-Reklama-

Czego nie lubi dziecko w brzuchu?

Wszystkie mamy wiedzą, że maluch w brzuchu też odczuwa bodźce płynące z zewnątrz. Na jedne reaguje radością, inne go męczą i drażnią, a jeszcze inne bywają szkodliwe dla jego zdrowia. Przeczytaj, czego nie lubi dziecko w brzuchu.

-Reklama-

Światło

Maluch rozwija bodziec wzroku jeszcze w życiu płodowym. Wszystko dzięki światłu, które choć w niewielkim procencie – to jednak jest w stanie przeniknąć w głąb brzucha matki. Podczas słonecznego dnia, gdy brzuch nie jest specjalnie zakryty, dziecko ma w macicy wystarczająco jasno, by zobaczyć, co go otacza. Jego wzrok nie jest jednak tak ostry, by mógł uchwycić szczegóły. Ponieważ większość czasu dziecko spędza w brzuchu w kompletnych ciemnościach, światła, które do niego dociera nie traktuje przyjaźnie. Szczególnie nerwowo reaguje na nagłe oświetlenie. Jeśli wpadniesz kiedyś na pomysł, by przyłożyć zapaloną latarkę do brzucha, z pewnością poczujesz gwałtowny ruch malucha. To normalna reakcja wysyłająca komunikat „nie podoba mi się to”. Dziecko będzie bowiem próbowało odwrócić się od źródła światła, którego po prostu nie lubi i się go boi. Bezpieczniej czuje się w ciemności.

Hałas

Każda mama, która wybrała się do kina podczas zaawansowanej ciąży, z pewnością pamięta, jak niespokojne było dziecko podczas głośniejszych dźwięków. Maluch zaczyna słyszeć dopiero w okolicach 5. miesiąca życia płodowego. Choć dźwięki, które do niego docierają są stłumione i wyciszone m.in. przez wody płodowe, głośne tony mogą je przestraszyć. Tak to się dzieje, gdy słuchamy mocniejszej muzyki lub dociera do nas nagły hałas – odgłos klaksonu, alarmu czy szczekanie psa. Maluch potrafi nerwowo zareagować, kopiąc nas mocniej niż zwykle. To znak, że go to przestraszyło.

Niektóre potrawy

Smak potraw a w szczególności niektóre przyprawy potrafią zmienić posmak wód płodowych, w których przebywa dziecko. Choć dziecko odżywia się przez pępowinę, ma możliwość smakowania wód, które od czasu do czasu połyka. Jeśli wody mają gorzki posmak np. po zjedzonej przez nas potrawie z czosnkiem, maluch szybko to wyczuje i przestanie otwierać buzię.

Papierosy

To oczywista trucizna dla dziecka i największa szkoda, jaką może wyrządzić mu mama. Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę, że w momencie, gdy ona pali, jej dziecko przeżywa prawdziwą gehennę. Zaczyna się krztusić i dusić, zaczyna brakować mu tlenu, serce niebezpiecznie przyspiesza. Jego męczarnia nie kończy się jednak na wypalonym papierosie. Dziecko palącej w ciąży matki z pewnością odczuje tego skutki również w życiu pozapłodowym. Oprócz czynnego palenia, przyszła mama musi również unikać tego biernego. Jest tak samo szkodliwe dla jej malucha.

Gwałtowne ruchy

Dziecko w brzuchu też reaguje nerwowo. Łatwo go na przykład wystraszyć poprzez gwałtowne poruszenie się. Będąc w ciąży, nie należy straszyć malucha i fundować mu takich atrakcji. A jeśli są one skutkiem nieprzewidzianych sytuacji np. upadku czy nagłego hamowania w trakcie prowadzenia auta, warto szybko uspokoić malucha – głaszcząc brzuch i mówiąc do niego spokojnym tonem. W ten sposób najszybciej minimalizujemy jego stres.

Stres mamy

Niebezpieczne dla dziecka potrafią być też nerwy mamy. Kondycja i samopoczucie mamy mają ogromne znaczenie dla malucha. Gdy mama jest szczęśliwa i spokojna, prawdziwą sielankę ma też jej dziecko. W sytuacjach wielkiego stresu, maluch zaczyna się niepokoić. Gdy stres trwa długo, istnieje nawet ryzyko, że odbije się to na zdrowiu psychicznym i fizycznym dziecka. Maluchowi zaczyna szybciej bić serce, wzrasta ciśnienie krwi, dostaje mniej tlenu. Istnieje ryzyko poronienia lub porodu przed terminem. Po urodzeniu dziecko może odczuwać skutki tego stresu przez całe życie. Jako niemowlę zwykle bywa bardziej płaczliwe i marudne. W przyszłości może stać się bardziej podatne na stres i łatwiej ulegać emocjom.

Gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel mamy to dla malucha dyskomfort, ale też i duże zagrożenie zdrowia a nawet życia. Taka kąpiel w temperaturze powyżej 37 stopni Celsjusza, pobyt w saunie czy jacuzzi to ryzyko obniżenia ciśnienia krwi u kobiety, co może mieć przykre konsekwencje dla dziecka. Na wczesnym etapie ciąży może dojść nawet do powstania poważnych wad płodu np. rozszczepu kręgosłupa.

Alkohol

Taka sama oczywistość, jak w przypadku papierosów. Trucizna, jaką jest każdy alkohol bardzo łatwo przenika do dziecka poprzez łożysko. Wystarczy 30 minut, by alkohol we krwi dziecka miał takie samo stężenie, co u jego mamy. W przypadku malucha to jest o tyle groźne, że u dziecka skutki tego są o wiele poważniejsze. Organizm dziecka nie radzi sobie z usuwaniem tych toksyn z krwi i trwa to dwa razy dłużej niż u jego mamy. W konsekwencji może dojść do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych płodu a w szczególności mózgu.

Przeczytaj jeszcze:

Zabiegi kosmetyczne w ciąży – czy są bezpieczne?

Picia piwa bezalkoholowego w ciąży

Tatuaż w ciąży

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!