-Reklama-
-Reklama-

Jak rodzić bez bólu?

Choć poród to piękny moment, w którym na świecie pojawia się nowe życie, wiąże się także z dużym bólem. W związku z tym przyszłe mamy często poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się bólu porodowego – od stosowania zabiegów znieczuleniowych, aż po sięganie po innej, mniej powszechne metody. Choć całkowite wyeliminowanie bólu porodowego nie zawsze jest możliwe, to na pewno istnieje wiele sposobów na jego złagodzenie.

-Reklama-

Ból w porodzie – sposoby walki z bólem

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z bólem porodowym. Wśród nich warto wymienić metody niefarmakologiczne, które zazwyczaj wybierają zwolenniczki naturalnych rozwiązań. Alternatywą może być także stosowanie środków narkotycznych oraz zdecydowanie najbardziej powszechnego środka walki z bólem porodowym, czyli znieczulenia miejscowego.

Zwalczanie bólu bez środków farmakologicznych

W zakresie radzenia sobie z bólem bez sięgania po leki znajduje się wiele możliwości. Dużą skutecznością cechują się chociażby ćwiczenia relaksacyjne czy techniki oddechowe, z którymi zaznajomić się można podczas uczęszczania na zajęcia do szkoły rodzenia. Alternatywą są także hipnoza i autohipnoza oraz refleksologia, czyli uciskanie konkretnych obszarów na ciele w celu złagodzenia bólu. Niejednokrotnie przyszłym mamom obawiającym się bólu podczas porodu zaleca się także korzystanie z masaży czy zdecydowanie się na poród w wodzie.

Środki narkotyczne

Kobietom, które nie wyobrażają sobie rodzenia bez sięgnięcia po bardziej skuteczne metody zaleca się środki będące pochodnymi morfiny, wśród których wymienić można dolantynę, meperydynę, fentanyl oraz butorfanol czy nalburfinę. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie tych substancji może wywołać skutki uboczne zarówno dla mamy, jak i dla jej dziecka. Mama będzie czuć przede wszystkim mdłości i senność. Mogą pojawić się także wymioty czy spadek ciśnienia tętniczego. Dziecko natomiast narażone jest przede wszystkim na stłumienie czynności ośrodka oddechowego, co może sprawić, że konieczna okaże się tlenoterapia. Dla bezpieczeństwa swojego i malucha lepiej więc sięgać po inne dostępne alternatywy.

Znieczulenie podczas porodu

Najbardziej popularną metodą na zmniejszenie bólu podczas porodu jest stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, inaczej zwanego lędźwiowym, które znieczula pacjentkę od pasa w dół, a jednocześnie pozwala jej zachować świadomość. Znieczulenie wprowadza się do kanału kręgowego do wysokości krzyża oraz do przestrzeni nadoponowej cewnika, poprzez który podaje się w sposób ciągły leki znieczulające. Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę – może znacząco wpłynąć na wydłużenie się porodu. Możliwe jest także wprowadzenie blokady „siodłowej”, która pomaga zmniejszyć uczucie bólu na mniejszym obszarze, a więc w okolicach pochwy i krocza. W przypadku nagłych porodów przez cesarskie cięcie czy porodów kleszczowych zastosowanie znajduje natomiast znieczulenie ogólne, przede wszystkim ze względu na szybkie działanie. Odpowiedni środek podawany jest metodą wziewną i pozwala na utrzymanie stanu nieprzytomności przez kilka minut.

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PIXABAY.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!