Reklamaads-single

Jak rodzić bez bólu?

Choć poród to piękny moment, w którym na świecie pojawia się nowe życie, wiąże się także z dużym bólem. W związku z tym przyszłe mamy często poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się bólu porodowego – od stosowania zabiegów znieczuleniowych, aż po sięganie po innej, mniej powszechne metody. Choć całkowite wyeliminowanie bólu porodowego nie zawsze jest możliwe, to na pewno istnieje wiele sposobów na jego złagodzenie.

Reklamaads-single
Reklamaads-single

Ból w porodzie – sposoby walki z bólem

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z bólem porodowym. Wśród nich warto wymienić metody niefarmakologiczne, które zazwyczaj wybierają zwolenniczki naturalnych rozwiązań. Alternatywą może być także stosowanie środków narkotycznych oraz zdecydowanie najbardziej powszechnego środka walki z bólem porodowym, czyli znieczulenia miejscowego.

Zwalczanie bólu bez środków farmakologicznych

W zakresie radzenia sobie z bólem bez sięgania po leki znajduje się wiele możliwości. Dużą skutecznością cechują się chociażby ćwiczenia relaksacyjne czy techniki oddechowe, z którymi zaznajomić się można podczas uczęszczania na zajęcia do szkoły rodzenia. Alternatywą są także hipnoza i autohipnoza oraz refleksologia, czyli uciskanie konkretnych obszarów na ciele w celu złagodzenia bólu. Niejednokrotnie przyszłym mamom obawiającym się bólu podczas porodu zaleca się także korzystanie z masaży czy zdecydowanie się na poród w wodzie.

Środki narkotyczne

Kobietom, które nie wyobrażają sobie rodzenia bez sięgnięcia po bardziej skuteczne metody zaleca się środki będące pochodnymi morfiny, wśród których wymienić można dolantynę, meperydynę, fentanyl oraz butorfanol czy nalburfinę. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie tych substancji może wywołać skutki uboczne zarówno dla mamy, jak i dla jej dziecka. Mama będzie czuć przede wszystkim mdłości i senność. Mogą pojawić się także wymioty czy spadek ciśnienia tętniczego. Dziecko natomiast narażone jest przede wszystkim na stłumienie czynności ośrodka oddechowego, co może sprawić, że konieczna okaże się tlenoterapia. Dla bezpieczeństwa swojego i malucha lepiej więc sięgać po inne dostępne alternatywy.

Znieczulenie podczas porodu

Najbardziej popularną metodą na zmniejszenie bólu podczas porodu jest stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, inaczej zwanego lędźwiowym, które znieczula pacjentkę od pasa w dół, a jednocześnie pozwala jej zachować świadomość. Znieczulenie wprowadza się do kanału kręgowego do wysokości krzyża oraz do przestrzeni nadoponowej cewnika, poprzez który podaje się w sposób ciągły leki znieczulające. Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę – może znacząco wpłynąć na wydłużenie się porodu. Możliwe jest także wprowadzenie blokady „siodłowej”, która pomaga zmniejszyć uczucie bólu na mniejszym obszarze, a więc w okolicach pochwy i krocza. W przypadku nagłych porodów przez cesarskie cięcie czy porodów kleszczowych zastosowanie znajduje natomiast znieczulenie ogólne, przede wszystkim ze względu na szybkie działanie. Odpowiedni środek podawany jest metodą wziewną i pozwala na utrzymanie stanu nieprzytomności przez kilka minut.

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PIXABAY.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.