-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Dziecko samo w domu – kiedy jest na to gotowe?

Według polskiego prawa nie można zostawiać dziecka samego, jeśli nie ukończyło 7 lat. Czy jednak siedmiolatek jest na tyle duży, by można go było zostawić bez opieki? Jak stwierdzić, czy dziecko poradzi sobie samo w domu i nie narazi siebie na niebezpieczeństwo?

-Reklama-

Psychologowie są zgodni, że dopiero w wieku 10 lat dziecko jest na tyle samodzielne i odpowiedzialne, że można je pozostawić samo w domu. Wiadomo jednak, że nie każdy rodzic może z tym czekać i w praktyce w domach pozostawia się dzieci o kilka lat młodsze.

Jak rozpoznać, czy moje dziecko jest gotowe by samo zostać w domu?

Najpierw należy zadać sobie trzy pytania i spróbować na nie odpowiedzieć:

  • Czy moje dziecko czuje się komfortowo ze świadomością, że będzie przez jakiś czas samo bez opieki osoby dorosłej?
  • Czy moje dziecko się słucha, przestrzega ustalonych zasad i zapamiętuje je?
  • Czy moje dziecko potrafi logicznie myśleć i nie traci nad sobą kontroli w trudnych sytuacjach?

Jeżeli we wszystkich tych trzech przypadkach odpowiedź brzmi 'tak’, możemy rozpatrzeć ewentualność pozostawienia dziecka samego w domu, jednocześnie przestrzegając poniższych zasad. Sprawdzając jednak gotowość dziecka do samodzielnego pobytu w domu musimy mieć na uwadze, że zupełnie czymś innym jest oświadczenie „jestem gotowy” a „postaram się”. W drugim przypadku można mówić o niepewności i obawach, co znaczy, że być może jest jeszcze za wcześnie na takie kroki.

Co powinno potrafić i wiedzieć dziecko, które zostaje samo w domu?

Zanim zdecydujemy się pozostawić dziecko same, choćby na chwilę – warto wpoić mu najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa. Dziecko musi wiedzieć, że podczas nieobecności osób dorosłych nie może otwierać nikomu drzwi i nie może opuszczać domu.

Należy z dzieckiem również ustalić plan awaryjny. Dziecko powinno znać wszystkie numery alarmowe oraz numery telefonów najbliższych osób. Najlepiej takie numery zapisać w pamięci telefonu, który zostawimy dziecku. Warto omówić różne hipotetyczne sytuacje, w których może znaleźć się dziecko i nauczyć je reagowania. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko wie, jak powinno się zachować w różnych sytuacjach, zrób mu np. taki test sprawdzający w formie zabawy. Dowiesz się, jaką naprawdę ma wiedzę w tej kwestii.

Przykładowe pytania:

1. Gdy niespodziewanie zadzwoni dzwonek do drzwi należy:
a) Szybko się gdzieś schować. Może to złodziej.
b) Spojrzeć przez wizjer, a następnie otworzyć drzwi.
c) Zignorować i dalej zajmować się zabawą.
d) Spojrzeć przez wizjer, ale nie otwierać.

2.Jaka odpowiedź jest bezpieczna?
Telefon dzwoni, gdy jesteś sam w domu.
Ty: Halo?
Dzwoniący: Czy twoja mama jest w domu?

Odpowiadasz:
a) Nie, jestem sam. Mama wyszła i wróci za 2 godziny.
b) Mama jest teraz zajęta, coś przekazać?

Itd…

O czym pamiętać, zostawiając dziecko samo w domu?

Najważniejsze to stopniowe przygotowywanie do dłuższej rozłąki. Na początku najlepiej jest dziecko zostawić w domu na kilkanaście minut i systematycznie wydłużać ten czas. Nie powinno się razem z dzieckiem zostawiać młodszego rodzeństwa – nawet jeśli śpi. Gdy zostawiamy dziecko na dłuższy czas, powinniśmy kontrolować je telefonicznie co pół godziny. Dobrze jest również poinformować sąsiadów o tym, że w naszym domu przebywa samo dziecko i na wszelki wypadek powierzyć im klucze do mieszkania, by w razie potrzeby mogli wejść do dziecka.

Dziecko powinno mieć zakaz korzystania z urządzeń kuchennych oraz innych niebezpiecznych sprzętów w domu. Nie może mieć dostępu do ognia ani ostrych przedmiotów.

Nie wolno dziecka zamykać w mieszkaniu/domu tak, by nie dało rady wyjść. Musimy wziąć pod uwagę, że mogą stać się różne rzeczy i dziecko nie może np. mieć zablokowanej drogi ucieczki. Trzeba również przewidzieć potrzeby dziecka. Jeśli może być głodne podczas naszej nieobecności, warto zostawić mu w dostępnym miejscu jakąś przekąskę np. gotową kanapkę i nalać do szklanki picie (by samo nie musiało tego robić). Przygotujmy również jakieś propozycje zabaw podczas naszej nieobecności.

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.