-Reklama-
-Reklama-

Mięśnie dna miednicy – jak dbać o nie w ciąży i po porodzie?

Słabe mięśnie dna miednicy nie spełniają swoich podstawowych funkcji, zatem do powikłań zaliczylibyśmy m.in.: nietrzymanie moczu, gazów, stolca, obniżenie narządów miednicy mniejszej, bóle odcinka lędźwiowego, zmniejszoną satysfakcję seksualną czy ból podczas współżycia. W ciąży trzeba o nie dbać szczególnie.

-Reklama-

Niestety często mięśnie dna macicy są przez nas bagatelizowane. W ciąży jednak odgrywają bardzo ważną rolę. Zapytałyśmy fizjoterapeutę uroginekologicznego o to, jak najlepiej o nie dbać, by pomogły nam w tym wyjątkowym czasie ciąży i połogu.

Jaką rolę odgrywają mięśnie dna miednicy w czasie ciąży i połogu?

Mięśnie dna miednicy w okresie ciąży mają trudne zadanie. Ze względu na zmiany biomechaniczne są grupą mięśniową, która ulega znacznemu rozciągnięciu. Ponadto w ciąży działają hormony rozluźniające tkankę łączną, czyli wszystkie więzadła, powięzi czy mięśnie. Do tego wszystkiego są dodatkowo obciążone przez rosnące dziecko, wody płodowe, łożysko. Niezależnie od tego, czy kobieta rodzi siłami/drogami natury, czy przez cesarskie cięcie mięśnie dna miednicy będą odgrywały bardzo ważną rolę.  W trakcie porodu siłami/drogami natury mdm rozciągają się 4krotnie, dlatego po porodzie, w połogu ich napięcie zaczyna powoli wracać. Ważne, by ich wówczas dodatkowo nie obciążać i zadbać o ich ergonomię. W przypadku nacięcia (lub pęknięcia-zależnie od stopnia) krocza ich warstwa powierzchowna zostaje dosłownie przecięta, zatem będą potrzebować czasu na powrót do swojej funkcji, w czym pomoże mobilizacja blizny.

Co się z nimi dzieje, kiedy organizm ma dodatkowe obciążenie? 

Dodatkowe obciążenie podczas ciąży może powodować osłabienie siły czy wytrzymałości mięśniowej, co może skutkować np. nietrzymaniem moczu, gorszą stabilizacją tułowia (mięśnie dna miednicy zalicza się do mm głębokich, czyli core system) i w konsekwencji bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o mięśnie dna macicy podczas ciąży.

Co, jeśli mięśnie te są zbyt słabe – wiąże się to z dodatkowymi powikłaniami?

Słabe mięśnie dna miednicy nie spełniają swoich podstawowych funkcji, zatem do powikłań zaliczylibyśmy m.in.: nietrzymanie moczu, gazów, stolca, obniżenie narządów miednicy mniejszej, bóle odcinka lędźwiowego, zmniejszoną satysfakcję seksualną czy ból podczas współżycia.

Czy prawidłowe napięcie mięśni może ułatwić poród? 

W kontekście porodu silne mięśnie dna miednicy przyczyniają się do efektywniejszego parcia i wpływają na skrócenie fazy partej. Dlatego ważne, by zadbać o tę partię mięśniową w ciąży. Bardzo ważne jest by mięśnie były silne, ale elastyczne. Skupiamy się na wzmacnianiu mięśni, ale również niezwykle ważna jest umiejętność relaksacji, która wbrew pozorom często okazuje się trudniejsza do wyczucia przez pacjentkę. 

Czy w czasie ciąży można jakoś dodatkowo wzmacniać mięśnie np. ćwiczeniami? 

To wszystko zależy, w jakim stanie są mięśnie dna miednicy i jaki tryb życia prowadzi pacjentka, czy jest aktywna czy nie. Ważny jest również etap ciąży. Od tego zależy czy będziemy skupiać się bardziej na wzmacnianiu, czy też na relaksacji. Najlepiej skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który doradzi, czego potrzebuje pacjentka i będzie mógł dobrać spersonalizowany zestaw ćwiczeń.

Na nasze pytania o mięśnie dna macicy odpowiadała Magdalena Lewandowska, fizjoterapeuta uroginekologiczny w Centrum Medycznym Damiana.

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?

Krem pod oczy: jak działa i jak go używać?

Krem pod oczy to jeden z podstawowych kosmetyków niezbędnych do systematycznej pielęgnacji urody. Kremy dedykowane do delikatnej skóry w okolicach oczu mają różne przeznaczenie. O ile wymagają regularnego stosowania, nie należy przesadzać z ilością nakładanego kremu. Na rynku jest bardzo bogata gama tego rodzaju produktów. Kosmetyki pod oczy mogą występować w różnych cenach. Wybierając krem pod oczy, warto zwrócić uwagę na jego właściwości i skład. Dowiedz się, dlaczego warto kupić odpowiednio dopasowany krem pod oczy.