-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie domu?

Nieruchomość często stanowi dobytek naszego całego życia. Odkładamy na nią przez wiele lat, a i tak by ją kupić, w wielu przypadkach musimy skorzystać z zewnętrznego finansowania w postaci kredytu hipotecznego z banku. W razie gdyby w naszym domu doszło do pożaru czy też kosztownych szkód na skutek innych wydarzeń, możemy mieć ogromny problem. To jeden z powodów, dla których warto zdecydować się na ubezpieczenie domu.

-Reklama-

Przez kredyt do własnej nieruchomości

Jednym z największych marzeń Polaków jest posiadanie domu. Nie jest to cel łatwy do realizacji ze względu na koszt takiej inwestycji, który zresztą z roku na rok robi się coraz wyższy. Okres pandemii spowodował, że Polacy jeszcze bardziej doceniają możliwość zażywania odpoczynku na własnym podwórku. To przyczyniło się również do tego, że mamy mniej obaw związanych z zaciąganiem kredytów na budowę lub zakup domu, decydujemy się na wyższe kwoty. Według danych Biura Informacji Kredytowej średnia wartość kredytu hipotecznego udzielonego w maju 2021 roku wynosiła 320 tys. zł – to dotychczasowy rekord. Natomiast w pierwszych 5 miesiącach tego roku ponad połowa zobowiązań przekroczyła 350 tys. zł. Większe niż 500 tys. zł stanowią już 25 proc. wszystkich zaciąganych kredytów hipotecznych. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem.

Niektórzy kredytobiorcy płacą ratę miesięczną w wysokości nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Załóżmy, że zdarzy się nieszczęście – w ich nieruchomości dojdzie do pożaru. Przywrócenie lokalowi wcześniejszego stanu może wymagać wielu tygodni prac, poniesienia ogromnych kosztów i jednocześnie wynajęcia innego lokalu do zamieszkania. Na dodatek właściciel nieruchomości będzie musiał płacić rachunki związane z posiadanym domem i jeszcze opłacać raty kredytowe. Docelowo to może oznaczać, że będzie musiał podołać ogromnym wydatkom. Byłoby mu łatwiej, gdyby miał ubezpieczenie domu.

Ubezpieczenie domu – dlaczego warto?

Polacy zdają sobie sprawę z wagi posiadania ochrony swojej ubezpieczenia nieruchomości, dlatego właściciele mieszkań czy domów decydują się na zakup ubezpieczenia nieruchomości taką ochronę. Istotną rolę w zdobyciu popularności przez takie polisy odegrały m.in. powodzie w Polsce, podczas których wielu właścicieli nieruchomości straciło dobytek życia i nie miało ubezpieczenia. Media wtedy aktywnie o tym informowały. Jak wybrać odpowiednią ochronę?

Kluczowe znaczenie ma zakres ubezpieczenia, który możemy skonstruować w ramach analizy potrzeb klienta, ale przede wszystkim – ustalenie sumy ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota odszkodowania jaką można otrzymać za szkody, które powstały w całym okresie ubezpieczenia, pod warunkiem ze zdarzenie było objęte ochroną.

Kolejna ważna kwestia to zakres ochrony ubezpieczeniowej. Im jest on szerszy, tym lepiej. Podstawowy wariant obejmuje ubezpieczenie murów domu, ale warto go tak rozszerzyć, aby dotyczył również stałych elementów i wyposażenia. Co to są elementy stałe? To np. parkiet, meble w zabudowie, instalacja, umywalki, wanny – słowem wszystko to, co w mieszkaniu jest przytwierdzone na stałe. Natomiast do wyposażenia, inaczej ruchomości domowych, zaliczamy m.in.  sprzęty RTV i AGD czy meble, ale nie w zabudowie.

Kolejna kwestia to ryzyka, które obejmuje ubezpieczenie domu. Im jest ich więcej, tym lepiej, ale głównie powinno nas interesować to, czy polisa uwzględnia takie, które nam rzeczywiście zagrażają. O ile niemal każdy w Polsce musi się liczyć z ryzykiem pożaru czy szkód spowodowanych przez silny wiatr, to już niewielu dotyczy problem lawiny.

Ile kosztuje taka ochrona? Składka uzależniona jest od wielu czynników. Im szerszy zakres ubezpieczenia tym wyższa składka za ochronę. Najczęściej wynosi ona około kilkuset złotych. Na uniqa.pl w ciągu kilku minut można wyliczyć cenę ubezpieczenia. Wystarczy podać wymagane informacje. Online da się od razu zawrzeć umowę i opłacić ochronę – to wygodne rozwiązania, które nie wymaga nawet wychodzenia z domu. 

Artykuł sponsorowany

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...