-Reklama-Zabawki - sprawdź na Ceneo
-Reklama-

7 błędów, które popełniamy przy sprzątaniu

-Reklama-

Życie nie kręci się wokół sprzątania. Niestety myślimy zwykle inaczej, szczególnie gdy spędzamy dużo czasu w domu np. na urlopie macierzyńskim. Zamiast odpuścić, zasuwamy na mopie kilka razy dziennie i myjemy okna, gdy tylko zobaczymy na nich odbite paluszki naszych dzieci. Sprzątanie domu to jeden z elementów naszego życia, którego nie lubimy. To jednak nasza wina. Bo zamiast ułatwiać sobie życie, często je sobie utrudniamy, popełniając wiele błędów przy sprzątaniu.

7 błędów, które popełniamy przy sprzątaniu

#1 Przesadnie dbamy o czystość

Wpaja się nam od początku ciąży, że przy małym dziecku trzeba wszystko dokładnie sterylizować. W głowach większości mam pojawia się myśl o dezynfekowaniu dosłownie wszystkiego – nie tylko smoczków i butelek, ale i łóżeczek, zabawek i ubranek. Wygotowywanie, wyparzanie, sterylizacja parowa czy światłem UV – próbujemy wszystkiego, zapominając, że dziecko musi mieć kontakt z niektórymi bakteriami m.in. po to, by wzmacniać swój układ odpornościowy. Dlatego pamiętajmy, aby zachować równowagę i nie dbać zbyt przesadnie o tę kwestię, a robić to tylko gdy jest rzeczywiście konieczne.

-Reklama-

#2 Sprzątamy tylko widoczne zanieczyszczenia

Zwykle sprzątamy pobieżnie, byle nasze oczy nie widziały brudu. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet na odkurzonej podłodze nadal znajdują się różne niebezpieczne drobnoustroje, a przecież właśnie teraz nasze dziecko zaczęło raczkować. Ścieramy kurze z mebli, ale zapominamy o odświeżaniu tapicerki czy maskotek, które gromadzą na sobie wszelakie alergeny. Myjemy łazienkę, ale pomijamy niektóre zakamarki, w których może czai się pleśń. Fakt, że nie rzucają się w oczy, nie oznacza przecież, że kontakt z nimi jest w pełni bezpieczny.

#3 Stosujemy za dużo chemii

Płyn do podłóg, płyn do szyb, mleczko do wanny, spray do luster, żel do odkamieniania baterii, żel do niszczenia zanieczyszczeń w sedesie, chusteczki do kurzu. Przeciętna szafka z detergentami to zbiór kilkunastu produktów. Ulegamy reklamom i kupujemy coraz to nowe środki czyszczące, myśląc ze wykonają za nas brudną robotę. A prawda jest taka, że one często szkodzą bardziej naszej rodzinie niż sam brud, który miały wyeliminować.

#4 Sprzątamy nieefektywnie

Sprzątania nikt nie uczy. Zwykle robimy to instynktownie. Ale przy okazji – nieskutecznie. Nie umiemy pozbyć się źródła zanieczyszczeń, więc co kilka dni walczymy z tym samym. Nie potrafimy raz i porządnie pozbyć się nieczystości, więc pozostawione resztki brudu dalej się mnożą. Nie przestrzegamy zasady sprzątania od góry do dołu – myjąc podłogę przed starciem kurzy z mebli, wykonujemy syzyfową pracę. Gdzie tu logika?

#5 Sprzątamy nieregularnie

Wiesz, że podobno wystarczy poświęcić 15 minut dziennie na sprzątanie, by mieć w domu wieczny porządek? Odkładając porządki w czasie, ilość zanieczyszczeń się potęguje, a co za tym idzie, mamy w efekcie sprzątania na kilka godzin. Jedną z ważniejszych zasad efektywnego sprzątania jest szybka reakcja na brud. Coś się rozlało – zetrzyj od razu, bo potem będzie tylko trudniej to doszorować.

#6 Sprzątanie bierzemy tylko na siebie

Narzekamy, że wszystko na naszej głowie, a tak naprawdę same nie potrafimy zlecić sprzątania innym członkom rodziny zamieszkującym nasz dom. Pamiętaj, mama nie jest od sprzątania! Zachęć do pomocy dzieci, pokazując że sprzątanie może być świetną zabawą. Mężowi daj do ręki odpowiednie narzędzia i niech pucuje dom tak samo przyjemnie jak swój samochód.

#7 Sprzątamy bez planu

Plan sprzątania bardzo ułatwia życie. Wystarczy rozplanować czynności tak, by jedna wynikała z drugiej i nie kosztowała nas zbyt dużo wysiłku jednego dnia. Warto rozpisać sobie niektóre czynności na stałe dni i trzymać się tego harmonogramu np. łazienkę myję w piątek, a odkurzam w poniedziałek i czwartek. Nie robiąc planu sprzątania, robimy porządki zbyt spontanicznie, a więc i nieefektywnie.

Tekst jest elementem kampanii uświadamiającej, powstałej we współpracy z marką Ariete, która jest pionierem oraz światowym liderem w produkcji urządzeń do czyszczenia parą. Wybór jest po Twojej stronie, ale jeśli chcesz coś zmienić w swojej codzienności sprawdź ofertę oczyszczaczy parowych, które ułatwią Ci wszelkie prace porządkowe w domu oraz pomogą zadbać o idealny porządek. Jeżeli zastanawiasz się nad skutecznością tego rozwiązania, zapraszamy również do sprawdzenia recenzji mopa parowego oraz myjki parowej, które miały okazje testować nasze redakcyjne mamy.
Autor: Ania
Foto:pixabay.com
-Reklama-

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

166,958FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
398ObserwującyObserwuj
Zabawa niemowląt na Ceneo.pl

Przeczytaj również

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla uczniów

Prezent na Dzień Dziecka dla ucznia to nie tylko zabawka dostosowana do wieku, ale wiele innych rzeczy, które zajmą mu czas lub pogłębią jego pasję. W tym przypadku bowiem warto trafić z upominkiem w oczekiwania naszej pociechy. Prezentujemy najlepsze prezenty dla uczniów, które wpadły nam w oko.

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków

Co kupić kilkulatkowi na Dzień Dziecka? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista i wielu rodzicom może przysporzyć trochę kłopotu. Nasz redakcyjny skład zrobił mały rekonesans i wybrał najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków! Być może wśród nich jest ten jeden wymarzony przez Twoją pociechę?

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla niemowląt

W bogatej ofercie zabawek i akcesoriów można się zatracić, a co dopiero wybrać ten jedyny wymarzony prezent, który ucieszy naszego maluszka. Dzień Dziecka tuż tuż, więc jeśli na samą myśl o prezentach kręci ci się w głowie, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Redakcyjne mamy zrobiły przegląd rynku i wybrały zabawki, które na pewno będą hitem wśród najmłodszych.

Loteria promocyjna HARIBO „Słuchaj z radością”

W dniach od 1 maja do 30 czerwca 2021 HARIBO organizuje loterię „Słuchaj z radością”, w której do wygrania jest ponad 1000 nagród muzycznych oraz nagroda główna – 30 000 zł. Zakup promocyjny obejmuje wszystkie produkty HARIBO, a prosty mechanizm loterii i atrakcyjne nagrody gwarantują doskonałą zabawę.

Innowacyjny laktator Expert 3D Pro – ekspert w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych

Kiedy na świecie pojawia się wyczekiwane przez dziewięć miesięcy maleństwo, świat rodziców zmienia się. Doświadczają oni, co to znaczy „bardziej”. Od tego momentu bardziej się śmieją, czuwają w nocy, przeżywają każdy dzień, czują emocje i kochają najbardziej na świecie. Tak, jak nigdy dotąd nie kochali. Otaczając opieką nowonarodzone dziecko - mamy poszukują rozwiązań i produktów, które będą najlepsze dla nich i dzidziusia. Marka LOVI - ekspert w obszarze ochrony laktacji - w najnowszej kampanii „LOVI, kiedy kochasz najbardziej”, prezentuje innowacyjny laktator Expert 3D Pro, z unikalną na rynku technologią lejka 3D, który jest ekspertem w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych. Dzięki niemu mamy mogą karmić piersią swoje maleństwa pomimo trudności, z jakimi się borykają. I dawać im to, co jest ich zdaniem najlepsze.