-Reklama-

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Czas oczekiwania na dziecko jest jednocześnie czasem planowania i urządzania. Jako rodzice zaczynamy szykować w mieszkaniu miejsce dla nowego członka rodziny, stając w obliczu nie lada wyzwania. Zastanawiamy się, co powinniśmy wziąć pod uwagę, urządzając wnętrze dla maluszka, tak aby pokoik był nie tylko ładny, ale przede wszystkim bezpieczny , funkcjonalny, wygodny i praktyczny.

-Reklama-

Bezpieczeństwo

Na pierwszym miejscu postawmy bezpieczeństwo dziecka. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych latach życia jest niezwykle intensywny, więc warunki do raczkowania czy nauki chodzenia muszą być sprzyjające i nie stwarzające żadnych zagrożeń.
Wybierając meble, zwróćmy szczególną uwagę, by nie miały one ostrych krawędzi. Zaokrąglenie ich daje nam pewność, iż przy ewentualnym zetknięciu dziecka z meblem nic złego się nie wydarzy.
Kolejną rzeczą są spowalniacze w zawiasach i prowadnicach szuflad, które skutecznie ochronią malutkie paluszki przed niekontrolowanym przycięciem, a także pasek zabezpieczający, wzmacniający stabilność mebla i uniemożliwiający jego przewrócenie. Ponadto półeczki powinny być zabezpieczone przed wysunięciem.
Wybierajmy meble, do których malowania zostały użyte wyłącznie nietoksyczne farby ekologiczne- tak abyśmy mieli pewność, iż dziecko nie będzie narażone na kontakt z chemią i nie nabawi się alergii. Dobrze, jeśli jakość mebli i ich bezpieczeństwo są potwierdzone certyfikatem. Do umalowania ścian również sięgajmy po farby ekologiczne.
Na podłodze bezwzględnie powinna znaleźć się miękka wykładzina lub dywan, koniecznie antyalergiczne.

Pirat baby strona

(Meblik)

Komfort i ergonomia

Kolejnym kryterium, który powinien spełniać pokój to funkcjonalność i wygoda. Idąc tym tropem, zwróćmy uwagę, aby komody miały pojemne szuflady i posiadały możliwość dokupienia do nich przewijaków. Sprawdźmy, czy istnieje możliwość zamontowania do łóżeczek szuflad, które dadzą nam możliwości przechowywania wielu rzeczy bez zajmowania dodatkowego miejsca. Do tego dobrze byłoby, aby łóżeczko mogło służyć dłużej naszemu maluchowi – są meble, które rosną razem z dzieckiem, dostosowując się do jego wzrostu i wieku.
W każdym pokoju dziecięcym powinna znaleźć się szafa. Idealna będzie taka, w której sami możemy zaaranżować wnętrze, aby dostosować ją do naszych potrzeb.
Kolor ścian powinien działać na dziecko wyciszająco i uspokajająco, dlatego wybierajmy raczej stonowane kolory, które nie będą rozpraszały uwagi dziecka. Co do oświetlenia, na pewno podstawowym musi być oświetlenie górne, jasne i równomiernie rozproszone, ponadto ważna jest lampka nocna, przy której nasz maluszek będzie zasypiał.

Bianco Fiori baby strona

(Meblik)

Atrakcyjny wygląd i estetyka

Poza tym wszystkim ważny jest też design wnętrza, dlatego meblując pokój, warto urządzić dziecku jego własny świat pełen radości i magii. Np. z kolekcją Pirate dla chłopców, która porwie na beztroskie wody bajkowego świata uroczych piratów czy kolekcją Bianco Fiori – subtelną, elegancką i niezwykle romantyczną – idealną dla dziewczynek. Pamiętajmy, iż pokój dziecka powinien być pełen radości i pozytywnych emocji. Tylko wtedy nasza pociecha będzie się w nim dobrze czuła i z przyjemnością spędzała tam czas.

happy little sly baby girl in bright multicolored festive dress isolated on a white background

foto: Meblik

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również