-Reklama-
-Reklama-

Pas ciążowy – czy warto go nosić?

-Reklama-

Bóle kręgosłupa – która z ciężarnych ich nie zna? Na zaawansowanym etapie ciąży bywają szczególnie uciążliwe i w wielu przypadkach po prostu odbierają radość z oczekiwania na maluszka. Jak sobie radzić? Czy pas ciążowy to dobre rozwiązanie tego problemu?

Bóle pleców w ciąży – skąd się biorą?

My – mamy dobrze wiemy, że ciąża to nie tylko radosne oczekiwanie, słodkie kopniaczki i roztkliwiające zdjęcia USG, ale i dolegliwości, które bywają dość uciążliwe. Jedną z tych najczęstszych, szczególnie na zaawansowanym etapie ciąży, są bóle kręgosłupa. Raczej nie da się ich uniknąć, bo wynikają z naszej ciążowej fizjonomii.

Za bóle pleców w ciąży może odpowiadać:

  • Zmiana położenia ogólnego środka ciężkości1 co powoduje patologiczne zwiększenie lordozy lędźwiowej (zdjęcie poniżej)
  • Asymetria stawów krzyżowo-biodrowych2
  • Zmiana poziomów hormonów3 – produkcja relaksyny mającej na celu rozluźnienie więzadeł oraz stawów przygotowując nasze ciało do porodu.
-Reklama-

Powyższe czynniki powodują ból pleców w okolicy lędźwiowej bądź w obręczy miedniczej. Ból może promieniować do tylnej części uda i może również występować w połączeniu z / lub osobno bólem w spojeniu. Występowanie bólu pleców i obręczy miedniczej podczas ciąży może dotyczyć nawet 58% 4,5 ciężarnych. Co piąta kobieta może zrezygnować z kolejnej ciąży z obawy przed nawrotem dolegliwości6.

Ból pleców w ciąży – dlaczego warto szukać rozwiązań, by go zniwelować?

Ból pleców w ciąży utrudnia nam życie. Wraz z powiększającym się brzuchem i pogłębiającą się krzywizną pleców, dochodzi do ograniczenia ruchomości kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Z czym to się wiąże? Coraz trudniej jest nam wstawać z pozycji siedzącej, przekręcać się w łóżku, ubierać czy dźwigać niewielkie ciężary. Jeśli w domu mamy drugie dziecko, które wymaga opieki, uciążliwość związana z plecami staje się się jeszcze większa.

Ból pleców w ciąży wpływa na jakość życia każdej z nas. Często zmusza nas do wcześniejszej rezygnacji z pracy, osłabienia relacji towarzyskich czy zmiany trybu życia na mniej aktywny. Samo osłabienie mięśni brzucha oraz przesunięcie środka ciężkości źle wpływa na utrzymanie równowagi ciała, ponieważ zmniejsza się równowaga posturalna, a w związku z tym zwiększa ryzyko upadku7, którego według statystyk doświadcza niemalże 1/3 ciężarnych kobiet8.

Mimo uciążliwości, rzadko która z nas narzeka na swój los. Jesteśmy bowiem w ciąży i oczekujemy naszego dziecka, więc myślimy, że to wymaga naszego poświęcenia i akceptowania bólu. Niestety, taka postawa tylko powiela istniejący stereotyp Matki Polki, która w ciąży dzielnie znosi swój trud i znój. Zapominanie o swoim komforcie i potrzebach może być dla nas jednak zgubne. Jeśli zaakceptujemy ten stan i nie będziemy szukać rozwiązań na zniwelowanie tych dolegliwości w ciąży, po niej też będziemy odczuwać ich skutki. Nadwyrężony kręgosłup utrudni nam powrót do formy i opiekę nad noworodkiem. Dlatego, zamiast bagatelizować problem, szukajmy bezpiecznego rozwiązania jeszcze w trakcie tych 9 miesięcy.

Pas ciążowy – najprostszy i najłatwiejszy sposób na ból pleców w ciąży

Część z nas sięga po różne formy niwelowania bólu pleców. Niektóre ciężarne wykorzystują do tego środki farmakologiczne, inne stosują kinesiotaping czy ćwiczenia fizyczne, a jeszcze inne sięgają po akupunkturę, masaż czy zajęcia jogi. Jednakże najłatwiejszym, najprostszym i nie wymagającym zabiegów ze strony osób trzecich sposobem wydaje się być noszenie pasa lędźwiowego przeznaczonego dla ciężarnych. Pas ciążowy to inaczej orteza ciążowa, która stabilizuje kręgosłup lędźwiowy. Na dodatek robi to w bezpieczny sposób.Idealna orteza powinna jednocześnie wspierać i pomagać utrzymać płód, ale również nie powinna stanowić ryzyka dla zdrowia i kondycji matki i dziecka.

Spośród dostępnej oferty ortez, na uwagę zasługują pasy ciążowe Cellacare Materna, które spełniają najważniejsze wymagania (kupisz TUTAJ). Mamy tu dwa rozwiązania do wyboru, w wersji Classic oraz Comfort. Obie stabilizują kręgosłup w odcinku lędźwiowym poprzez wsparcie mięśni brzucha, odciążając plecy i podtrzymując brzuch. Obie wersje przewidują możliwość regulacji dzięki zintegrowanym elementom ułatwiającym chwytanie. Czym się zatem różnią?

Cellacare Materna Classic

Ma jeden uniwersalny rozmiar dla wszystkich, ale dzięki dodatkowym pasom umożliwia indywidualne dopasowanie. Posiada dwa zintegrowane usztywnienia pozwalające stabilizować kręgosłup. Pas jest bardzo pomocny w utrzymaniu równowagi. Dzięki łatwemu w użyciu systemowi zapinania, odpinania i regulacji, jest prosty w obsłudze i można go szybko założyć. Jak na dobry pas ciążowy przystało – ma anatomiczny kształt. Atutem jest tutaj również jego atrakcyjny design. Pas ciążowy w tym przypadku może być elementem ubioru albo jego ciekawym dodatkiem, co sprawia, że można go nosić w każdej sytuacji.

Cellacare Materna Comfort

Ten rodzaj pasa ma aż cztery zintegrowane usztywnienia pozwalające na stabilizację kręgosłupa. Występuje też w czterech rozmiarach, co umożliwia jego indywidualne dopasowanie do sylwetki. Sposób zakładania jest łatwy, dzięki specjalnemu kształtowi przedniego zaczepu. Regulację pasa ułatwiają specjalne uchwyty przy dodatkowych paskach. Sam pas ma oczywiście anatomiczny kształt. Otwieranie zapięć rzepowych jest jeszcze łatwiejsze dzięki spłaszczonej powierzchni uchwytu. Miękki materiał wyściełający wewnętrzną stronę pasa oraz miękkie krawędzie sprawiają, że jest on bardzo wygodny w noszeniu. Atutem ortezy jest to, że nie zawiera naturalnego lateksu, a jej atrakcyjność zwiększa kwiatowy wzór na zewnętrznej części. Takie wykończenie sprawia, że pas jest bardzo kobiecy i pasuje do różnych stylizacji.

Pasy Cellacare Materna produkowane są przez firmę Lohmann & Rauscher International (L&R).To uznany międzynarodowy producent wyrobów medycznych obecny na ponad 80 rynkach. Wszystkie produkty L&R cechuje wysoka jakość, szeroka funkcjonalność, różnorodność rozwiązań i efektywność leczenia.

Pas ciążowy – przede wszystkim bezpieczeństwo

Kupując pas ciążowy, warto zwrócić uwagę na jego jakość, bo to ona odpowiada za bezpieczńestwo stosowania ortezy w czasie ciąży. Stosowanie pasa podtrzymującego dla ciężarnych nie ma wpływu na hemodynamikę płodu ani na ciśnienie krwi ciężarnej czy też zmianę częstotliwości tętna u płodu9. Wsparcie, jakie zapewnia orteza, nie powoduje osłabienia mięśni10 kręgosłupa, gdyż nie powoduje on pełnego unieruchomienia11 a jedynie ogranicza jego niewłaściwe ułożenie.

Źródła:

1Whitcome et al., 2007.

2Damen et al., 2001.

3 Vleeming et al., 2008.

4 Pierce, H et al., 2012.

5 Chan, YL et al., 2002

6 Brynhildsen et al., 1998

7 Öztürk et al., 2016.

8 Dunning, K et al. 2003

9 Beaty et al., 1999.

10 Azadinia et al., 2017.

11 Bodine et al., 2013

Wpis powstał we współpracy z marką Lohmann & Rauscher International
-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...