-Reklama-

Babcia czy żłobek? Co lepsze dla dziecka?

Oto dylemat, przed jakim stanęła jedna z mam wracająca po roku do pracy. Sprawdź, co radzą w tej sytuacji doświadczone mamy.

-Reklama-

„Drogie mamy, poradźcie. Mam dylemat: po roku opieki nad synkiem muszę wrócić do pracy. Moja teściowa zadeklarowała się, że może się zająć małym. Trochę się boję, że będzie wprowadzać swoje stare teorie wychowywania dzieci. Czy nie byłoby lepsze dla jego rozwoju dać go do żłobka prywatnego albo wynająć nianię?”

CO RADZĄ MAMY?

Lepiej zostawić malucha z babcią niż z obcymi ludźmi. Teściowa na pewno dziecku krzywdy nie zrobi. – Katarzyna K.

Moja poszła do żłobka jak miała 10 mc. Dziecko inaczej się rozwija i ma kontakt z rówieśnikami. Babcia nie zapewni tylu bodźców. Teściowa jest dobrym wyjściem w razie choroby. – Marta S.

Ja bym postawiła na teściową, chyba że macie jakiś konflikt i za nią nie przepadasz. Wtedy odpada. Ale jeśli jest okej, to czemu by nie. Zawsze to jest wygodniejsze, tak będziesz przed pracą musiała budzić wcześnie dziecko, ubierać, zanim je nakarmisz, zaprowadzisz do żłobka. A tak to teściowa co rano przyjdzie i zaoszczędzisz na czasie przy tym. Tak samo po pracy, nie będziesz na gwałt biegła szybko do żłobka bo np. w pracy dłużej będziesz musiała zostać i potem tylko ta myśl że maluszek tam jest, a ty już dawno powinnaś go odebrać. Jeszcze może jak ma dobre serce to coś teściowa ugotuje czy ogarnie w domu, ale to tylko moje zdanie. – Dominika W.

Zrób to, co Ci serce podpowiada. Rozwój dziecka to ważna kwestia, ale wg mnie dużo ważniejsza dla tak małego dziecka jest czułość i bliskość, której w żadnym nawet najlepszym żłobku mu nie zapewnią. Panie w żłobku, też mają swoje teorie wychowywania, niekoniecznie zgodne z Twoimi. – Monika G-S

Dzieci się świetnie odnajdują w żłobku, przedszkolu… A babcia niech zostanie w rezerwie na chorobę, weekend. Babcia już dzieci odchowała, niech ma czas na swoje pasje, a i nieporozumień unikniecie. – Roza P.

Wydaje mi się, że jeżeli babcia sama zaoferowała swoją pomoc, to pewnie jest świadoma wyzwania. Nie ma też pewności, że żłobek będzie dla malucha lepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, że to ty jesteś mamą i to ty i tato macie ostatnie zdanie w sprawie wychowania Waszego dziecka. Ja wybrałabym babcię, bo maluch na tym etapie potrzebuje większej uwagi. Żłobek jest fajnym rozwiązaniem, ale dla takiego już 2,5 latka. Wtedy maluch zaczyna korzystać z pobytu w żłobku. W tym wieku dziecko staje się o wiele bardziej samodzielne. Nawet, jeżeli babcia zacznie wprowadzać „stare teorie”, to przecież można porozmawiać. Myślę, że taki roczniak będąc z babcią od razu się nie uwsteczni, a będzie miał opiekunkę zarezerwowaną tylko dla siebie. – Marta M.

Żłobek!!! Tylko tam dziecko najszybciej nauczy się samodzielności,zabawy z innymi dziećmi. To będzie duży skok w rozwoju. Wiem co mówię – oddałam córkę do żłobka jak skończyła rok i jeden miesiąc. Mimo, że chorowała, to i tak nie żałuję. – Kasia W.

Lepiej do żłobka, dziecko nauczy się bawić z innymi dziećmi, dzielić i że nie jest jedyne na świecie. Będzie bardziej samodzielne i zmęczone po żłobku, będzie zero problemu z zasypianiem a z teściową rożnie bywa… Ma swoje metody, które niekoniecznie tobie pasują, potem wypominanie (zależy od teściowej) „bo ja się twoim dzieckiem zajmowałam” , będziesz niezależna a babcia awaryjnie w razie choroby lub święta. – Beata Izabela P.

Nie wiem jak to jest ze żłobkami, ale teściowa to zły pomysł. Ja swoje dziecko oddaję pod opiekę teściowej dwa razy dziennie po godzinie ze względu na gospodarstwo i dziecko już ma nawyki, z którymi zaczyna mi się robić ciężko. – Agnieszka J.

Jeżeli masz do wyboru dobry sprawdzony żłobek, to na pewno tam dziecko szybciej się będzie rozwijało z innymi dziećmi, natomiast moim półrocznym synkiem opiekuje się moja babcia i trzyma się jasno postawionych wytycznych. Jeśli teściowa jest ugodową osobą i liczy się z Pani zdaniem, to nie powinno być tragedii – Oktawia B.

To zależy od teściowej. Sama wiesz jaka jest i decyzja należy do Ciebie. Ja bym poszukała jednak żłobka, tam więcej skorzysta niż przy nawet najukochańszej i najbardziej zaangażowanej babci. Prawda jest taka że babcia nie nadąży za takim brzdącem i nie będzie miała siły na różnego rodzaju wygibasy. – Magdalena Ł.

Nikt nie obdarzy miłością malucha tak, jak babcie – żłobek jest ok, ale babcie rules! Wyznacz ważne zasady i przyklej jej na lodowce – zapłać jej żeby nigdy nie wypomniała ci swojego poświecenia. Babcia jest najlepszą opiekunką. – Beata G.

FOTO: PIXABAY.COM
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również