-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie domu?

Nieruchomość często stanowi dobytek naszego całego życia. Odkładamy na nią przez wiele lat, a i tak by ją kupić, w wielu przypadkach musimy skorzystać z zewnętrznego finansowania w postaci kredytu hipotecznego z banku. W razie gdyby w naszym domu doszło do pożaru czy też kosztownych szkód na skutek innych wydarzeń, możemy mieć ogromny problem. To jeden z powodów, dla których warto zdecydować się na ubezpieczenie domu.

-Reklama-

Przez kredyt do własnej nieruchomości

Jednym z największych marzeń Polaków jest posiadanie domu. Nie jest to cel łatwy do realizacji ze względu na koszt takiej inwestycji, który zresztą z roku na rok robi się coraz wyższy. Okres pandemii spowodował, że Polacy jeszcze bardziej doceniają możliwość zażywania odpoczynku na własnym podwórku. To przyczyniło się również do tego, że mamy mniej obaw związanych z zaciąganiem kredytów na budowę lub zakup domu, decydujemy się na wyższe kwoty. Według danych Biura Informacji Kredytowej średnia wartość kredytu hipotecznego udzielonego w maju 2021 roku wynosiła 320 tys. zł – to dotychczasowy rekord. Natomiast w pierwszych 5 miesiącach tego roku ponad połowa zobowiązań przekroczyła 350 tys. zł. Większe niż 500 tys. zł stanowią już 25 proc. wszystkich zaciąganych kredytów hipotecznych. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem.

Niektórzy kredytobiorcy płacą ratę miesięczną w wysokości nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Załóżmy, że zdarzy się nieszczęście – w ich nieruchomości dojdzie do pożaru. Przywrócenie lokalowi wcześniejszego stanu może wymagać wielu tygodni prac, poniesienia ogromnych kosztów i jednocześnie wynajęcia innego lokalu do zamieszkania. Na dodatek właściciel nieruchomości będzie musiał płacić rachunki związane z posiadanym domem i jeszcze opłacać raty kredytowe. Docelowo to może oznaczać, że będzie musiał podołać ogromnym wydatkom. Byłoby mu łatwiej, gdyby miał ubezpieczenie domu.

Ubezpieczenie domu – dlaczego warto?

Polacy zdają sobie sprawę z wagi posiadania ochrony swojej ubezpieczenia nieruchomości, dlatego właściciele mieszkań czy domów decydują się na zakup ubezpieczenia nieruchomości taką ochronę. Istotną rolę w zdobyciu popularności przez takie polisy odegrały m.in. powodzie w Polsce, podczas których wielu właścicieli nieruchomości straciło dobytek życia i nie miało ubezpieczenia. Media wtedy aktywnie o tym informowały. Jak wybrać odpowiednią ochronę?

Kluczowe znaczenie ma zakres ubezpieczenia, który możemy skonstruować w ramach analizy potrzeb klienta, ale przede wszystkim – ustalenie sumy ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota odszkodowania jaką można otrzymać za szkody, które powstały w całym okresie ubezpieczenia, pod warunkiem ze zdarzenie było objęte ochroną.

Kolejna ważna kwestia to zakres ochrony ubezpieczeniowej. Im jest on szerszy, tym lepiej. Podstawowy wariant obejmuje ubezpieczenie murów domu, ale warto go tak rozszerzyć, aby dotyczył również stałych elementów i wyposażenia. Co to są elementy stałe? To np. parkiet, meble w zabudowie, instalacja, umywalki, wanny – słowem wszystko to, co w mieszkaniu jest przytwierdzone na stałe. Natomiast do wyposażenia, inaczej ruchomości domowych, zaliczamy m.in.  sprzęty RTV i AGD czy meble, ale nie w zabudowie.

Kolejna kwestia to ryzyka, które obejmuje ubezpieczenie domu. Im jest ich więcej, tym lepiej, ale głównie powinno nas interesować to, czy polisa uwzględnia takie, które nam rzeczywiście zagrażają. O ile niemal każdy w Polsce musi się liczyć z ryzykiem pożaru czy szkód spowodowanych przez silny wiatr, to już niewielu dotyczy problem lawiny.

Ile kosztuje taka ochrona? Składka uzależniona jest od wielu czynników. Im szerszy zakres ubezpieczenia tym wyższa składka za ochronę. Najczęściej wynosi ona około kilkuset złotych. Na uniqa.pl w ciągu kilku minut można wyliczyć cenę ubezpieczenia. Wystarczy podać wymagane informacje. Online da się od razu zawrzeć umowę i opłacić ochronę – to wygodne rozwiązania, które nie wymaga nawet wychodzenia z domu. 

Artykuł sponsorowany

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?