-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Najważniejsze badania po poronieniu – badania genetyczne, testy hormonalne i USG

O ile pojedyncze poronienia są zjawiskiem całkiem normalnym, wpisanym w naturę samej ciąży, o tyle wielokrotnymi stratami dziecka powinien zainteresować się już specjalista. Genetyk po dokładnym zapoznaniu się z sytuacją może zlecić wykonanie badań m.in. cytogenetycznych, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian genetycznych. Okazuje się, że zmiany w liczbie i strukturze chromosomów są przyczyną większości samoistnych poronień u kobiet. Lekarz genetyk będzie też mógł określić szanse na powodzenie kolejnej ciąży.

-Reklama-

O ile pojedyncze poronienia są zjawiskiem całkiem normalnym, wpisanym w naturę samej ciąży, o tyle wielokrotnymi stratami dziecka powinien zainteresować się już specjalista. Genetyk po dokładnym zapoznaniu się z sytuacją może zlecić wykonanie badań m.in. cytogenetycznych, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian genetycznych. Okazuje się, że zmiany w liczbie i strukturze chromosomów są przyczyną większości samoistnych poronień u kobiet. Lekarz genetyk będzie też mógł określić szanse na powodzenie kolejnej ciąży.

Zmiany genetyczne u płodu

Do powstania zmian w chromosomach dochodzi najczęściej spontanicznie. Czasem proces podziału komórki i zawartych w niej chromosomów przebiegnie po prostu nieprawidłowo. Rodzice nie mają na to wpływu, nie mogą też przewidzieć czy ich dziecko będzie chore czy też urodzi się zdrowe. Trisomia jest najczęstszym rodzajem takiego zaburzenia. Mówimy o niej wtedy, gdy jakiś chromosomów jest więcej niż być powinno, konkretnie, gdy jest ich 3, a nie 2 w danej parze. W wyniku trisomii dochodzi do rozwoju takich zespołów wad wrodzonych jak zespół Downa (trisomia 21) czy zespół Edwardsa (trisomia 18). Stwierdzenie obecności którejś z nich u poronionego płodu może być tak naprawdę dobrą wiadomością, bo daje ogromną szanse, że kolejna ciąża zakończy się już pełnym sukcesem.

Rodzic może być nosicielem mutacji, której nie widać…

Czasem może dojść do sytuacji, że zaburzenie zostanie przekazane dziecku przez jednego z rodziców, który jest jego nosicielem, choć sam nie posiada żadnych objawów choroby. Jeśli tak się stanie poronienia mogą przybrać już charakter nawykowy, czyli powtarzać się w kolejnych ciążach. Właśnie dlatego wszystkie pary, którym już wcześniej nie udało się utrzymać ciąży powinny udać się na wizytę do poradni genetycznej, w której zostaną im zlecone niezbędne badania, w tym wspomniane na początku badanie kariotypu i ewentualnie badania molekularne w celu wykrycia mutacji w wybranych genach. Po otrzymaniu wyników wszystkich tych badań genetyk będzie już w stanie ocenić realne szanse na powodzenie jeśli chodzi o zajście w ciążę, jej donoszenie i wreszcie urodzenie zdrowego potomka.

Nawykowe poronienia? Sprawdź czy nie masz trombofilii

Warto wiedzieć, że u kobiet nawykowe poronienia mogą być jednym z objawów trombofilii wrodzonej. Przyczynia się ona do rozwoju zakrzepicy żylnej i jest spowodowanej mutacjami co najmniej kilku genów, w tym genu protrombiny i V czynnika krzepnięcia krwi.

Analiza kariotypu metodą QF PCR – dlaczego warto wybrać właśnie tę technikę badania?

Poszukując genetycznych przyczyn poronienia specjaliści posługują się wieloma metodami. Różni je nie tylko skuteczność czy tempo analizy, ale i cena. Obecnie chyba najbardziej rekomendowaną techniką jest sekwencjonowanie nowej (następnej) generacji. Owszem, jej zaletą jest zadziwiająca dokładność, którą udaje się osiągnąć dzięki temu, że każdy fragment DNA jest w niej odczytywany wielokrotnie. Spowalnia to jednak cały proces i zwiększa cenę badania. Nie mniej skuteczną metodą, a zarazem 4 razy tańszą i 5 razy szybszą jest analiza kariotypu metodą QF PCR, która potrafi wykryć 85% wad rozwojowych płodu.

Ale to nie od poszukiwania czynników genetycznych powinno się rozpoczynać diagnostykę przyczyn poronień u kobiet. Stratę ciąży może wywołać wiele innych problemów zdrowotnych. Je również warto rozpoznać jeśli chcemy dowiedzieć na pytanie, dlaczego wciąż nie udaje nam się donosić ciąży.

Wady macicy zaburzenia hormonalne, choroby układu immunologicznego – to trzeba wykluczyć!

Jedną z pierwszych rzeczy jaką powinien zrobić lekarz prowadzący pacjentkę po poronieniu jest wykonanie USG macicy. Czasem problemy z utrzymaniem ciąży mogą być bowiem wynikiem nieprawidłowości w jej budowie. Przyczyną strat ciąży bywają też zaburzenia układu odpornościowego kobiety, który zamiast pomagać próbuje zwalczyć rozwijający się w łonie matki płód. Kolejnym przystankiem na drodze do rozpoznania niegenetycznych czynników poronień są badania hormonalne. Hormony odgrywają bardzo istotną rolę w podtrzymaniu całej ciąży. Dlatego też, gdy ich poziom jest nieprawidłowy może dojść do poronienia. Kobiety, które stratę ciąży mają już za sobą lub te, które dopiero planują swoje macierzyństwo, powinny więc kontrolować poziom hormonów w organizmie, wykonując odpowiednie testy.

Warto mieć świadomość, że poronienie może być efektem problemów zdrowotnych obecnych nie po stronie kobiety, a po stronie jej partnera. Właśnie dlatego wszyscy mężczyźni, których partnerki straciły ciąże powinni sprawdzić się czy ich nasienie ma właściwe parametry. W jaki sposób? Robiąc tzw. badanie seminologiczne. Może się bowiem okazać, że plemników w ejakulacie będzie za mało, albo będą one za słabo się poruszać, a to może już utrudnić poczęcie dziecka. Zbadać powinno się również sam materiał z poronienia, wykonując w tym celu badanie histopatologiczne.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: ©alexraths/Depositphotos.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.