-Reklama-

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

-Reklama-

Dobra pamięć zawsze w cenie

Żyjemy w czasach, w których trudno o skupienie. Ogromna ilość bodźców wokół nas sprawia, że trudno nam się skoncentrować, by coś zapamiętać. To, co zapamiętujemy jest zresztą zwykle zapisane w pamięci krótkotrwałej, więc równie szybko to zapominamy. Jeśli jako dzieci nie wykształciliśmy sobie dobrych umiejętności pamięciowych, teraz może być już na to za późno, a już na pewno – nie będzie to takie łatwe, jak wtedy gdy mieliśmy po kilka lat.

Wszyscy wiemy, że możliwości umysłowe dziecka są nieograniczone. Mózg dziecka rozwija się w niesamowitym tempie, które wytracamy z wiekiem. Umysł malucha jest bardzo chłonny i łatwo go stymulować. Proces zapamiętywania, choć często postępuje naturalnie, może być dodatkowo wspierany odpowiednimi aktywnościami. W okresie przedszkolnym i szkolnym jest to zwykle bardzo efektywne, co wykorzystuje się oczywiście w edukacji. Jednak najlepsze efekty osiągamy wówczas, gdy zaangażowanie dziecka w rozwijanie swojej pamięci jest dla niego przyjemnością, a nie obowiązkiem szkolnym. Dlatego też warto sięgać po wsparcie w postaci dobrej rozrywki, a do takiej z pewnością zaliczamy gry planszowe.

Gry planszowe ćwiczą pamięć

Planszówki to zawsze świetny wybór, bez względu na wiek dziecka i jego umiejętności. Gry planszowe łączą w sobie zawsze zabawę z nauką i robią to w sposób tak efektywny, że nawet nie mamy świadomości, że grając, pozwalamy naszemu mózgowi się rozwijać. Tym bardziej dzieci podczas gry nie są świadome, że ta rozrywka ćwiczy ich umysł, by stał się bystrzejszy.

Gry planszowe, które ćwiczą pamięć to inwestycja w łatwiejszą edukację dziecka. Dobra pamięć pozwoli naszej pociesze szybciej przyswajać nowe informacje i je zapamiętywać, a następnie wykorzystywać w odpowiednich momentach życia. Dobra pamięć to łatwiejsza nauka w szkole i łatwiejsze życie, dlatego warto skupić się na tym aspekcie rozwoju tak wcześnie jak się da. W gry planszowe mogą grać już czterolatki, więc już w tym wieku można rozpocząć przygodę ze wspólnym graniem. Najważniejsze jest jednak wybranie odpowiedniej planszówki. Gier na rynku jest mnóstwo i wybór może być trudny, dlatego podpowiadamy, które tytuły szczególnie zasługują na waszą uwagę.

Gry ćwiczące pamięć – które są najlepsze?

Jeśli chcesz, by twoje dziecko miało dobrą pamięć, oto gry, które wam w tym pomogą.

Żółwik Plusk – gra od 5 lat

To połączenie gry zręcznościowej z grą typu memo. Pobudza więc i motorykę małą, a także ćwiczy umysł. Ćwiczenie pamięci w tej grze polega na odnajdywaniu odwróconych płytek z wizerunkiem poszukiwanego zwierzęcia. Dzięki mechanice związanej z odkrywaniem i zakrywaniem kafelków, gracze ćwiczą pamięć i muszą stale być uważni, nawet podczas tur pozostałych osób. Co więcej, co chwilę potrzebujemy innych zwierzaków, więc musimy stale powtarzać niezbędne informacje!

Brainbox – Świat – gra od 8 lat

To przykład gry edukacyjnej, która wszechstronnie pobudza umysł dziecka. Po pierwsze rozwija wiedzę geograficzną, która przyda się dziecku w szkole. Po drugie wzmacnia spostrzegawczość i ulepsza pamięć. Gra Brainbox to coś w rodzaju fiszek. Zawiera karty, które losuje gracz. Po jednej stronie karty znajdują się najważniejsze informacje, które dziecko musi przyswoić patrząc na kartę przez określony czas. Następnie musi odpowiedzieć na jedno z pytań umieszczonych po drugiej stronie karty, sięgając tylko do swojej pamięci. Gra jest połączeniem dynamicznej zabawy z nauką, a to najlepsza metoda na efektywną edukację.

Brainbox – Poznaję zwierzęta – gra od 4 lat

To uproszczona wersja gry powyżej. Gra dotyczy tym razem zwierząt domowych, dzikich, wodnych, które są zaprezentowane na losowanych przez gracza kartach. Dziecko najpierw przygląda się karcie z obrazkami zwierząt, opowiada o tym, co widzi, a następnie inny gracz zadaje mu pytanie znajdujące się po drugiej stronie karty. Pytanie oczywiście dotyczy obejrzanego zwierzątka. Ta gra po pierwsze edukuje, poszerza horyzonty myślowe, ale i świetnie ćwiczy pamięć, spostrzegawczość i koncentrację.

Pluszowych snów! – gra od 4 lat

Kolejna świetna propozycja dla najmłodszych graczy. Pięknie wydana gra z pewnością zachwyci dziecko. Wymaga od niego skupienia i zapamiętywania. Zadaniem gracza jest wybrać taki żeton, który swoim rozmiarem przykryje obrazek na karcie. Całość utrzymana jest w bajkowym klimacie, a maluch grając, ma poczucie wielkiej misji – na wyeliminowanie koszmarów ze snu. By wygrać, musi być uważnym obserwatorem.

Kotobirynt – gra od 6 lat

Coś w sam raz dla miłośników kotów. Jeśli twoje dziecko je kocha, pokocha również grę, w której musi odnaleźć drogę zbłąkanym kotkom do domu. Gra zawiera element rywalizacji z innymi graczami, co stanowi dodatkową frajdę dla dziecka. By wygrać, maluch musi koncentrować się na tym, co się dzieje na planszy, szybko reagować na zmiany i zapamiętywać drogę. Gra jest tak skonstruowana, że układ planszy za każdym razem jest inny, więc każda kolejna rozgrywka to te same duże emocje.

Artykuł powstał we współpracy z marką Rebel

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również