-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Grzybica miejsc intymnych – jak z nią walczyć?

-Reklama-

Dane z ostatnich lat pokazują, że ponad 70% kobiet chociaż raz w życiu, przeszło grzybicę miejsc intymnych. Wiele z nich skarży się na nawracające infekcje. Czy można coś zrobić, aby im zapobiec?

Co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się grzybicy miejsc intymnych?

Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się grzybicy są m.in. upośledzenie odporności ogólnej organizmu, nadmierna aktywność seksualna, złe nawyki żywieniowe oraz ciąża. 

Grzybica miejsc intymnych to niezwykle uciążliwa dolegliwość, zwłaszcza w czasie urlopów, wyjazdów oraz w wyjątkowym stanie, jakim jest ciąża czy karmienie piersią. Wszelkie infekcje intymne zawsze powinniśmy zawsze leczyć u lekarza! Domowe sposoby – nawet jeśli przyniosą chwilową ulgę, nie pozbędą się grzybicy raz, na zawsze. Mogą też prowadzić do jej nasilenia.

Aby ograniczyć ponowne wystąpienie infekcji, na pewno trzeba przestrzegać zasad higieny i wdrożyć proste, codzienne nawyki. Pozwoli to, nie tylko przeciwdziałać powstawaniu grzybicy, ale również – gdy już się pojawi – wyciszyć ją.

Grzybica miejsc intymnych – czym jest i co ją wywołuje?

Grzybica pochwy inaczej nazywana jest kandydozą ze względu na grzyby rodzaju Candida, które najczęściej ją wywołują. Mikroorganizmy te, aby spowodować stan zapalny, potrzebują specyficznego środowiska, sprzyjającego ich namnażaniu i patologicznemu oddziaływaniu na organizm kobiety. Grupa czynników sprzyjających zaburzeniom naturalnego środowiska pochwy, a tym samym pobudzających grzyby do ich negatywnego działania, jest bardzo duża. Jedną z nich jest niewłaściwa lub niedostateczna higiena okolic narządów płciowych. Grzybom sprzyja wilgotne, ciepłe środowisko, a takie można znaleźć w mokrych, rzadko zmienianych ręcznikach, gąbkach do mycia oraz bieliźnie. Ich namnażanie ułatwia również noszenie zbyt obcisłej bielizny oraz spodni. Innymi czynnikami zapalnymi może być: używanie nieodpowiednich środków do mycia, stosowanie irygacji bez kontroli lekarza, podcieranie się w kierunku od odbytnicy do pochwy.

Grzybica miejsc intymnych – kto jest najbardziej narażony?

W grupie kobiet szczególnie narażonych na występowanie grzybicy pochwy znajdują się panie w wieku menopauzalnym oraz te będące w ciąży. W przypadku ciężarnych, winne są temu wahania hormonalne, szczególnie zmieniona aktywność estrogenów oraz progesteronu. Niemałe znaczenie ma tu osłabiony układ immunologiczny i związane z tym rozpulchnienie tkanek narządów płciowych oraz zwiększania w ich nabłonku ilości glikogenu.

Poza tym, czynnikami sprzyjającymi powstawaniu infekcji intymnych może być:

 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej (nadmierna podaż sterydów w organizmie powoduje zwiększenie się ilości grzybów)
 • zażywanie niektórych antybiotyków (mogą zaburzać naturalną florę pochwy; są to np. penicyliny, tetracykliny, cefalosporyny)
 • współistnienie chorób ogólnoustrojowych np. niedokrwistości, zaburzeń hormonalnych, cukrzycy. Przy tym u cukrzyków zaburzenia grzybicze są 10. krotnie częstsze niż u reszty populacji.
 • stany alergiczne i te związane z atopią, zakażenia bakteryjne i wirusowe, choroby nowotworowe, nadmierna aktywność seksualna

Jakie są objawy infekcji intymnej grzybiczej?

Choroba zaczyna się zazwyczaj nagle, objawiając się dokuczliwym swędzeniem i pieczeniem w miejscu intymnym oraz zaczerwieniem i obrzęknięciem warg sromowych, ścian pochwy i szyjki macicy. Pojawiają się obfite, białawe upławy o serowatej konsystencji, zazwyczaj bez zapachu. Z powodu podrażnienia śluzówki i skóry odczuwa się ból przy oddawaniu moczu oraz przy stosunku seksualnym. Występować mogą bóle podbrzusza oraz pieczenie i palenie wokół odbytu. Te i inne objawy mogą zaostrzać się w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego oraz na kilka dni przed miesiączką.

Jak sobie radzić z grzybicą miejsc intymnych?

Bardzo ważne w walce z grzybicą jest nielekceważenie pierwszych symptomów chorobowych. Jeśli kontakt z ginekologiem jest utrudniony lub odroczony w czasie, wskazanie jest zakupienie przeciwgrzybicznych środków aptecznych. Wśród nich można znaleźć probiotyki ginekologiczne z pałeczkami kwasu mlekowego, które stosuje się doustnie lub dopochwowo. W składzie takich preparatów należy szukać związków o właściwościach przeciwgrzybicznych, przeciwbakteryjnych oraz wspomagających namnażanie naturalnej flory bakteryjnej. Okolice intymne można również podmywać roztworem kwasu bornego, nadmanganianu potasu oraz naparem z rumianku, który wykaże działanie pożądane łagodzące. Zawsze jednak powinniśmy leczenie grzybicy skonsultować z lekarzem!

Czy nieleczona grzybica może nieść powikłania?

Nieleczona grzybica pochwy może nabyć charakter nawracający, rozprzestrzeniając się w okolice pachwin i odbytu oraz zająć inne narządy układu moczowo-płciowego. Doprowadzić to może do problemów z płodnością, a u kobiet w ciąży – do komplikacji w jej przebiegu. Z tego powodu ważne jest nielekceważenie objawów sugerujących stan zapalny pochwy oraz zgłaszanie ich na bieżąco ginekologowi. W przypadku nawracającej postaci grzybicy, leczenie może być długotrwałe oraz wymagać terapii podtrzymującej do pół roku.

JAK UNIKNĄĆ INFEKCJI GRZYBICZYCH NA PRZYSZŁOŚĆ?

W tym przypadku najważniejsza jest codzienna, właściwa higiena oraz niestresujący tryb życia. Co zatem można zrobić, aby zapobiec intymnych infekcjom grzybiczym?

 • Używaj płynów do higieny intymnej o właściwym pH (nie będą niszczyły kwaśnego odczynu sromu w przeciwieństwie do zwykłego mydła)
 • Noś przewiewną, nieobcisłą bieliznę i spodnie
 • Zrezygnuj, o ile to możliwe z korzystania z publicznych toalet, jacuzzi i basenów
 • Ogranicz ilość spożywanych węglowodanów w diecie, zwłaszcza słodyczy i słodkich napoi
 • Po antybiotykoterapii oraz jeszcze w jej trakcie, stosuj probiotyki, które będą odbudowywać prawidłową florę bakteryjną
 • Jeśli masz problem z suchością pochwy, stosuj dodatkowo globulki bądź kremy dopochwowe o właściwościach nawilżających
 • Jeśli dopiero co urodziłaś dziecko, do podmywania używaj wody z szarym mydłem (działa ono ściągająco oraz przyspiesza gojenie krocza po porodzie)
 • Spożywaj niskoprzetworzone produkty, unikaj chlorowanej wody, spożywaj kiszonki i produkty mleczne
 • Nie dbaj przesadnie o higienę intymną (może to zniszczyć naturalny kwaśny odczyn błony śluzowej pochwy, wymywając dobre bakterie)
 • Naucz się technik radzenia sobie ze stresem oraz prostych metod relaksacyjnych.

autor: Kamila Kopczyńska
foto: canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...