-Reklama-

Jak powrócić do zbliżeń po połogu?

Problem z rozpoczęciem ponownego współżycia po porodzie dotyka wiele par i jest to jak najbardziej normalne. Zobacz, jakie mogą towarzyszyć temu dolegliwości i jak sobie z nimi radzić.

-Reklama-

Choć teoretycznie, kobieta gotowa jest do rozpoczęcia współżycia 6 tygodni po porodzie, to rzeczywistość bywa nieco bardziej skomplikowana. Pierwszy seks po porodzie porównuje się zwykle do „drugiego pierwszego razu”, coś w tym jest, jednak to porównanie nie do końca jest trafne. „Pierwszemu razowi” zwykle towarzyszy uczucie ekscytacji, podniecenie, w przypadku powrotu do zbliżeń po ciąży, mamy raczej do czynienia z lękiem, obawami, a czasem też niechęcią.

Od czego zatem zacząć, by powrót do aktywności seksualnej przebiegał bez zbędnych problemów? Podstawą na pewno – po zakończeniu połogu – jest wizyta u lekarza ginekologa. Sprawdzi on, czy z punktu widzenia medycznego wszystko jest w porządku. Jeśli na tym etapie pojawią się u ciebie pytania, koniecznie zadaj je lekarzowi. Może jest coś co cię niepokoi – odczuwasz ból w miejscu, w którym wcześniej go nie było? Koniecznie powiedz o tym wszystkim. Być może to fizjologiczne zmiany i jak najbardziej normalne, ale zawsze lepiej jest sprawdzić. Pamiętajmy, że organizm nie działa jak w zegarku – niekiedy potrzeba więcej niż te 6 tygodni.

Drugą kwestią na pewno jest gotowość psychiczna. Oboje musicie być gotowi – nic na siłę. Podstawą zawsze musi być rozmowa, by nie było w tym temacie niedomówień. Nie zawsze jest tak, że to partner potrzebuje zbliżenia szybciej, czasem jest to kobieta. Bywa, że mężczyzna boi się stosunku, bo uważa, że jest za wcześnie i ma obawy, że zrobi partnerce krzywdę. Ta natomiast czuje się fizycznie dobrze i potrzebuje bliskości, by potwierdzić swoją kobiecość. To bardzo skomplikowane, dlatego – podkreślamy jeszcze raz – rozmowa o swoich potrzebach i oczekiwaniach jest najważniejsza.

Zbliżenia po połogu – jak znaleźć przyczynę problemów?

Przedstawiamy najczęstsze problemy młodych rodziców związane z powrotem do bliskości i podpowiadamy jak sobie z nimi radzić. Warto bowiem poznać kilka faktów dotyczących fizjologii oraz sytuacji, jaka ma miejsce w życiu po pojawieniu się dziecka.

Ciąża to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi bardzo dużo zmian. Mówi się często o „burzy hormonów”. Wpływają one nie tylko na zmiany w ciele (te fizyczne), ale także na samopoczucie ogólne np. nastrój
NASZA RADA: Zanim hormony się wyciszą, może minąć trochę czasu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, twój nastrój uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, skorzystaj z pomocy np. psychologa. To normalne, wiele kobiet tak robi.

Kiedy pojawia się dziecko, życie codzienne także zupełnie się zmienia – nowe obowiązki, nieprzespane noce – taka sytuacja także nie sprzyja trosce o bliskość w związku
NASZA RADA: Starajcie się jak to tylko możliwe dzielić się opieką nad dzieckiem, także tą nocną. Czasem potrzeba tylko przespania kilku godzin ciągiem, by samopoczucie się poprawiło.

Zobacz także: Seks po porodzie. Te fakty mogą cię zaskoczyć

Pojawiają się dosyć istotne zmiany w ciele jak: zmiana wagi i ogólnie zmiana w wyglądzie (rozstępy, cellulit, wisząca skóra). Bardzo często podczas porodu dochodzi do pęknięcia lub nacięcia krocza – co oprócz fizycznych niedogodności, może powodować także blokadę psychiczną
NASZA RADA: Daj sobie czas! Twoje ciało zmieniało się przez 9 miesięcy, nie wróci do stanu poprzedniego w kilka dni. Potrzeba na to czasu. A nawet, jeśli nie uda ci się wrócić do formy sprzed ciąży, spróbuj zaakceptować siebie. Każdy z nas się zmienia. Życie składa się z wielu etapów.

Obniżenie libido – zarówno od strony fizycznej, organizm kobiety jest teraz nastawiony na zupełnie inne potrzeby, jak i od strony psychicznej – wspomniane już nadmiar obowiązków, jak i fizyczne zmęczenie
NASZA RADA: Staraj się nie skupiać całej swojej uwagi tylko na dziecku. Na początku opieka nad dzieckiem może wydawać się bardzo absorbujące, ale z czasem wypracujecie sobie rytm, dzięki czemu znajdziecie przestrzeń także na inne aktywności.

Dyskomfort w obrębie pochwy, która może wydawać się luźniejsza. Może zdarzyć się także nietrzymanie moczu. Bardzo częstym problemem jest także suchość pochwy. Jest to stan zupełnie normalny (fizjologiczny) spowodowany spadkiem stężenia estrogenów. Suchość pochwy może powodować dyskomfort, a nawet ból podczas penetracji.
NASZA RADA: W przypadku suchości pochwy, doskonale sprawdzą się specjalne żele intymne.

Zobacz także: Mięśnie dna miednicy – jak dbać o nie w ciąży i po porodzie?

Kobieta boryka się z wieloma problemami, które powiązane są z fizjologią ciała. Na niektóre procesy, zachodzące w jej organizmie, mają wpływ nie tylko przewlekłe choroby czy zaburzenia, ale również czynniki zewnętrzne. Suchość pochwy należy do tego rodzaju przypadłości. To objaw, który nie powinien być bagatelizowany, a dotyczy kobiet w każdym wieku. Utrudniona aplikacja tamponów, ból przy stosunku czy podrażniona skóra po goleniu okolic intymnych to codzienne problemy niejednej z nas. Istotne jest miejscowe nawilżenie, a odpowiedni intymny żel nawilżający zaradzi tym problemom i przyniesie ulgę.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również