-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Czy sprzęty elektryczne mogą zagrażać ciąży?

Na co dzień otaczamy się urządzeniami, które są źródłem różnego rodzaju promieniowania. Komputer, telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa to sprzęty, przed którymi najczęściej się ostrzega. Czy zatem ich działanie jest niebezpieczne? Czy ciężarne powinny ograniczyć ich używanie?

-Reklama-

Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego?

Smartfony nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Wymuszają niezdrową pozycję ciała, mogą pogarszać wzrok i słuch, powodować bezsenność, ograniczać męską płodność. Dodatkowo emitują promieniowanie elektromagnetyczne, na którego działanie jesteśmy narażeni. Na szczęście pole, które wytwarzają jest niewielkie i nie stanowi ono większego zagrożenia. Nie ma żadnych naukowych dowodów na wiązanie telefonu z np. nowotworem mózgu. Prawdą jest, że promieniowanie ze smartfonów jest niewielkie i producenci z każdym modelem telefonu jeszcze bardziej je ograniczają. Choć naukowo zbadano, że nie ma żadnego związku między używaniem komórki a rozwojem płodu czy przebiegiem cięży, lepiej problemu całkowicie nie bagatelizować. Na czas ciąży warto ograniczyć używanie telefonu komórkowego do minimum. Na pewno wyjdzie nam to na zdrowie!

Czy w ciąży można korzystać z komputera?

Sam komputer nie stanowi zagrożenia, ale jego użytkowanie może odbić się na naszym zdrowiu. Korzystanie z komputera wymusza na ciężarnej pozycję siedzącą. Zbyt długie przebywanie przed komputerem może skutkować problemami z krążeniem krwi, a to już wpływa bezpośrednio na rozwijający się płód. Jeśli więc będąc w ciąży, musisz spędzać długie godziny przed komputerem, rób sobie częste przerwy by poprawiać krążenie krwi.

Komputer, tak jak telefon emituje pewne promieniowanie niejonizujące, które w niewielkich dawkach jest bezpieczne dla zdrowia ciężarnej i jej dziecka. Promieniowanie emitowane przez dzisiejszy sprzęt komputerowy jest minimalne i niezagrażające zdrowiu.

Najbardziej szkodliwym aspektem jest jednak nagrzewanie się komputera przenośnego podczas korzystania. Nie należy więc korzystać z urządzenia poprzez trzymanie go na brzuchu. Podniesienie temperatury ciała we wczesnej ciąży może skutkować nawet wadami wrodzonymi płodu.

Czy w ciąży można korzystać z mikrofalówki?

Do tej pory nie przeprowadzono badań, które jednoznacznie udowadniałyby, że korzystanie z mikrofalówki może mieć negatywne dla zdrowia skutki. Tym bardziej nie ma badań, które badałyby wpływ promieniowania mikrofalowego na ciążę.

Niemniej, znając specyfikę działania kuchenki mikrofalowej można stwierdzić, że niebezpieczeństwo pojawia się w momencie przeniknięcia fal elektromagnetycznych przez ścianki urządzenia na zewnątrz. Jeśli sprzęt jest sprawny, nic takiego nie powinno mieć miejsca. Otwarcie drzwiczek automatycznie zatrzymuje promieniowanie. Praktycznie wszystkie mikrofale emitowane przez kuchenkę, rozchodzą się w jej wnętrzu, a nieliczne (które nie stanowią zagrożenia dla człowieka, bo mają małą moc) przenikają na zewnątrz i rozchodzą się w bliskiej odległości od urządzenia. Wszystko dzieje się w ramach norm bezpieczeństwa, więc nic nam nie grozi, aczkolwiek by wyeliminować jakiekolwiek oddziaływanie mikrofal na nasz organizm, wystarczy nie przytulać się do mikrofalówki podczas jej pracy.

Mimo zapewnionego bezpieczeństwa, nie zalecamy jadać w ciąży potraw podgrzewanych w mikrofalówce. Jedzenie poddane takiej obróbce w częściowym stopniu zostaje pozbawione wartości odżywczych, a co jak co – zdrowa dieta w ciąży jest bardzo ważna.

Zobacz jeszcze:

Autor: iguana
Foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?