-Reklama-

Jak często kąpać dziecko?

Porady z zakresu częstotliwości kąpania niemowlaka wciąż się zmieniają. Ostatnio zaleca się, aby zachować umiar w tej kwestii. Czy niemowlę trzeba kąpać codziennie? Jakie zdanie mają w tej sprawie specjaliści i położne?

-Reklama-

Niemowlak w kąpieli

Niektórzy eksperci twierdzą, że codzienna kąpiel niemowlaka nie jest wskazana. Częste kąpiele mogą prowadzić do wysuszania delikatnej skóry dziecka. Jest to związane z używaniem środków do pielęgnacji – nawet delikatne preparaty zawierają w składzie substancje, które mogą oddziaływać na tkankę podskórną. Szczególnie delikatna jest główka dziecka.

Eksperci zalecają kąpanie malucha około trzy razy w tygodniu. Oczywiście zdania są podzielone – na ten temat przeprowadzono szereg badań i obserwacji.

Standardy kąpieli dziecka w naszym kraju

W Polsce nie ustalono konkretnego standardu odnośnie częstotliwości kąpieli niemowlaka. Polskie Towarzystwo Pediatryczne uważa (nieoficjalnie), że maluch powinien zażywać codziennej kąpieli. Specjaliści często zalecają także kąpiele co drugi/trzeci dzień, jednak szczególnie wrażliwe sfery (jama ustna, ręce, strefy intymne) należy myć codziennie. Częstotliwość kąpieli warto dostosować do potrzeb dziecka.

Wytyczne lekarzy co do kąpieli dziecka

Lekarze wskazują, że jednoznacznych zaleceń w tej kwestii raczej nie ma. Dawniej stosowano podczas kąpieli oliwkę, w dzisiejszych czasach już nie jest to częste. Stosuje się za to emolienty, które nawilżają skórę dziecka i specjalne płyny pozwalające zachować skórze płaszcz lipidowy. Położne natomiast uważają, że zwłaszcza po porodzie nie powinno się nadużywać kąpieli noworodka, aby na skórze pozostała maź płodowa. Wodą należy przemywać okolice intymne i miejsca, gdzie gromadzi się najwięcej brudu. Całkowita kąpiel w pierwszych siedmiu dniach po porodzie jest wręcz niezalecana. Maź płodowa chroni bowiem skórę dziecka przed zmianą temperatury, pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność skóry i posiada cenne przeciwciała. Położne są zdania, że kąpiel należy wykonywać u malucha około 2/3 razy w tygodniu.

Jakie są potrzeby dziecka co do kąpieli?

Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, żeby zaspokoić podstawowe potrzeby dziecka. Warto zatem obserwować, jak delikatna skóra radzi sobie z preparatami do kąpieli i wybrać takie, które jej nie podrażnią. Jeśli dziecko często się brudzi lub poci, kąpiel jest zalecana w większej częstotliwości. Kąpiele zażywane z umiarem nie powinny wyrządzić maluchowi żadnej krzywdy. Być może w przyszłości ukażą się standardy odnoszące się do zalecanej częstotliwości kąpania niemowlęcia, jednak na razie zdania są podzielone. Rodzic powinien zatem kierować się nie tylko własną intuicją, ale także zdrowym rozsądkiem. Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka jest bowiem bardzo ważna i wpływa na jego zdrowie.

W Polsce w zakresie kąpania niemowlaka, większość rodziców korzysta z rad bliskich i własnych doświadczeń. Znajdziemy zatem szereg zwolenników codziennych kąpieli, ale także osoby kąpiące dzieci jedynie dwa lub trzy razy w tygodniu. Warto w każdym przypadku pamiętać o tym, że to właśnie potrzeby dziecka są najważniejsze.

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PEXELS.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.