-Reklama-

Jak często kąpać dziecko?

Porady z zakresu częstotliwości kąpania niemowlaka wciąż się zmieniają. Ostatnio zaleca się, aby zachować umiar w tej kwestii. Czy niemowlę trzeba kąpać codziennie? Jakie zdanie mają w tej sprawie specjaliści i położne?

-Reklama-

Niemowlak w kąpieli

Niektórzy eksperci twierdzą, że codzienna kąpiel niemowlaka nie jest wskazana. Częste kąpiele mogą prowadzić do wysuszania delikatnej skóry dziecka. Jest to związane z używaniem środków do pielęgnacji – nawet delikatne preparaty zawierają w składzie substancje, które mogą oddziaływać na tkankę podskórną. Szczególnie delikatna jest główka dziecka.

Eksperci zalecają kąpanie malucha około trzy razy w tygodniu. Oczywiście zdania są podzielone – na ten temat przeprowadzono szereg badań i obserwacji.

Standardy kąpieli dziecka w naszym kraju

W Polsce nie ustalono konkretnego standardu odnośnie częstotliwości kąpieli niemowlaka. Polskie Towarzystwo Pediatryczne uważa (nieoficjalnie), że maluch powinien zażywać codziennej kąpieli. Specjaliści często zalecają także kąpiele co drugi/trzeci dzień, jednak szczególnie wrażliwe sfery (jama ustna, ręce, strefy intymne) należy myć codziennie. Częstotliwość kąpieli warto dostosować do potrzeb dziecka.

Wytyczne lekarzy co do kąpieli dziecka

Lekarze wskazują, że jednoznacznych zaleceń w tej kwestii raczej nie ma. Dawniej stosowano podczas kąpieli oliwkę, w dzisiejszych czasach już nie jest to częste. Stosuje się za to emolienty, które nawilżają skórę dziecka i specjalne płyny pozwalające zachować skórze płaszcz lipidowy. Położne natomiast uważają, że zwłaszcza po porodzie nie powinno się nadużywać kąpieli noworodka, aby na skórze pozostała maź płodowa. Wodą należy przemywać okolice intymne i miejsca, gdzie gromadzi się najwięcej brudu. Całkowita kąpiel w pierwszych siedmiu dniach po porodzie jest wręcz niezalecana. Maź płodowa chroni bowiem skórę dziecka przed zmianą temperatury, pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność skóry i posiada cenne przeciwciała. Położne są zdania, że kąpiel należy wykonywać u malucha około 2/3 razy w tygodniu.

Jakie są potrzeby dziecka co do kąpieli?

Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, żeby zaspokoić podstawowe potrzeby dziecka. Warto zatem obserwować, jak delikatna skóra radzi sobie z preparatami do kąpieli i wybrać takie, które jej nie podrażnią. Jeśli dziecko często się brudzi lub poci, kąpiel jest zalecana w większej częstotliwości. Kąpiele zażywane z umiarem nie powinny wyrządzić maluchowi żadnej krzywdy. Być może w przyszłości ukażą się standardy odnoszące się do zalecanej częstotliwości kąpania niemowlęcia, jednak na razie zdania są podzielone. Rodzic powinien zatem kierować się nie tylko własną intuicją, ale także zdrowym rozsądkiem. Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka jest bowiem bardzo ważna i wpływa na jego zdrowie.

W Polsce w zakresie kąpania niemowlaka, większość rodziców korzysta z rad bliskich i własnych doświadczeń. Znajdziemy zatem szereg zwolenników codziennych kąpieli, ale także osoby kąpiące dzieci jedynie dwa lub trzy razy w tygodniu. Warto w każdym przypadku pamiętać o tym, że to właśnie potrzeby dziecka są najważniejsze.

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PEXELS.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również