-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Czy krzyk podczas porodu jest potrzebny?

Dlaczego kobiety podczas porodu krzyczą? Czy to oznaka bólu czy raczej wsparcie akcji porodowej? Co sądzą na ten temat nasze mamy?

-Reklama-

Czy naprawdę kobiety muszą krzyczeć podczas porodu?

Sale porodowe pełne są krzyków rodzących. Choć osobom postronnym może wydawać się to przerażające, w rzeczywistości nie są to krzyki torturowanych kobiet, raczej kobiet, które krzycząc dodają sobie sił i eliminują napięcie podczas porodu. Częściej mamy tu do czynienia nie z krzykiem a pojękiwaniami i przeciągłym dźwiękiem, które nadają rytm akcji porodowej i ułatwiają kontrolę nad oddychaniem.

Sam krzyk w porodzie, jeśli nie jest przesadzony i paniczny, jest jak najbardziej wskazany. Lekarze uważają, że odgłosy wydawane przez ciężarne, pomagają im łagodzić napięcie, rozluźniać poszczególne partie mięśni i efektywnie wykorzystać siłę skurczów partych. Kobiety, które rodzą w ciszy mają więc znacząco utrudnione zadanie, choć to też kwestia indywidualna. Niektórym mamom krzyk wręcz w porodzie przeszkadza. Najważniejsze więc to znaleźć swój własny sposób na poród, słuchać głosu swojego ciała i podporządkować się naturze.

Czy krzyczałyście podczas porodu? Co na to personel szpitalny?

Pytanie o krzyk podczas porodu pojawiło się też na naszej stronie na facebooku.

Oto, jakie wspomnienia z porodu zachowały nasze mamy:

„Darłam się o 12 w nocy, hehehe. Personel pomagał, rodziłam 25 h, miałam wszystkiego dosyć. Później przepraszałam, ale wszyscy się z tego śmialiśmy.” Natalka D.

„Mi położna mówiła, że mogę krzyczeć,wyzywać, przeklinać – dla nich to żadna nowość.
Nowością było, że ja śmiałam się a ból był straszny;)” Joanna M.

„Darłam się strasznie! Pomagało. A personel nic nie mówił, mówili że jak mi to pomaga, to mam się drzeć.” Agata C.

„Krzyk nie pomaga, za to jęki i stęki bardzo.” Marysia P.

„Mnie przełyk bolał na drugi dzień, ja przy 1 dziecku w ogóle nie krzyczałam, a przy 2 strasznie – po prostu film pt. Piła 5” Agata D.M.

„Ja się darłam:) pielęgniarka mnie uspokajała, bo inne mamy straszyłam, ale nie podziałało:)” Izabela M.K.

„Ja darłam się na cały szpital. Położne uciekały z sali: ) i wiem że je wyzywałam i przeklinałam po polsku, więc nie rozumiały (rodziłam w UK). Poród trwał 32h i rodziłam bez znieczulenia.Przy parciu nie bolało.. Ale przy skurczach krzyczałam” Klaudia Z.

„Urodziłam w 15 minut, 4 parte i 3 krzyki – nie z bólu ( bo mnie poród nie bolał), ale to dodawało mi siły, energii i poszło szybciej niż marzyłam.” Kamila A. B.

„Mamusie, które piszą, że nie ma czasu na krzyk, albo że szkoda siły, to znaczy że nie miały najgorszego porodu. Ja zawsze twierdziłam, że krzyk przy porodzie jest przesadą…Bo każdy ból się da wytrzymać. Teraz się z tego śmieję. Ja po 22 godzinach w wielkich męczarniach, przy samym finiszu zakończonym „ciachaniem” na żywca i wysysaniem dziecka przez vaccum, darlam się jak opętana! Mąż mówi, że to było coś jak egzorcyzmy. I tego się nie da kontrolować! To się samo dzieje!” Anna K.

„Darłam się przy parciu, mama mówiła, że było mnie słychać piętro niżej, a personel był ze mnie dumny, że dałam radę” Ewelina W.

„Raz krzyknęłam jak poczułam bóle parte, ale powiedzieli żebym się skupiła na oddychaniu i już nie krzyczałam.” Izabela K.

„Darłam się i w nosie miałam, co myślą inni, ważne, że mi to dawało ulgę, położna mnie opierniczała, że zamiast się drzeć, mam przeć, a ja swoje. Masz prawo krzyczeć, jeśli to sprawia,ze jest Tobie łatwiej. Każdy gin to powie.” Justyna K.

„Oj tak krzyczałam. Niesamowicie. Az mnie na ginekologii słyszeli i miałam w nosie, co kto myśli. Lekarz się uśmiał ze mnie niesamowicie, jego tekst ,,ja nie wiem czemu te kobiety tak krzyczą” pamiętam do dzisiaj i zawsze się uśmiecham, myśląc o tym.” Marta B.R.

„Mnie zachęcali do krzyczenia” Agnieszka G.

„Mi położne kazały śpiewać i pomaga, bo jak to położna powiedziała „przy krzyku to i góra i dół się otwiera jak dziecko wchodzi i wychodzi.” Ania B.

„Krzyczeć to nie krzyczałam, ale przy silnych skurczach mówienie coś w stylu mmmmmm…. i oooooooo…. pomagało.” Joanna P-K

„Nie krzyczałam, ból do wytrzymania, wszystko zależy jaki kto ma próg bólu.” Bernadetta K.

„Kurcze, ja byłam podłączona pod maszynę, która monitoruje tętno. W międzyczasie dostałam oxytocynę. Przy kolejnych skurczach juz zaczynałam głośniej stękać. Po chwili przyszła położna, odłączyła mnie i mówi, że mam iść do domu, bo nikt nie będzie słuchał tu moich jęków. A że był to pierwszy poród, to ze strachu się uciszyłam. Moment i zaczęłam przeć, widać kobita miała sposób na „krzyczące” ale miło jej nie wspominam” Aga A.

„Każdy indywidualnie przechodzi poród. W tej chwili nie da się nad tym zastanawiać. Tam działasz bezkontrolowo.” Jeanette M.

foto: bicccio / Source / CC BY

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.