-Reklama-

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

-Reklama-

Warto zadbać o jak najlepszą sprawność małych rączek, zaczynając już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Rozwój motoryki małej u niemowląt

Mięśnie dłoni rozwijają się od pierwszych tygodni. W pierwszym okresie życia dostarczmy dziecku rozmaitych bodźców dotykowych – niech chwyta przedmioty o różnorodnych kształtach, materiałach i fakturze. Dobrym pomysłem jest ugniatanie kartki bądź folii, a w późniejszym czasie ciastoliny lub innej substancji o różnej konsystencji. Z biegiem czasu powinniśmy stwarzać coraz więcej sytuacji umożliwiających aktywność dłoni.

pexels.com

Rozwój motoryki małej u przedszkolaków

Dla starszych dzieci, w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym mamy bardzo dużo możliwości zabaw i zadań usprawniających motorykę małą. Kształtowanie sprawności dłoni nie musi być monotonne i męczące. To nie tylko szlaczki i przepisywanie literek. Przedstawiamy wam propozycje ćwiczeń i zabaw.

-Reklama-

Na luzie i do dzieła !

 • Malowanie, rysowanie, kolorowanie, bazgranie. Robienie tego na dużych i małych formatach, kredkami, farbami, ołówkami, mazakami, palcami i czym tylko dusza zapragnie.
pexels.com
 • Przesypywanie ziaren, kaszy makaronu lub innych. Zanurzanie dłoni w misce z kaszą, fasolą, grochem, i innymi ziarnami to rewelacyjna gimnastyka dla ręki.
pexels.com
 • Wrzucanie pieniędzy do skarbonki.
pexels.com
 • Origami.
pexels.com
 • Układanie puzzli i klocków
pexels.com
 • Pomoc w domu. Pozwólmy pomóc dziecku np. przy wieszaniu prania, rozwieszanie manipulowanie klamerkami, przypinanie, odpinanie to doskonałe ćwiczenie dla małych dłoni. Mycie okien, wycieranie kurzy, układanie na półce? Czemu nie! Zyskamy pomocnika w pracach domowych oraz usprawnimy nasze pociechy.
pexels.com
 • Zabawy z piłką, kozłowanie, łapanie małej piłki do tenisa, zgniatanie miękkiej piłki, zabawy „gniotkiem”
pexels.com
 • Samodzielne ubieranie się- próby zakładania skarpet, zapinanie guzików i suwaków to doskonałe ćwiczenie motoryczne.
pexels.com
 • Magiczne pudełko. Zgadywanie co w nim jest. Do zakrytego pudełka/ worka władamy rozmaite przedmioty. Dziecko nie widząc rzeczy, musi zgadnąć czego dotyka.
pexels.com
 • Nabieranie łyżką. Ta zabawa doskonali chwytanie i manipulowanie przyrządami. Będą nam potrzebne miseczki, do części z nich wsypujemy cukier, sól, ryż, mąkę czy inne sypkie produkty, a część zostawiamy pustą. Zadaniem dziecka jest za pomocą łyżeczki przenosić produkty między miseczkami.
pexels.com
 • Przenoszenie pęsetą. Zabawa podobna do powyższej. Potrzebujemy minimum dwóch miseczkę do jednej wkładamy np. groch, fasole lub M&M , dziecko za pomocą pęsety przenosi produkty z jednej miseczki do drugiej.
archiwum autorki
 • Ubijanie piany. Potrzebujecie miski z wodą i mydłem oraz kuchennej ubijaczki za pomocą, której dziecko ubije pianę w misce z wodą i mydłem.
archiwum autorki
 • Pomoc w kuchni. To doskonała przestrzeń do manipulacji dłońmi jak i świetną zabawę. Wspólne gotowanie i sprzątanie po posiłku to dobra przestrzeń do ćwiczeń dłoni. Nabieranie produktów, odmierzanie, przesypywanie, ugniatanie, wkładanie naczyń do zmywarki, krojenie to tylko niektóre czynności jakie może wykonywać dziecko.
archiwum autorki
 • Łupanie orzechów. Kolejna propozycja łącząca przyjemne z pożytecznym. Dla dziecka najlepsze będą orzechy ziemne, które mają stosunkowo miękką skorupkę.
pexels.com
autor: Karolina Kaca-Miklaszewska
foto: pexels.com, archiwum autorki

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...