-Reklama-

7 błędów, które popełniamy przy sprzątaniu

Sprzątnie czasem utrudniamy sobie sami. Popełniając niektóre błędy, wydłużamy czas sprzątania albo czynimy porządki nieefektywnymi. Sprawdź, czy robisz to dobrze!

-Reklama-

Życie nie kręci się wokół sprzątania. Niestety myślimy zwykle inaczej, szczególnie gdy spędzamy dużo czasu w domu np. na urlopie macierzyńskim. Zamiast odpuścić, zasuwamy na mopie kilka razy dziennie i myjemy okna, gdy tylko zobaczymy na nich odbite paluszki naszych dzieci. Sprzątanie domu to jeden z elementów naszego życia, którego nie lubimy. To jednak nasza wina. Bo zamiast ułatwiać sobie życie, często je sobie utrudniamy, popełniając wiele błędów przy sprzątaniu.

7 błędów, które popełniamy przy sprzątaniu

#1 Przesadnie dbamy o czystość

Wpaja się nam od początku ciąży, że przy małym dziecku trzeba wszystko dokładnie sterylizować. W głowach większości mam pojawia się myśl o dezynfekowaniu dosłownie wszystkiego – nie tylko smoczków i butelek, ale i łóżeczek, zabawek i ubranek. Wygotowywanie, wyparzanie, sterylizacja parowa czy światłem UV – próbujemy wszystkiego, zapominając, że dziecko musi mieć kontakt z niektórymi bakteriami m.in. po to, by wzmacniać swój układ odpornościowy. Dlatego pamiętajmy, aby zachować równowagę i nie dbać zbyt przesadnie o tę kwestię, a robić to tylko gdy jest rzeczywiście konieczne.

#2 Sprzątamy tylko widoczne zanieczyszczenia

Zwykle sprzątamy pobieżnie, byle nasze oczy nie widziały brudu. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet na odkurzonej podłodze nadal znajdują się różne niebezpieczne drobnoustroje, a przecież właśnie teraz nasze dziecko zaczęło raczkować. Ścieramy kurze z mebli, ale zapominamy o odświeżaniu tapicerki czy maskotek, które gromadzą na sobie wszelakie alergeny. Myjemy łazienkę, ale pomijamy niektóre zakamarki, w których może czai się pleśń. Fakt, że nie rzucają się w oczy, nie oznacza przecież, że kontakt z nimi jest w pełni bezpieczny.

#3 Stosujemy za dużo chemii

Płyn do podłóg, płyn do szyb, mleczko do wanny, spray do luster, żel do odkamieniania baterii, żel do niszczenia zanieczyszczeń w sedesie, chusteczki do kurzu. Przeciętna szafka z detergentami to zbiór kilkunastu produktów. Ulegamy reklamom i kupujemy coraz to nowe środki czyszczące, myśląc ze wykonają za nas brudną robotę. A prawda jest taka, że one często szkodzą bardziej naszej rodzinie niż sam brud, który miały wyeliminować.

#4 Sprzątamy nieefektywnie

Sprzątania nikt nie uczy. Zwykle robimy to instynktownie. Ale przy okazji – nieskutecznie. Nie umiemy pozbyć się źródła zanieczyszczeń, więc co kilka dni walczymy z tym samym. Nie potrafimy raz i porządnie pozbyć się nieczystości, więc pozostawione resztki brudu dalej się mnożą. Nie przestrzegamy zasady sprzątania od góry do dołu – myjąc podłogę przed starciem kurzy z mebli, wykonujemy syzyfową pracę. Gdzie tu logika?

#5 Sprzątamy nieregularnie

Wiesz, że podobno wystarczy poświęcić 15 minut dziennie na sprzątanie, by mieć w domu wieczny porządek? Odkładając porządki w czasie, ilość zanieczyszczeń się potęguje, a co za tym idzie, mamy w efekcie sprzątania na kilka godzin. Jedną z ważniejszych zasad efektywnego sprzątania jest szybka reakcja na brud. Coś się rozlało – zetrzyj od razu, bo potem będzie tylko trudniej to doszorować.

#6 Sprzątanie bierzemy tylko na siebie

Narzekamy, że wszystko na naszej głowie, a tak naprawdę same nie potrafimy zlecić sprzątania innym członkom rodziny zamieszkującym nasz dom. Pamiętaj, mama nie jest od sprzątania! Zachęć do pomocy dzieci, pokazując że sprzątanie może być świetną zabawą. Mężowi daj do ręki odpowiednie narzędzia i niech pucuje dom tak samo przyjemnie jak swój samochód.

#7 Sprzątamy bez planu

Plan sprzątania bardzo ułatwia życie. Wystarczy rozplanować czynności tak, by jedna wynikała z drugiej i nie kosztowała nas zbyt dużo wysiłku jednego dnia. Warto rozpisać sobie niektóre czynności na stałe dni i trzymać się tego harmonogramu np. łazienkę myję w piątek, a odkurzam w poniedziałek i czwartek. Nie robiąc planu sprzątania, robimy porządki zbyt spontanicznie, a więc i nieefektywnie.

Tekst jest elementem kampanii uświadamiającej, powstałej we współpracy z marką Ariete, która jest pionierem oraz światowym liderem w produkcji urządzeń do czyszczenia parą. Wybór jest po Twojej stronie, ale jeśli chcesz coś zmienić w swojej codzienności sprawdź ofertę oczyszczaczy parowych, które ułatwią Ci wszelkie prace porządkowe w domu oraz pomogą zadbać o idealny porządek. Jeżeli zastanawiasz się nad skutecznością tego rozwiązania, zapraszamy również do sprawdzenia recenzji mopa parowego oraz myjki parowej, które miały okazje testować nasze redakcyjne mamy.
Autor: Ania
Foto:pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.