-Reklama-

Czy krzyk podczas porodu jest potrzebny?

-Reklama-

Dlaczego kobiety podczas porodu krzyczą? Czy to oznaka bólu czy raczej wsparcie akcji porodowej? Co sądzą na ten temat nasze mamy?

Czy naprawdę kobiety muszą krzyczeć podczas porodu?

Sale porodowe pełne są krzyków rodzących. Choć osobom postronnym może wydawać się to przerażające, w rzeczywistości nie są to krzyki torturowanych kobiet, raczej kobiet, które krzycząc dodają sobie sił i eliminują napięcie podczas porodu. Częściej mamy tu do czynienia nie z krzykiem a pojękiwaniami i przeciągłym dźwiękiem, które nadają rytm akcji porodowej i ułatwiają kontrolę nad oddychaniem.

Sam krzyk w porodzie, jeśli nie jest przesadzony i paniczny, jest jak najbardziej wskazany. Lekarze uważają, że odgłosy wydawane przez ciężarne, pomagają im łagodzić napięcie, rozluźniać poszczególne partie mięśni i efektywnie wykorzystać siłę skurczów partych. Kobiety, które rodzą w ciszy mają więc znacząco utrudnione zadanie, choć to też kwestia indywidualna. Niektórym mamom krzyk wręcz w porodzie przeszkadza. Najważniejsze więc to znaleźć swój własny sposób na poród, słuchać głosu swojego ciała i podporządkować się naturze.

Czy krzyczałyście podczas porodu? Co na to personel szpitalny?

-Reklama-

Pytanie o krzyk podczas porodu pojawiło się też na naszej stronie na facebooku.

Oto, jakie wspomnienia z porodu zachowały nasze mamy:

„Darłam się o 12 w nocy, hehehe. Personel pomagał, rodziłam 25 h, miałam wszystkiego dosyć. Później przepraszałam, ale wszyscy się z tego śmialiśmy.” Natalka D.

„Mi położna mówiła, że mogę krzyczeć,wyzywać, przeklinać – dla nich to żadna nowość.
Nowością było, że ja śmiałam się a ból był straszny;)” Joanna M.

„Darłam się strasznie! Pomagało. A personel nic nie mówił, mówili że jak mi to pomaga, to mam się drzeć.” Agata C.

„Krzyk nie pomaga, za to jęki i stęki bardzo.” Marysia P.

„Mnie przełyk bolał na drugi dzień, ja przy 1 dziecku w ogóle nie krzyczałam, a przy 2 strasznie – po prostu film pt. Piła 5” Agata D.M.

„Ja się darłam:) pielęgniarka mnie uspokajała, bo inne mamy straszyłam, ale nie podziałało:)” Izabela M.K.

„Ja darłam się na cały szpital. Położne uciekały z sali: ) i wiem że je wyzywałam i przeklinałam po polsku, więc nie rozumiały (rodziłam w UK). Poród trwał 32h i rodziłam bez znieczulenia.Przy parciu nie bolało.. Ale przy skurczach krzyczałam” Klaudia Z.

„Urodziłam w 15 minut, 4 parte i 3 krzyki – nie z bólu ( bo mnie poród nie bolał), ale to dodawało mi siły, energii i poszło szybciej niż marzyłam.” Kamila A. B.

„Mamusie, które piszą, że nie ma czasu na krzyk, albo że szkoda siły, to znaczy że nie miały najgorszego porodu. Ja zawsze twierdziłam, że krzyk przy porodzie jest przesadą…Bo każdy ból się da wytrzymać. Teraz się z tego śmieję. Ja po 22 godzinach w wielkich męczarniach, przy samym finiszu zakończonym „ciachaniem” na żywca i wysysaniem dziecka przez vaccum, darlam się jak opętana! Mąż mówi, że to było coś jak egzorcyzmy. I tego się nie da kontrolować! To się samo dzieje!” Anna K.

„Darłam się przy parciu, mama mówiła, że było mnie słychać piętro niżej, a personel był ze mnie dumny, że dałam radę” Ewelina W.

„Raz krzyknęłam jak poczułam bóle parte, ale powiedzieli żebym się skupiła na oddychaniu i już nie krzyczałam.” Izabela K.

„Darłam się i w nosie miałam, co myślą inni, ważne, że mi to dawało ulgę, położna mnie opierniczała, że zamiast się drzeć, mam przeć, a ja swoje. Masz prawo krzyczeć, jeśli to sprawia,ze jest Tobie łatwiej. Każdy gin to powie.” Justyna K.

„Oj tak krzyczałam. Niesamowicie. Az mnie na ginekologii słyszeli i miałam w nosie, co kto myśli. Lekarz się uśmiał ze mnie niesamowicie, jego tekst ,,ja nie wiem czemu te kobiety tak krzyczą” pamiętam do dzisiaj i zawsze się uśmiecham, myśląc o tym.” Marta B.R.

„Mnie zachęcali do krzyczenia” Agnieszka G.

„Mi położne kazały śpiewać i pomaga, bo jak to położna powiedziała „przy krzyku to i góra i dół się otwiera jak dziecko wchodzi i wychodzi.” Ania B.

„Krzyczeć to nie krzyczałam, ale przy silnych skurczach mówienie coś w stylu mmmmmm…. i oooooooo…. pomagało.” Joanna P-K

„Nie krzyczałam, ból do wytrzymania, wszystko zależy jaki kto ma próg bólu.” Bernadetta K.

„Kurcze, ja byłam podłączona pod maszynę, która monitoruje tętno. W międzyczasie dostałam oxytocynę. Przy kolejnych skurczach juz zaczynałam głośniej stękać. Po chwili przyszła położna, odłączyła mnie i mówi, że mam iść do domu, bo nikt nie będzie słuchał tu moich jęków. A że był to pierwszy poród, to ze strachu się uciszyłam. Moment i zaczęłam przeć, widać kobita miała sposób na „krzyczące” ale miło jej nie wspominam” Aga A.

„Każdy indywidualnie przechodzi poród. W tej chwili nie da się nad tym zastanawiać. Tam działasz bezkontrolowo.” Jeanette M.

foto: bicccio / Source / CC BY
-Reklama-

Musisz przeczytać

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki dla dwulatka

Dwa lata to czas dynamicznego rozwoju dziecka, dlatego warto wspierać go rozmaitymi aktywnościami pobudzającymi jego mózg. Warto sięgnąć między innymi po obrazki do kolorowania. W tym artykule znajdziesz gotowe do wydruku kolorowanki dla dwulatka. Wspieraj swoje dziecko w rozwoju.

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Przyjaźń to jeden z najcenniejszych darów od losu. Na jej cześć powstało wiele utworów, na jej temat napisano wiele pięknych słów. Oto...

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....