-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Bądź świadoma – dbaj o swoje zdrowie! Wszystko o mutacji genu BRCA1

Ostatnio namawia do tego również Angelina Jolie. Dwa lata temu aktorka poddała się zabiegowi podwójnej mastektomii, a w ostatnim czasie usunęła jajniki. Wszystko to ma zapobiec chorobie nowotworowej, przez którą straciła swoich najbliższych. Badanie genetyczne wykazało, że Angelina posiada mutację genu BRCA1. Zabiegi, którym się poddała są wynikiem świadomości o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwory piersi i jajników. Aktorka w licznych wywiadach mówi, że swoją historią chce zwrócić uwagę kobiet na aktywne przeciwstawianie się chorobom.

-Reklama-

Ostatnio namawia do tego również Angelina Jolie. Dwa lata temu aktorka poddała się zabiegowi podwójnej mastektomii, a w ostatnim czasie usunęła jajniki. Wszystko to ma zapobiec chorobie nowotworowej, przez którą straciła swoich najbliższych. Badanie genetyczne wykazało, że Angelina posiada mutację genu BRCA1. Zabiegi, którym się poddała są wynikiem świadomości o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwory piersi i jajników. Aktorka w licznych wywiadach mówi, że swoją historią chce zwrócić uwagę kobiet na aktywne przeciwstawianie się chorobom.

Kogo dotyczy ryzyko?

Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 mogą być przenoszone z pokolenie na pokolenie. Są to geny odpowiedzialne za procesy naprawcze DNA. W wyniku ich mutacji rośnie liczna nieprawidłowych komórek, co sprzyja rozwojowi raka. Pamiętajmy, że nieprawidłowe geny BRCA1 i BRCA2 mogą stwarzać zagrożenie również dla mężczyzn. Zwiększają u nich ryzyko zachorowań na raka sutka, okrężnicy i prostaty. Obecnie na podstawie prostego badania – któremu poddała się również Angelina Jolie – można wykryć mutację i określić ryzyko zachorowania. Jest to bardzo istotne, ponieważ wiedza na temat zagrożenia pozwala podjąć odpowiednie kroki aby polepszyć zdrowie, a nawet uratować życie.

Badanie na obecność mutacji BRCA1 i BRCA2 warto wykonać w następujących sytuacjach:
– Występowanie w rodzinie nowotworów piersi i jajników.
– Występowanie w rodzinie złośliwych nowotworów w przynajmniej dwóch pokoleniach.
– Stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej u kobiet, w których rodzinie występowały nowotwory jajników i piersi.
– Planowanie stosowania antykoncepcji hormonalnej przez młodą kobietę, u której występują jakiekolwiek zmiany w piersiach i/lub jajnikach.
– Obecność mutacji BRCA1 i BRCA2 u osób spokrewnionych.

Mutacja BRCA1 to nie wyrok

Wykrycie genetycznej predyspozycji do zachorowania na nowotwory umożliwia podjęcie kroków mających na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania. W przypadku raka piersi i jajników, ryzyko można zmniejszyć z 80 proc. do 10 proc! W tym celu wykonuje się między innymi odpowiednie badania przesiewowe, dzięki którym możliwe jest wykrycie nowotworu we wczesnej fazie, kiedy jest on wyleczalny.

Kobieta, która dowie się, że posiada wadliwy gen BRCA1 i BRCA2, powinna wiedzieć o wszystkich opcjach dostępnych w jej sytuacji, które mogą obniżyć ryzyko zachorowania. W przypadku sławnej aktorki było to usunięcie piersi i jajników, jednak nie zawsze tak jest. Mimo, że aktora nie będzie mogła mieć już dzieci i będzie musiała przejść wymuszoną menopauzę, jest pozytywnie nastawiona ponieważ zależy jej na długim życiu dla swoich sześciorga dzieci.

W Polsce kobiety mają stosunkowo niską świadomość w temacie badań oraz przeciwdziałania chorobom takim jak nowotwory piersi i jajników. Miejmy nadzieję, że postawa osób tak rozpoznawalnych i lubianych jak piękna aktorka, zwróci uwagę kobiet na dzisiejsze możliwości dbania o zdrowie. Wiele osób wygrało z chorobą nowotworową i cieszy się aktywnym życiem – spełniają swoje marzenia, zakładają rodziny i rozwijają swoje pasje. Warto więc dbać o zdrowie i badać się!

autor: Tina Pysiewicz, testDNA, www.testdna.pl
foto: © mihhailov/Depositphotos.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...