-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Bądź świadoma – dbaj o swoje zdrowie! Wszystko o mutacji genu BRCA1

Ostatnio namawia do tego również Angelina Jolie. Dwa lata temu aktorka poddała się zabiegowi podwójnej mastektomii, a w ostatnim czasie usunęła jajniki. Wszystko to ma zapobiec chorobie nowotworowej, przez którą straciła swoich najbliższych. Badanie genetyczne wykazało, że Angelina posiada mutację genu BRCA1. Zabiegi, którym się poddała są wynikiem świadomości o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwory piersi i jajników. Aktorka w licznych wywiadach mówi, że swoją historią chce zwrócić uwagę kobiet na aktywne przeciwstawianie się chorobom.

-Reklama-

Ostatnio namawia do tego również Angelina Jolie. Dwa lata temu aktorka poddała się zabiegowi podwójnej mastektomii, a w ostatnim czasie usunęła jajniki. Wszystko to ma zapobiec chorobie nowotworowej, przez którą straciła swoich najbliższych. Badanie genetyczne wykazało, że Angelina posiada mutację genu BRCA1. Zabiegi, którym się poddała są wynikiem świadomości o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwory piersi i jajników. Aktorka w licznych wywiadach mówi, że swoją historią chce zwrócić uwagę kobiet na aktywne przeciwstawianie się chorobom.

Kogo dotyczy ryzyko?

Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 mogą być przenoszone z pokolenie na pokolenie. Są to geny odpowiedzialne za procesy naprawcze DNA. W wyniku ich mutacji rośnie liczna nieprawidłowych komórek, co sprzyja rozwojowi raka. Pamiętajmy, że nieprawidłowe geny BRCA1 i BRCA2 mogą stwarzać zagrożenie również dla mężczyzn. Zwiększają u nich ryzyko zachorowań na raka sutka, okrężnicy i prostaty. Obecnie na podstawie prostego badania – któremu poddała się również Angelina Jolie – można wykryć mutację i określić ryzyko zachorowania. Jest to bardzo istotne, ponieważ wiedza na temat zagrożenia pozwala podjąć odpowiednie kroki aby polepszyć zdrowie, a nawet uratować życie.

Badanie na obecność mutacji BRCA1 i BRCA2 warto wykonać w następujących sytuacjach:
– Występowanie w rodzinie nowotworów piersi i jajników.
– Występowanie w rodzinie złośliwych nowotworów w przynajmniej dwóch pokoleniach.
– Stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej u kobiet, w których rodzinie występowały nowotwory jajników i piersi.
– Planowanie stosowania antykoncepcji hormonalnej przez młodą kobietę, u której występują jakiekolwiek zmiany w piersiach i/lub jajnikach.
– Obecność mutacji BRCA1 i BRCA2 u osób spokrewnionych.

Mutacja BRCA1 to nie wyrok

Wykrycie genetycznej predyspozycji do zachorowania na nowotwory umożliwia podjęcie kroków mających na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania. W przypadku raka piersi i jajników, ryzyko można zmniejszyć z 80 proc. do 10 proc! W tym celu wykonuje się między innymi odpowiednie badania przesiewowe, dzięki którym możliwe jest wykrycie nowotworu we wczesnej fazie, kiedy jest on wyleczalny.

Kobieta, która dowie się, że posiada wadliwy gen BRCA1 i BRCA2, powinna wiedzieć o wszystkich opcjach dostępnych w jej sytuacji, które mogą obniżyć ryzyko zachorowania. W przypadku sławnej aktorki było to usunięcie piersi i jajników, jednak nie zawsze tak jest. Mimo, że aktora nie będzie mogła mieć już dzieci i będzie musiała przejść wymuszoną menopauzę, jest pozytywnie nastawiona ponieważ zależy jej na długim życiu dla swoich sześciorga dzieci.

W Polsce kobiety mają stosunkowo niską świadomość w temacie badań oraz przeciwdziałania chorobom takim jak nowotwory piersi i jajników. Miejmy nadzieję, że postawa osób tak rozpoznawalnych i lubianych jak piękna aktorka, zwróci uwagę kobiet na dzisiejsze możliwości dbania o zdrowie. Wiele osób wygrało z chorobą nowotworową i cieszy się aktywnym życiem – spełniają swoje marzenia, zakładają rodziny i rozwijają swoje pasje. Warto więc dbać o zdrowie i badać się!

autor: Tina Pysiewicz, testDNA, www.testdna.pl
foto: © mihhailov/Depositphotos.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?