-Reklama-

Przepisy na masy plastyczne do zabawy

Oto sprawdzone przepisy na najlepsze masy plastyczne dla dzieci. Zamiast kupować ciastolinę czy piasek kinetyczny, zróbcie je z produktów, które posiadacie w domu. Dzieciaki będą zachwycone, a wy zaoszczędzicie sporo pieniędzy.

-Reklama-

Ciastoliny, piankoliny, piaskoliny to ulubione zabawki dzieci. Pozwalają na nieskończoną i kreatywną zabawę, na dodatek świetnie wpływają na rozwój zdolności manualnych naszych pociech. A czy wiesz, że taką masę można zrobić szybko z produktów, które posiadamy w domu?

Jak zrobić piasek kinetyczny?

Piasek kinetyczny – pierwszy sposób

Potrzebujesz:

  • 2 filiżanki mąki ziemniaczanej/pszennej/kukurydzianej (jaką masz w domu)
  • 1,5 filiżanki oliwki do ciała

Robiąc większą ilość piasku, należy utrzymywać stałą proporcję oliwki do piasku 3:4. Jeśli chcesz zrobić piasek w jakimś kolorze, użyj naturalnego barwnika np. z buraków lub szpinaku.

Jak to zrobić?

W miskę wlewamy oliwkę i dosypujemy mąkę. Mieszamy wszystko dokładnie, by oliwka nie oddzielała się od mąki. Piasek jest gotowy, gdy ściśnięty w dłoni dobrze się lepi i pozwala uzyskać trwały kształt (po otwarciu dłoni).

Piasek kinetyczny – drugi sposób

Potrzebujesz:

  • 1 filiżanka piasku do piaskownicy (drobny)
  • 1/2 łyżki stołowej skrobii ziemniaczanej lub kukurydzianej
  • 1 łyżka stołowa płynu do mycia naczyń
  • woda (dodajemy na oko)
  • opcjonalnie łyżeczka naturalnego barwnika

Jak to zrobić?

Do miski wsypujemy piasek i skrobię – wszystko dokładnie mieszamy. Po połączeniu tych dwóch składników dolewamy płyn do mycia naczyń, zagniatając jednocześnie masę. Gdy składniki się połączą dolewamy stopniowo wodę, by uzyskać oczekiwaną konsystencję, która pozwala kształtować piasek w zwarte formy.


Jak zrobić ciastolinę?

Ciastolina – pierwszy sposób

Potrzebujesz:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 szklanki wody
  • 1 szklankę soli
  • 2 łyżki oliwki dziecięcej lub oleju
  • odrobina kwasku cytrynowego
  • barwnik spożywczy lub naturalny

Jak to zrobić?

Wszystkie składniki (bez barwnika) wrzucamy do miski i mieszamy. Nie przejmujcie się konsystencją – będzie bardzo rzadka (jak ciasto naleśnikowe). Masę przelewamy do garnka i podgrzewamy na małym ogniu, nie zapominając o mieszaniu. Podgrzewamy do momentu aż masa będzie bez problemu odrywać się od ścianek garnka i formować w jedną kulę. Wyjmujemy ciastolinę i odstawiamy do wystygnięcia. Gdy ostygnie, wyrabiamy masę do miękkości i dzielimy ciastolinę na części, następnie dodajemy barwniki.

Ciastolina – drugi sposób

Potrzebujesz:

  • 2 szklanki mąki
  • 2 szklanki ciepłej wody
  • 1 szklanka soli
  • 2 łyżki stołowe oleju lub oliwki
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • barwnik spożywczy lub naturalny

Jak to zrobić?

Mieszamy ze sobą wszystkie (poza barwnikami) składniki w misce. Przelewamy masę do garnka i podgrzewamy na małym ogniu. Nieustannie mieszamy, by ciasto nie przywarło. Gdy zacznie odchodzić od powierzchni garnka i formować się w kulę, zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do wystygnięcia. Jak masa ostygnie ugniatamy ją do miękkości i dzielimy na części, by do każdej dodać odrobinę barwnika.


Jak zrobić piankolinę?

Piankolina

Potrzebujesz:

  • pianka do golenia
  • mąka ziemniaczana
  • barwnik naturalny lub spożywczy

Jak to zrobić?

Do miski wyciskamy piankę do golenia. Dodajemy kilka kropli barwnika i mieszamy wszystko ze sobą patyczkiem, by piana nie opadła. Dosypujemy do piany mąkę – zacznijmy od niewielkiej ilości, potem stopniowo dosypujmy jej więcej aż do momentu uzyskania masy, którą można kształtować.

 

Zobacz jeszcze:

Obrazy malowane rączkami – zabawy z małymi dziećmi

autor: sylwia
foto:https://www.flickr.com/photos/duffbert/15725023743/

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.