-Reklama-

Jak zajść w ciążę?

Do bycia w ciąży nie wystarczy seks. W dzisiejszych czasach, gdy przyszłe mamy coraz częściej mają wiek z cyferką 3 na przodzie, a sama szybkość życia funduje nam niezły emocjonalny rollercoaster, zajście w ciąże staje się prawdziwym wyzwaniem.

-Reklama-

Jak zajść w ciążę? Nie wystarczy seks.

W obecnych czasach ciąża rzadko kiedy jest decyzją spontaniczną. Zwykle przyszli rodzice chcą się do niej dobrze przygotować, wiedząc, że to tylko zwiększy ich szansę na szybkie rodzicielstwo. Sam seks nie daje gwarancji na szybkie zajście w ciążę, bo wpływ na zapłodnienie ma wiele czynników, które muszą sprzyjać. Najpoważniejszą i najpowszechniejszą przeszkodą bywa wiek przyszłej mamy. Ciąża po 35. roku życia nie będzie raczej „na życzenie”, bo możliwości kobiecego organizmu są nieco osłabione.

Zresztą, nawet jeśli kobieta jest młodsza i ma udany i regularny seks bez zabezpieczenia, jej szanse na zajście w ciążę też nie są takie pewne. Podobno każdego miesiąca mamy tylko 20 procent szans na to, by się udało. Czy istnieją więc sposoby, które pozwalają te szanse zwiększyć?

Jak zajść w ciążę – przygotowania

Zanim zaczniesz starania, warto się do nich odpowiednio przygotować. To nie tylko zwiększy prawdopodobieństwo szybkiej ciąży, ale zapewni jej też bardzo dobry start i szansę na utrzymanie.

  • Zrezygnuj z używek

Jeśli planujesz ciążę, porzuć kofeinę, alkohol i papierosy. Kofeina może zwiększać ryzyko endometriozy, która u kobiet często odpowiada za niepłodność. Zresztą partnerowi też warto ograniczyć tę używkę, bo niekorzystnie działa na nasienie. Podobnie zresztą jak papierosy i alkohol.

  • Zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego

Jeśli uprawiasz wyczynowy sport lub intensywnie ćwiczysz, może się to odbijać na twoim cyklu miesiączkowym poprzez zahamowanie owulacji. Umiarkowane ćwiczenia nie są groźne i z tych nie trzeba rezygnować, ale nadmierny wysiłek to już zbyt duże wyzwanie dla organizmu.

  • Osiągnij dobrą wagę

Ani nadwaga, ani niedowaga nie wpływają korzystnie na płodność. Zbyt duża lub zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej może powodować nieregularne cykle i zahamowanie owulacji. Najbardziej płodne są kobiety notujące normę BMI. Jeśli więc twoja waga pozostawia wiele do życzenia, zrób coś z tym. To pozytywnie wpłynie nie tylko na ciążę, ale też i twoje własne zdrowie.

Nadwaga a ciąża – co powinnaś wiedzieć?
  • Zminimalizuj stres

Stres, nerwy, depresja to chyba największy obecnie wróg przyszłych rodziców. Negatywne stany emocjonalne mogą znacząco utrudnić zajście w ciążę. Nie od dziś wiadomo, że wszystko zaczyna się w głowie. Podejście do starań o dziecko bez presji i stresu to połowa sukcesu. Warto wrzucić na luz.

  • Zrób badania, zadbaj o zdrowie

Zanim zdecydujecie się na ciążę, sprawdź swój organizm, czy nie ma w nim jakiegoś ukrytego problemu, który po pierwsze – może zahamować te starania, po drugie – może być wręcz przeciwwskazaniem do rodzicielstwa. Podstawowe badania, którym należy się poddać to: morfologia, cytologia, badanie czystości pochwy, USG narządów rodnych i piersi, poziom glukozy, grupa krwi, cytomegalia, różyczka, toksoplazmoza, OB. Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, decyzję o ciąży najpierw skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie decyduj się również na dziecko w momencie leczenia, gdy musisz przyjmować leki.

  • Odstaw antykoncepcję

To rzecz oczywista, jednak nie każdy wie, że po antykoncpecji hormonalnej ze staraniami o dziecko należy nieco poczekać. Mówi się, że bezpiecznie jest dać organizmowi co najmniej jeden cykl na unormowanie hormonów. Dla pewności poczekaj ze dwa cykle.

  • Określ owulację

W staraniach bardzo pomocne jest monitorowanie cyklu i rozpoznawanie owulacji. Warto „nauczyć” się tej sztuki dużo wcześniej. Wsparciem mogą tu być również swego rodzają urządzenia do monitorowania cyklu lub testy owulacyjne. Dzięki dokładnemu określeniu dni płodnych, szansę na szybkie zajście w ciąże są wysokie.

Owulacja – jak obliczyć dni płodne?
  • Seks nie za często

To może wydać ci się zaskakujące, ale prawdą jest, że większe szanse na poczęcie mają pary, które rzadziej uprawiają seks niż te robiące to codziennie. Lekarze zalecają, by w ramach starań o dziecko, współżyć w takim cyklu: co drugi dzień na kilka dni przed owulacją aż do kilku dni po owulacji (10-18 dzień cyklu), a w pozostałym czasie ograniczyć kontakty. Zbyt częste uprawianie seksu może spowodować zmniejszenie liczebności plemników w nasieniu, a nawet osłabienie ich.

Jak zajść w ciążę? Kiedy się niepokoić?

Wiele par panikuje, gdy nie udaje im się cykl lub dwa, a prawda jest taka, że o problemach możemy mówić dopiero, gdy bezskuteczne starania o dziecko trwają co najmniej rok (przy regularnym seksie bez zabezpieczenia). Dopiero wtedy warto pójść do lekarza i zgłosić ten problem. Lekarz będzie szukał przyczyny takiego stanu rzeczy i skieruje was na odpowiednie badania. Przyczyn problemów z płodnością jest całe mnóstwo – zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Czasem potrzebna jest zaawansowana diagnostyka, by znaleźć winowajcę w organizmie. Dobrą wiadomością jest to, że dziś wiele problemów z płodnością można łatwo rozwiązać. Są leki, kuracje hormonalne, zabiegi operacyjne, które eliminują wiele przyczyn niepłodności u kobiet i mężczyzn.

Jak zajść w ciążę – metody alternatywne

Płodność można wspierać również domowymi sposobami, przez stosowanie rozmaitych technik relaksacyjnych czy sięgając po naturalne wspomagacze. Pomocne mogą okazać się techniki pozwalające kontrolować swoje emocje i zastępować te negatywne, pozytywnymi. Medytacja, wizualizacja, terapia poznawcza – to tylko niektóre przykłady wsparcia dla starających się o dziecko. Inne to akupunktura czy ziołolecznictwo, ale z tym warto ostrożnie i jeśli jesteśmy w trakcie diagnostyki lub leczenia niepłodności, należy zapytać o zgodę na ich stosowanie swojego lekarza.

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

2 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również