-Reklama-

Ból pleców w ciąży

Na ból pleców w ciąży cierpi zazwyczaj ponad połowa przyszłych mam. Z czego się bierze ból pleców w ciąży i jak mu zaradzić?

-Reklama-

Ciężarna narzekająca na ból pleców nie jest zjawiskiem wyjątkowym. Większość przyszłych mam odczuwa dyskomfort i bolesność w plecach już w drugim trymestrze ciąży. Ból pleców w ciąży osiąga apogeum zwykle w trzecim trymestrze.

Ból pleców w ciąży – skąd się bierze?

Oczywiście, bardzo ogólną przyczyną bólu pleców w ciąży jest rosnące w macicy dziecko. Z ciążą wiąże się mnóstwo zmian w organizmie – od tych hormonalnych po fizyczne. Ciału trudno czasem odnaleźć się w tej rzeczywistości, więc reaguje bólem.

Przypatrzmy się jednak poszczególnym czynnikom ciążowym, które bezpośrednio wpływają na ból pleców. Do takich z pewnością zaliczamy hormony ciążowe takie jak progesteron czy relaksynę. To one są odpowiedzialne za rozluźnienie wiązadeł, stawów i mięśni, co wpływa na trudności organizmu w utrzymaniu dodatkowego ciężaru, jaki stanowi dziecko. Do osłabienia mięśni brzucha dochodzi na skutek zwiększania się jego objętości. Mięśnie się wówczas rozciągają i są mniej wytrzymałe, więc wysiłek dźwigania „słodkiego ciężaru” przechodzi naturalnie na plecy.

-Reklama-

Z pewnością plecom nie pomaga brak aktywności w ciąży, ale też – co trzeba powiedzieć – nadaktywność przyszłej mamy. W tych dwóch przypadkach konsekwencją może być problem z bolesnością kręgosłupa. Trudno też nie wspomnieć o środku ciężkości i tym, że w ciąży znajduje się on w innym miejscu niż zwykle. Przez rosnące w macicy dziecko, postawa ciężarnej ulega zmianie. Do nowej pozycji kręgosłup nie przyzwyczaja się zbyt szybko, stąd może pojawić się ból w jego okolicy.

Powyższe przyczyny zwykle dotyczą przewlekłej bolesności. Trochę inaczej wygląda to, gdy w ciąży odczuwamy ostry ból w plecach. Może być wynikiem urazu albo nagłego ucisku na dysk lub staw krzyżowo-biodrowy. Pamiętaj, że ostry ból w plecach (szczególnie ten długotrwały) nie jest jednak czymś normalnym i zanim go zbagatelizujesz, należy najpierw wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Czy problemy z kręgosłupem przed ciążą mogą mieć wpływ na samopoczucie w ciąży? Oczywiście że tak. Jeśli przed ciążą narzekałaś na bolesność pleców, jest niemal pewne, że w ciaży będzie tylko gorzej. Dlatego warto znać sposoby, dzięki którym ból pleców nie zdominuje oczekiwania na maluszka.

Ból pleców w ciąży – jak sobie radzić?

Branie lekarstw przeciwbólowych w ciąży musi być skonsultowane z lekarzem. Nigdy nie przyjmuj żadnych leków w czasie ciąży, bez pewności, że ci nie zaszkodzą. Najbezpieczniej zniwelować ból metodami niefarmakologicznymi.

Jedną z nich jest robienie okładów na plecy w postaci rozgrzewających lub zimnych kompresów. Innym sposobem na walkę z bólem pleców jest noszenie pasa ciążowego. Ulgę w bólu może przynieść tzw. kineziotaping, czyli plastrowanie, które polega na naklejaniu plastrów na bolące miejsca np. w okolicy lędźwiowej. Trzeba jednak wiedzieć, że plastrowanie powinien wykonać profesjonalista, który zna sposoby oklejania i wie, który z nich zastosować w danym bólu.

Bardzo wskazana w dolegliwościach bólowych pleców w ciąży jest aktywność przyszłej mamy. Nie namawiamy do nadaktywności, ale odrobina ruchu jest w ciąży bardzo wskazana. Dzięki prostym ćwiczeniom, wykonywanym regularnie (w internecie bez przeszkód znajdziecie ćwiczenia zalecane ciężarnym), wzmocnią się istotne mięśnie – brzucha, pleców i miednicy. Ćwiczenia pomogą również poprawić postawę ciała.

Niektóre mamy wybierają alternatywne metody leczenia bólu. Zaliczamy do nich jogę, masaż czy akupunkturę. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj walki z bólem pleców, rób to pod okiem profesjonalisty.

Dopiero w ostateczności sięgaj po farmaceutyki. Istnieją łagodne środki przeciwbólowe np. na bazie paracetamolu, ale mimo wszystko – najpierw skonsultuj to z lekarzem prowadzącym ciążę, czy nie ma przeciwwskazań do ich brania.

Ból pleców w ciąży – jak go uniknąć?

Jeśli jeszcze nie doświadczyłaś tego dyskomfortu, ale obawiasz się go na dalszym etapie ciąży, przeciwdziałaj bólowi kręgosłupa już teraz. Ważne jest, byś dbała o prawidłową postawę ciała. Unikaj chodzenia w butach na obcasie, nie dźwigaj, nie wykonuj czynności, które obciążają plecy. Staraj się również nie dopuszczać do powstawania napięć w obrębie pleców. Po każdej aktywności rób odpoczynek, nie szarżuj z pracą fizyczną. Bardzo istotna jest także pozycja snu. Zainwestuj w wygodny materac i poduszkę. Jeśli trudno ci znaleźć wygodną pozycję do spania, kup poduszkę ciążową.

Ból pleców w ciąży – kiedy niebezpieczny?

Jak już wspomnieliśmy, nie bagatelizuj szczególnie ostrych i nagłych bóli oraz tych silnych trwających bardzo długo. To może być oznaka poważniejszego schorzenia. Szczególnie niebezpieczne są bóle, którym towarzyszy gorączka, ból w okolicach nerek, drętwienie kończyn. To zawsze musi być powód zgłoszenia się do lekarza.

Zobacz jeszcze

autor: Ania
foto: pexels.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

10 rzeczy, których nie może zabraknąć w szafie Twojego dziecka jesienią

Lato wyraźnie się od nas oddala, a to wiąże się ze zmianą pogody i wymianą garderoby. W przypadku dzieci jest jeszcze trudniej. Nasze pociechy ciągle rosną, więc ubrania zeszłoroczne na pewno już się nie przydadzą. Czas zatem udać się do sklepu po nowe rzeczy.

Zespół kuwady, czyli gdy mężczyzna też jest w ciąży

Gdy mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, zaczyna współodczuwać jej stan, zazwyczaj nie spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. A tymczasem istnieje medyczna nazwa i poważne uzasadnienie takiego zjawiska. Zespół kuwady może dopaść każdego przyszłego tatę.

Sprzęty, w które warto wyposażyć się na jesień i zimę, jeśli masz dziecko

Jesień i zima przynoszą ze sobą dużą zmianę pogody, która nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli masz dziecko, warto wyposażyć się w sprzęty, które podniosą komfort życia w domu podczas zbliżających się miesięcy

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej online poświęconej szczepieniom ochronnym

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej organizowanej w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Metoda Ferbera, czyli zasypianie przez wypłakanie

Metoda Ferbera to jeden ze sposobów nauki samodzielnego zasypiania. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników, bo opiera się na kontrowersyjnym dla wielu pozostawianiu płaczącego dziecka w łóżeczku. Jak dokładnie wygląda nauka zasypiania przez wypłakanie?