-Reklama-

Ciężarna w pracy – wchodzą nowe przepisy!

Bez względu na to, czy pracujesz w biurze, czy fizycznie - poznaj zmiany w kodeksie pracy, bo dotyczą one dotyczą wszystkich ciężarnych, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Zobacz, co się zmienia.

-Reklama-

Od 1 maja 2017 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Obowiązujące przepisy okazały się nieaktualne jak np. praca przy komputerze – zmniejszona znacznia ze względu na jego promieniowanie. Obecnie sprzęty nie są już tak szkodliwe, dlatego nie ma potrzeby skracania czasu aż o połowę. Ile zatem ciężarna będzie mogła pracować przy komputerze?

Ciężarna w pracy – praca przy komputerze

Według wchodzących w życie przepisów, kobieta w ciąży będzie mogła pracować w pełnym wymiarze – 8 godzin, natomiast na każdą godzinę będzie jej przysługiwała 15 minutowa przerwa. Pauza spowodowana jest nie szkodliwością sprzętu, a koniecznością zmiany pozycji, dla dobra układu szkieletowo-mięśniowego. Już teraz jednak pojawiają się głosy, że przepis ten będzie ciężko wyegzekwować.

Dźwiganie ciężarów przez kobiety w ciąży

Na mocy nowych przepisów, ciężarne będą mogły dźwigać 1/4 limitu przewidzianego dla pozostałych kobiet (3 kg), a kobiety karmiące 1/2 będą mogły podnosić i przenosić przedmioty o masie 6 kg przy pracy stałej i 10 kg przy pracy dorywczej.

Ciężarna w stojącej pracy

Ciężarna, która pracuje w pozycji stojącej nadal nie będzie mogła wykonywać pracy dłużej niż 3 godziny, ALE ciągły czas pracy nie może przekraczać kwadransa, czyli po 15 minutach pracy, kobiecie w ciąży należy się 15 minut przerwy. Ten przywilej nie dotyczy kobiet karmiących.

W pytaniach na Facebooku bardzo często radzicie się przyszłych mam od kiedy iść na zwolnienie. Najważniejsze jest tu oczywiście zdanie lekarza – czy jesteśmy w stanie wykonywać daną pracę, czy nie, natomiast zawsze bierzmy pod uwagę swoje samopoczucie i słuchajcie swojego organizmu. Zdrowie i bezpieczeństwo mamy i dziecka ponad wszystko.

foto: foter.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!