-Reklama-

Ciężarna w pracy – wchodzą nowe przepisy!

Bez względu na to, czy pracujesz w biurze, czy fizycznie - poznaj zmiany w kodeksie pracy, bo dotyczą one dotyczą wszystkich ciężarnych, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Zobacz, co się zmienia.

-Reklama-

Od 1 maja 2017 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Obowiązujące przepisy okazały się nieaktualne jak np. praca przy komputerze – zmniejszona znacznia ze względu na jego promieniowanie. Obecnie sprzęty nie są już tak szkodliwe, dlatego nie ma potrzeby skracania czasu aż o połowę. Ile zatem ciężarna będzie mogła pracować przy komputerze?

Ciężarna w pracy – praca przy komputerze

Według wchodzących w życie przepisów, kobieta w ciąży będzie mogła pracować w pełnym wymiarze – 8 godzin, natomiast na każdą godzinę będzie jej przysługiwała 15 minutowa przerwa. Pauza spowodowana jest nie szkodliwością sprzętu, a koniecznością zmiany pozycji, dla dobra układu szkieletowo-mięśniowego. Już teraz jednak pojawiają się głosy, że przepis ten będzie ciężko wyegzekwować.

Dźwiganie ciężarów przez kobiety w ciąży

Na mocy nowych przepisów, ciężarne będą mogły dźwigać 1/4 limitu przewidzianego dla pozostałych kobiet (3 kg), a kobiety karmiące 1/2 będą mogły podnosić i przenosić przedmioty o masie 6 kg przy pracy stałej i 10 kg przy pracy dorywczej.

Ciężarna w stojącej pracy

Ciężarna, która pracuje w pozycji stojącej nadal nie będzie mogła wykonywać pracy dłużej niż 3 godziny, ALE ciągły czas pracy nie może przekraczać kwadransa, czyli po 15 minutach pracy, kobiecie w ciąży należy się 15 minut przerwy. Ten przywilej nie dotyczy kobiet karmiących.

W pytaniach na Facebooku bardzo często radzicie się przyszłych mam od kiedy iść na zwolnienie. Najważniejsze jest tu oczywiście zdanie lekarza – czy jesteśmy w stanie wykonywać daną pracę, czy nie, natomiast zawsze bierzmy pod uwagę swoje samopoczucie i słuchajcie swojego organizmu. Zdrowie i bezpieczeństwo mamy i dziecka ponad wszystko.

foto: foter.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również