-Reklama-
-Reklama-

Jak liczyć ruchy dziecka?

Jedna z ostatnich wizyt u lekarza przed porodem: "Proszę liczyć ruchy dziecka!" Dobrze, tylko jak to prawidłowo robić?

-Reklama-

Jedna z ostatnich wizyt u lekarza przed porodem: „Proszę liczyć ruchy dziecka!” Dobrze, tylko jak to prawidłowo robić?

Liczenie ruchów dziecka (w ciąży o prawidłowym przebiegu) zaczynamy od 30 tc. Jeśli jednak coś nas niepokoi lub ciąża jest o podwyższonym ryzyku np. mama ma nadciśnienie lub cukrzycę, lekarz może zalecić obserwację ruchów znacznie wcześniej.

Od kiedy będę czuła ruchy dziecka?

To wszystko zależy od wielu czynników: między innymi od budowy ciała kobiety, ułożenia łożyska oraz od tego, czy jest to pierwsza ciąża czy kolejna. Pierworódka zwykle czuje pierwsze ruchy około 18.-20. tc, a w kolejnej ciąży mama może poczuć ruchy już 13.-16. tc. Oczywiście te pierwsze ruchy nie mają nic wspólnego z kopniakami – to raczej delikatne łaskotanie. Natężenie ruchów zmienia się także w trakcie trwania ciąży – na początku (po tym jak je poczujemy) do około 22. tc są dosyć częste, by po 30. tc nieco zmniejszyć natężenie. Przed porodem – około 36. tc znacznie się nasilają.
Bez względu na to, czy mamy zalecone liczenie ruchów, czy nie, warto zaobserwować rytm dobowy dziecka – zwykle aktywność malucha wzrasta wieczorami i nocą, kiedy mama nie jest już tak aktywna i nie kołysze maluszka swoimi ruchami.

W jaki sposób liczyć ruchy dziecka?

Połóż się na lewym boku i przez około godzinę licz ruchy dziecka – w ciągu tych 60 minut powinno być minimum 10, gdy przed upływem czasu odczujesz już wystarczającą ich liczbę, po prostu przestań liczyć. Jeśli czujesz ruchy, ale mało wyraźnie, przed zrobieniem testu, zjedz coś słodkiego.

Metoda Cardiff zalecana jest od 30. tc. i polega na liczeniu ruchów od 9 rano do 21. W tej metodzie, na te 12 godzin, powinno być 10 wyraźnych ruchów, gdy poczujemy wymaganą liczbę wcześniej, przerywamy test i zapisujemy godzinę ostatniego.

Za każdym razem, kiedy coś nas niepokoi, warto powiedzieć o tym lekarzowi – zaleci on badanie KTG lub dodatkowe USG.

Licznie i zapamiętywanie liczby ruchów na pewno ułatwi ci Karta obserwacji ruchów płodu: (wydrukuj sobie)
karta ruchów płodu

foto: pixabay.com
grafika mamy-mamom.pl
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?