzy rodzicami, może nastąpić dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń, chyba że wysłuchanie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami (art. 565 kpc), których istnienie ocenia się w okolicznościach konkretnej sprawy. Możliwe jest również zażądanie przez sąd złożenia wyjaśnień na piśmie. Sąd rozstrzygając o istotnych sprawach dziecka kieruje się przede wszystkim jego dobrem.
Uzyskanie takiego postanowienia zwykle jest czasochłonne i należy to brać to pod uwagę planując wyjazd. W rzadkich przypadkach zgodę można uzyskać już na pierwszej rozprawie.

KOLEJNE ODPOWIEDZI JUŻ WKRÓTCE.
PYTANIE ŚLIJCIE NA [email protected] – W TEMACIE KONIECZNIE WPISZCIE PRAWNIK!
NA WASZE PYTANIA ODPOWIADAŁA:

katarzyna-klembaPani Katarzyna Klemba,
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy i prawie ubezpieczeń społecznych www.e-prawopracy.pl.

Na blogu Pani Katarzyny znajdziecie wiele cennych informacji z zakresu prawa pracy, ochrony ciężarnych i ZUS.

FOTO: PIXABAY.COM; ARCHIWUM KATARZYNY KLEMBA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również