-Reklama-
-Reklama-

Ciężarna w pracy – wchodzą nowe przepisy!

Bez względu na to, czy pracujesz w biurze, czy fizycznie - poznaj zmiany w kodeksie pracy, bo dotyczą one dotyczą wszystkich ciężarnych, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Zobacz, co się zmienia.

-Reklama-

Od 1 maja 2017 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Obowiązujące przepisy okazały się nieaktualne jak np. praca przy komputerze – zmniejszona znacznia ze względu na jego promieniowanie. Obecnie sprzęty nie są już tak szkodliwe, dlatego nie ma potrzeby skracania czasu aż o połowę. Ile zatem ciężarna będzie mogła pracować przy komputerze?

Ciężarna w pracy – praca przy komputerze

Według wchodzących w życie przepisów, kobieta w ciąży będzie mogła pracować w pełnym wymiarze – 8 godzin, natomiast na każdą godzinę będzie jej przysługiwała 15 minutowa przerwa. Pauza spowodowana jest nie szkodliwością sprzętu, a koniecznością zmiany pozycji, dla dobra układu szkieletowo-mięśniowego. Już teraz jednak pojawiają się głosy, że przepis ten będzie ciężko wyegzekwować.

Dźwiganie ciężarów przez kobiety w ciąży

Na mocy nowych przepisów, ciężarne będą mogły dźwigać 1/4 limitu przewidzianego dla pozostałych kobiet (3 kg), a kobiety karmiące 1/2 będą mogły podnosić i przenosić przedmioty o masie 6 kg przy pracy stałej i 10 kg przy pracy dorywczej.

Ciężarna w stojącej pracy

Ciężarna, która pracuje w pozycji stojącej nadal nie będzie mogła wykonywać pracy dłużej niż 3 godziny, ALE ciągły czas pracy nie może przekraczać kwadransa, czyli po 15 minutach pracy, kobiecie w ciąży należy się 15 minut przerwy. Ten przywilej nie dotyczy kobiet karmiących.

W pytaniach na Facebooku bardzo często radzicie się przyszłych mam od kiedy iść na zwolnienie. Najważniejsze jest tu oczywiście zdanie lekarza – czy jesteśmy w stanie wykonywać daną pracę, czy nie, natomiast zawsze bierzmy pod uwagę swoje samopoczucie i słuchajcie swojego organizmu. Zdrowie i bezpieczeństwo mamy i dziecka ponad wszystko.

foto: foter.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?