-Reklama-
-Reklama-

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

-Reklama-

Warto zadbać o jak najlepszą sprawność małych rączek, zaczynając już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Rozwój motoryki małej u niemowląt

Mięśnie dłoni rozwijają się od pierwszych tygodni. W pierwszym okresie życia dostarczmy dziecku rozmaitych bodźców dotykowych – niech chwyta przedmioty o różnorodnych kształtach, materiałach i fakturze. Dobrym pomysłem jest ugniatanie kartki bądź folii, a w późniejszym czasie ciastoliny lub innej substancji o różnej konsystencji. Z biegiem czasu powinniśmy stwarzać coraz więcej sytuacji umożliwiających aktywność dłoni.

pexels.com

Rozwój motoryki małej u przedszkolaków

Dla starszych dzieci, w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym mamy bardzo dużo możliwości zabaw i zadań usprawniających motorykę małą. Kształtowanie sprawności dłoni nie musi być monotonne i męczące. To nie tylko szlaczki i przepisywanie literek. Przedstawiamy wam propozycje ćwiczeń i zabaw.

-Reklama-

Na luzie i do dzieła !

 • Malowanie, rysowanie, kolorowanie, bazgranie. Robienie tego na dużych i małych formatach, kredkami, farbami, ołówkami, mazakami, palcami i czym tylko dusza zapragnie.
pexels.com
 • Przesypywanie ziaren, kaszy makaronu lub innych. Zanurzanie dłoni w misce z kaszą, fasolą, grochem, i innymi ziarnami to rewelacyjna gimnastyka dla ręki.
pexels.com
 • Wrzucanie pieniędzy do skarbonki.
pexels.com
 • Origami.
pexels.com
 • Układanie puzzli i klocków
pexels.com
 • Pomoc w domu. Pozwólmy pomóc dziecku np. przy wieszaniu prania, rozwieszanie manipulowanie klamerkami, przypinanie, odpinanie to doskonałe ćwiczenie dla małych dłoni. Mycie okien, wycieranie kurzy, układanie na półce? Czemu nie! Zyskamy pomocnika w pracach domowych oraz usprawnimy nasze pociechy.
pexels.com
 • Zabawy z piłką, kozłowanie, łapanie małej piłki do tenisa, zgniatanie miękkiej piłki, zabawy „gniotkiem”
pexels.com
 • Samodzielne ubieranie się- próby zakładania skarpet, zapinanie guzików i suwaków to doskonałe ćwiczenie motoryczne.
pexels.com
 • Magiczne pudełko. Zgadywanie co w nim jest. Do zakrytego pudełka/ worka władamy rozmaite przedmioty. Dziecko nie widząc rzeczy, musi zgadnąć czego dotyka.
pexels.com
 • Nabieranie łyżką. Ta zabawa doskonali chwytanie i manipulowanie przyrządami. Będą nam potrzebne miseczki, do części z nich wsypujemy cukier, sól, ryż, mąkę czy inne sypkie produkty, a część zostawiamy pustą. Zadaniem dziecka jest za pomocą łyżeczki przenosić produkty między miseczkami.
pexels.com
 • Przenoszenie pęsetą. Zabawa podobna do powyższej. Potrzebujemy minimum dwóch miseczkę do jednej wkładamy np. groch, fasole lub M&M , dziecko za pomocą pęsety przenosi produkty z jednej miseczki do drugiej.
archiwum autorki
 • Ubijanie piany. Potrzebujecie miski z wodą i mydłem oraz kuchennej ubijaczki za pomocą, której dziecko ubije pianę w misce z wodą i mydłem.
archiwum autorki
 • Pomoc w kuchni. To doskonała przestrzeń do manipulacji dłońmi jak i świetną zabawę. Wspólne gotowanie i sprzątanie po posiłku to dobra przestrzeń do ćwiczeń dłoni. Nabieranie produktów, odmierzanie, przesypywanie, ugniatanie, wkładanie naczyń do zmywarki, krojenie to tylko niektóre czynności jakie może wykonywać dziecko.
archiwum autorki
 • Łupanie orzechów. Kolejna propozycja łącząca przyjemne z pożytecznym. Dla dziecka najlepsze będą orzechy ziemne, które mają stosunkowo miękką skorupkę.
pexels.com
autor: Karolina Kaca-Miklaszewska
foto: pexels.com, archiwum autorki

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...