Ból w porodzie – sposoby walki z bólem
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z bólem porodowym. Wśród nich warto wymienić metody niefarmakologiczne, które zazwyczaj wybierają zwolenniczki naturalnych rozwiązań. Alternatywą może być także stosowanie środków narkotycznych oraz zdecydowanie najbardziej powszechnego środka walki z bólem porodowym, czyli znieczulenia miejscowego.
Zwalczanie bólu bez środków farmakologicznych
W zakresie radzenia sobie z bólem bez sięgania po leki znajduje się wiele możliwości. Dużą skutecznością cechują się chociażby ćwiczenia relaksacyjne czy techniki oddechowe, z którymi zaznajomić się można podczas uczęszczania na zajęcia do szkoły rodzenia. Alternatywą są także hipnoza i autohipnoza oraz refleksologia, czyli uciskanie konkretnych obszarów na ciele w celu złagodzenia bólu. Niejednokrotnie przyszłym mamom obawiającym się bólu podczas porodu zaleca się także korzystanie z masaży czy zdecydowanie się na poród w wodzie.
Środki narkotyczne
Kobietom, które nie wyobrażają sobie rodzenia bez sięgnięcia po bardziej skuteczne metody zaleca się środki będące pochodnymi morfiny, wśród których wymienić można dolantynę, meperydynę, fentanyl oraz butorfanol czy nalburfinę. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie tych substancji może wywołać skutki uboczne zarówno dla mamy, jak i dla jej dziecka. Mama będzie czuć przede wszystkim mdłości i senność. Mogą pojawić się także wymioty czy spadek ciśnienia tętniczego. Dziecko natomiast narażone jest przede wszystkim na stłumienie czynności ośrodka oddechowego, co może sprawić, że konieczna okaże się tlenoterapia. Dla bezpieczeństwa swojego i malucha lepiej więc sięgać po inne dostępne alternatywy.
Znieczulenie podczas porodu
Najbardziej popularną metodą na zmniejszenie bólu podczas porodu jest stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, inaczej zwanego lędźwiowym, które znieczula pacjentkę od pasa w dół, a jednocześnie pozwala jej zachować świadomość. Znieczulenie wprowadza się do kanału kręgowego do wysokości krzyża oraz do przestrzeni nadoponowej cewnika, poprzez który podaje się w sposób ciągły leki znieczulające. Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę – może znacząco wpłynąć na wydłużenie się porodu. Możliwe jest także wprowadzenie blokady „siodłowej”, która pomaga zmniejszyć uczucie bólu na mniejszym obszarze, a więc w okolicach pochwy i krocza. W przypadku nagłych porodów przez cesarskie cięcie czy porodów kleszczowych zastosowanie znajduje natomiast znieczulenie ogólne, przede wszystkim ze względu na szybkie działanie. Odpowiedni środek podawany jest metodą wziewną i pozwala na utrzymanie stanu nieprzytomności przez kilka minut.