-Reklama-

Seks po porodzie. Te fakty mogą cię zaskoczyć!

Nie bez powodu na seks po porodzie mówi się „drugi pierwszy raz”. Pierwsze zbliżenie po połogu nie należy do najprzyjemniejszych i najłatwiejszych. Zobacz, co powinnaś wiedzieć na temat seksu po porodzie.

-Reklama-

Zadajecie mnóstwo pytań o seks po porodzie. Najczęściej pytacie o to, dlaczego nie jest tak jak przed ciążą i kiedy to wróci. To nie wyjątek, ale reguła. Seks po połogu różni się od tego, co pamiętacie sprzed kilku miesięcy. Wszystko dlatego, że ciąża i poród powodują zmiany, które odbijają się na pożyciu. Jaki jest więc ten seks po porodzie?

#1 Pierwszy raz po porodzie stresuje

Trudno sobie wyobrazić seks bez dyskomfortu po przejściach, jakie zafundował naszym narządom rodnym poród i połóg. Bez względu na to, czy byłaś nacinania czy nie, czy urodziłaś duże dziecko czy małe, czy twój połóg trwał 6 tygodni czy krócej – pierwszego razu będziesz obawiać się tak samo. Te obawy są całkowicie uzasadnione. Twoja pochwa nie wygląda tak samo jak wcześniej, dopiero co się wygoiła a pamięć o porodowym bólu jest wciąż żywa. Na dodatek ta obawa o zajście w kolejną ciążę. Weź tu się człowieku nie stresuj.

Rada: Potraktuj to jako kolejny swój pierwszy raz, a więc zadbaj o atmosferę i poproś partnera o delikatność. Wytłumacz mu swoje obawy, zapewnijcie sobie miły nastrój, który was rozluźni, ustalcie granice, byście w razie twojego złego samopoczucia mogli w każdej chwili przerwać. Małymi kroczkami do celu.

#2 Pierwszy raz po porodzie nie należy do najprzyjemniejszych

Raczej zapomnij o pełnym komforcie i bezproblemowym dojściu do orgazmu. Zanim go osiągniesz, musisz nauczyć się na nowo swojego ciała – poznać jego potrzeby i możliwości, zaakceptować pewne granice, które mogły się przesunąć. Pierwszym zbliżeniom po połogu niestety nie sprzyja gospodarka hormonalna, która sprawia, że pochwa jest zbyt sucha a twoje libido za niskie.

Rada: Potraktuj pierwsze razy jako okazję do nauki i praktyki, otwarcia się na nowo na intymną bliskość ze swoim partnerem, walkę z kompleksami. No i zaopatrz się w delikatny lubrykant.

 

#3 Długotrwała niechęć do seksu

Na skutek zmian hormonalnych odpowiedzialnych m.in. za laktację, dochodzi do zaniżenia libido. Do tego stopnia, że kobiety po porodzie wręcz uważają, że bez seksu mogą żyć już zawsze. Niestety tego poglądu może nie podzielać partner i tu pojawiają się problemy. Kobiety czują się winne tej sytuacji, odtrącają mężczyzn i boją się, że libido już nigdy nie wróci, a one w końcu przez to zostaną same. Tu warto wszystkich uspokoić – niskie libido nie utrzymuje się na zawsze. To tylko bardzo mądra matka natura robi wszystko, by kobieta nie zaszła w kolejną ciążę zbyt wcześnie. Seksualny temperament na pewno powróci, potrzeba jedynie czasu. Trudno, by karmienie piersią co trzy godziny, permanentne zmęczenie i znużenie życiem wpływało pozytywnie na twoje pożądanie.

Rada: Daj sobie czas i poproś o cierpliwość i wyrozumiałość swojego partnera. Przedstaw mu naukowe wytłumaczenie swojego niskiego libido, niech wie, że to nie twój kaprys a sama natura. Dbaj o siebie, byś czuła się atrakcyjna. Dla rozluźnienia i uruchomienia popędu seksualnego obejrzyj film erotyczny, z partnerem zacznij od pettingu aż zapragniesz czegoś więcej. Powoli rozbudzaj w sobie pożądanie.

 

#4 Nieco inny wygląd pochwy

Ciąża i poród odciska piętno na miejscach intymnych. Pochwa może wyglądać nieco inaczej na zewnątrz, ale też i być luźniejsza w środku. To normalne, w końcu tamtędy wychodziło dziecko, a tkanki nie są z gumy. Niektóre kobiety narzekają, że po porodzie osłabiły się ich doznania seksualne, bo mniej czują swojego partnera. Warto jednak pamiętać, że nie wielkość, a jakość się liczy i rozluźnienie pochwy nie musi wyrokować gorszego seksu.

Rada: Warto poszukać nowych pozycji seksualnych, które umożliwią lepsze doznania, sięgnąć po gadżety np. prezerwatywy z wypustkami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie mięśni Kegla, czyli zaciskanie pochwy i rozluźnianie np. podczas siusiania. W przypadku dużego osłabienia mięśni pochwy dobrze jest zgłosić problem ginekologowi. Zabieg zwężania pochwy jest dziś bardzo powszechny.

 

#5 Seks jest bardzo potrzebny

Fizyczna bliskość jest ogromnie ważna dla każdego związku. Bez seksu trudno jest dbać o właściwe i bliskie relacje z partnerem. Wiele związków rozpada się właśnie na tym etapie, gdy pojawia się dziecko i zanika bliskość między rodzicami, wyparta przez miłość matki do dziecka. Posiadanie dzieci nie powinno być przeciwwskazaniem do prowadzenia satysfakcjonującego życia seksualnego. Dla dobra związku warto się starać i dbać o tę dziedzinę życia.

Rada: Nie zagłuszaj swoich potrzeb, nie tłumacz braku seksu macierzyństwem. Każda mama ma prawo do uprawiania seksu ze swoim partnerem, dlatego warto dbać o to, by ten płomień miłość nie zgasł. Pozwólcie sobie na jeden wieczór raz na jakiś czas bez dziecka – wystarczy poprosić o pomoc babcię lub inną zaufaną osobę, która się nim zajmie. Świadomość, że nie przerwie wam płacz dziecka a ty będziesz po wszystkim mogła spać do rana, na pewno zadziała pozytywnie i zachęci do seksu.

 

#6 Nowe normy i zasady

Gdy w domu pojawia się dziecko, spontaniczność seksualna ma prawo nieco zaniknąć. Zwykle tak jest, że po porodzie normą staje się krótki numerek gdzieś pomiędzy karmieniem a pobudką dziecka. No cóż, wielogodzinny seks raczej trzeba odłożyć teraz na półkę, bo po prostu nie ma na to za bardzo możliwości i … siły. Seks po urodzeniu dziecka to również nietypowe godziny na miłość. Tu raczej trzeba dostosowywać się do rozkładu dnia dziecka lub nauczyć się korzystać z chwili np. gdy babcia zabrała dziecko na spacer.

Rada: Nowe zasady uprawiania seksu w domu wcale nie muszą hamować pożądania. Wręcz przeciwnie, spontaniczne wykorzystywanie natrafiającej się okazji może rozbudzać w was żądze i dodawać pikanterii w związku. Seks pod prysznicem czy „na śpiocha” też może być równie ekscytujący co całonocne igraszki w łóżku.

 

#7 Seks jeszcze lepszy

Po pewnym czasie regularnego współżycia po porodzie, gdy seks zaczyna dostarczać coraz więcej przyjemności, nagle może się okazać, że jest on jeszcze lepszy niż ten sprzed ciąży. Otwarcie się na nowe doznania, pozbycie się pruderii, a to wszystko w parze ze sprzyjającymi zmianami w kobiecym ciele, mogą sprawić, że dopiero teraz możliwe będzie osiągnięcie najwyższej przyjemności. U kobiet, które przed porodem narzekały na bolesność podczas stosunku, może ten problem zniknąć po urodzeniu dziecka. Niektóre mamy po urodzeniu dziecka obserwują u siebie lepsze ukrwienie narządów intymnych, co zwiększa doznania seksualne. Jeszcze inne twierdzą, że ich punkt G jest teraz łatwiejszy do zlokalizowania i dzięki temu, częściej osiągają orgazmy.

Rada: Gdy seks po porodzie przestanie ci sprawiać ból, otwórz się na nowe doznania. Eksperymentuj z pozycjami seksualnymi, przeciwdziałaj rutynie w seksie, pozwól odkryć w sobie nowe pożądanie. To może być początek nowej, lepszej drogi.
Zobacz jeszcze:

Jaki seks uprawiają rodzice?

 

foto: pexels.com
autor: iguana

 

 

 

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również