-Reklama-

Najważniejsze badania po poronieniu – badania genetyczne, testy hormonalne i USG

O ile pojedyncze poronienia są zjawiskiem całkiem normalnym, wpisanym w naturę samej ciąży, o tyle wielokrotnymi stratami dziecka powinien zainteresować się już specjalista. Genetyk po dokładnym zapoznaniu się z sytuacją może zlecić wykonanie badań m.in. cytogenetycznych, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian genetycznych. Okazuje się, że zmiany w liczbie i strukturze chromosomów są przyczyną większości samoistnych poronień u kobiet. Lekarz genetyk będzie też mógł określić szanse na powodzenie kolejnej ciąży.

-Reklama-

O ile pojedyncze poronienia są zjawiskiem całkiem normalnym, wpisanym w naturę samej ciąży, o tyle wielokrotnymi stratami dziecka powinien zainteresować się już specjalista. Genetyk po dokładnym zapoznaniu się z sytuacją może zlecić wykonanie badań m.in. cytogenetycznych, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian genetycznych. Okazuje się, że zmiany w liczbie i strukturze chromosomów są przyczyną większości samoistnych poronień u kobiet. Lekarz genetyk będzie też mógł określić szanse na powodzenie kolejnej ciąży.

Zmiany genetyczne u płodu

Do powstania zmian w chromosomach dochodzi najczęściej spontanicznie. Czasem proces podziału komórki i zawartych w niej chromosomów przebiegnie po prostu nieprawidłowo. Rodzice nie mają na to wpływu, nie mogą też przewidzieć czy ich dziecko będzie chore czy też urodzi się zdrowe. Trisomia jest najczęstszym rodzajem takiego zaburzenia. Mówimy o niej wtedy, gdy jakiś chromosomów jest więcej niż być powinno, konkretnie, gdy jest ich 3, a nie 2 w danej parze. W wyniku trisomii dochodzi do rozwoju takich zespołów wad wrodzonych jak zespół Downa (trisomia 21) czy zespół Edwardsa (trisomia 18). Stwierdzenie obecności którejś z nich u poronionego płodu może być tak naprawdę dobrą wiadomością, bo daje ogromną szanse, że kolejna ciąża zakończy się już pełnym sukcesem.

Rodzic może być nosicielem mutacji, której nie widać…

Czasem może dojść do sytuacji, że zaburzenie zostanie przekazane dziecku przez jednego z rodziców, który jest jego nosicielem, choć sam nie posiada żadnych objawów choroby. Jeśli tak się stanie poronienia mogą przybrać już charakter nawykowy, czyli powtarzać się w kolejnych ciążach. Właśnie dlatego wszystkie pary, którym już wcześniej nie udało się utrzymać ciąży powinny udać się na wizytę do poradni genetycznej, w której zostaną im zlecone niezbędne badania, w tym wspomniane na początku badanie kariotypu i ewentualnie badania molekularne w celu wykrycia mutacji w wybranych genach. Po otrzymaniu wyników wszystkich tych badań genetyk będzie już w stanie ocenić realne szanse na powodzenie jeśli chodzi o zajście w ciążę, jej donoszenie i wreszcie urodzenie zdrowego potomka.

Nawykowe poronienia? Sprawdź czy nie masz trombofilii

Warto wiedzieć, że u kobiet nawykowe poronienia mogą być jednym z objawów trombofilii wrodzonej. Przyczynia się ona do rozwoju zakrzepicy żylnej i jest spowodowanej mutacjami co najmniej kilku genów, w tym genu protrombiny i V czynnika krzepnięcia krwi.

Analiza kariotypu metodą QF PCR – dlaczego warto wybrać właśnie tę technikę badania?

Poszukując genetycznych przyczyn poronienia specjaliści posługują się wieloma metodami. Różni je nie tylko skuteczność czy tempo analizy, ale i cena. Obecnie chyba najbardziej rekomendowaną techniką jest sekwencjonowanie nowej (następnej) generacji. Owszem, jej zaletą jest zadziwiająca dokładność, którą udaje się osiągnąć dzięki temu, że każdy fragment DNA jest w niej odczytywany wielokrotnie. Spowalnia to jednak cały proces i zwiększa cenę badania. Nie mniej skuteczną metodą, a zarazem 4 razy tańszą i 5 razy szybszą jest analiza kariotypu metodą QF PCR, która potrafi wykryć 85% wad rozwojowych płodu.

Ale to nie od poszukiwania czynników genetycznych powinno się rozpoczynać diagnostykę przyczyn poronień u kobiet. Stratę ciąży może wywołać wiele innych problemów zdrowotnych. Je również warto rozpoznać jeśli chcemy dowiedzieć na pytanie, dlaczego wciąż nie udaje nam się donosić ciąży.

Wady macicy zaburzenia hormonalne, choroby układu immunologicznego – to trzeba wykluczyć!

Jedną z pierwszych rzeczy jaką powinien zrobić lekarz prowadzący pacjentkę po poronieniu jest wykonanie USG macicy. Czasem problemy z utrzymaniem ciąży mogą być bowiem wynikiem nieprawidłowości w jej budowie. Przyczyną strat ciąży bywają też zaburzenia układu odpornościowego kobiety, który zamiast pomagać próbuje zwalczyć rozwijający się w łonie matki płód. Kolejnym przystankiem na drodze do rozpoznania niegenetycznych czynników poronień są badania hormonalne. Hormony odgrywają bardzo istotną rolę w podtrzymaniu całej ciąży. Dlatego też, gdy ich poziom jest nieprawidłowy może dojść do poronienia. Kobiety, które stratę ciąży mają już za sobą lub te, które dopiero planują swoje macierzyństwo, powinny więc kontrolować poziom hormonów w organizmie, wykonując odpowiednie testy.

Warto mieć świadomość, że poronienie może być efektem problemów zdrowotnych obecnych nie po stronie kobiety, a po stronie jej partnera. Właśnie dlatego wszyscy mężczyźni, których partnerki straciły ciąże powinni sprawdzić się czy ich nasienie ma właściwe parametry. W jaki sposób? Robiąc tzw. badanie seminologiczne. Może się bowiem okazać, że plemników w ejakulacie będzie za mało, albo będą one za słabo się poruszać, a to może już utrudnić poczęcie dziecka. Zbadać powinno się również sam materiał z poronienia, wykonując w tym celu badanie histopatologiczne.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: ©alexraths/Depositphotos.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.