-Reklama-

7 błędów, które popełniamy przy sprzątaniu

Sprzątnie czasem utrudniamy sobie sami. Popełniając niektóre błędy, wydłużamy czas sprzątania albo czynimy porządki nieefektywnymi. Sprawdź, czy robisz to dobrze!

-Reklama-

Życie nie kręci się wokół sprzątania. Niestety myślimy zwykle inaczej, szczególnie gdy spędzamy dużo czasu w domu np. na urlopie macierzyńskim. Zamiast odpuścić, zasuwamy na mopie kilka razy dziennie i myjemy okna, gdy tylko zobaczymy na nich odbite paluszki naszych dzieci. Sprzątanie domu to jeden z elementów naszego życia, którego nie lubimy. To jednak nasza wina. Bo zamiast ułatwiać sobie życie, często je sobie utrudniamy, popełniając wiele błędów przy sprzątaniu.

7 błędów, które popełniamy przy sprzątaniu

#1 Przesadnie dbamy o czystość

Wpaja się nam od początku ciąży, że przy małym dziecku trzeba wszystko dokładnie sterylizować. W głowach większości mam pojawia się myśl o dezynfekowaniu dosłownie wszystkiego – nie tylko smoczków i butelek, ale i łóżeczek, zabawek i ubranek. Wygotowywanie, wyparzanie, sterylizacja parowa czy światłem UV – próbujemy wszystkiego, zapominając, że dziecko musi mieć kontakt z niektórymi bakteriami m.in. po to, by wzmacniać swój układ odpornościowy. Dlatego pamiętajmy, aby zachować równowagę i nie dbać zbyt przesadnie o tę kwestię, a robić to tylko gdy jest rzeczywiście konieczne.

#2 Sprzątamy tylko widoczne zanieczyszczenia

Zwykle sprzątamy pobieżnie, byle nasze oczy nie widziały brudu. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet na odkurzonej podłodze nadal znajdują się różne niebezpieczne drobnoustroje, a przecież właśnie teraz nasze dziecko zaczęło raczkować. Ścieramy kurze z mebli, ale zapominamy o odświeżaniu tapicerki czy maskotek, które gromadzą na sobie wszelakie alergeny. Myjemy łazienkę, ale pomijamy niektóre zakamarki, w których może czai się pleśń. Fakt, że nie rzucają się w oczy, nie oznacza przecież, że kontakt z nimi jest w pełni bezpieczny.

#3 Stosujemy za dużo chemii

Płyn do podłóg, płyn do szyb, mleczko do wanny, spray do luster, żel do odkamieniania baterii, żel do niszczenia zanieczyszczeń w sedesie, chusteczki do kurzu. Przeciętna szafka z detergentami to zbiór kilkunastu produktów. Ulegamy reklamom i kupujemy coraz to nowe środki czyszczące, myśląc ze wykonają za nas brudną robotę. A prawda jest taka, że one często szkodzą bardziej naszej rodzinie niż sam brud, który miały wyeliminować.

#4 Sprzątamy nieefektywnie

Sprzątania nikt nie uczy. Zwykle robimy to instynktownie. Ale przy okazji – nieskutecznie. Nie umiemy pozbyć się źródła zanieczyszczeń, więc co kilka dni walczymy z tym samym. Nie potrafimy raz i porządnie pozbyć się nieczystości, więc pozostawione resztki brudu dalej się mnożą. Nie przestrzegamy zasady sprzątania od góry do dołu – myjąc podłogę przed starciem kurzy z mebli, wykonujemy syzyfową pracę. Gdzie tu logika?

#5 Sprzątamy nieregularnie

Wiesz, że podobno wystarczy poświęcić 15 minut dziennie na sprzątanie, by mieć w domu wieczny porządek? Odkładając porządki w czasie, ilość zanieczyszczeń się potęguje, a co za tym idzie, mamy w efekcie sprzątania na kilka godzin. Jedną z ważniejszych zasad efektywnego sprzątania jest szybka reakcja na brud. Coś się rozlało – zetrzyj od razu, bo potem będzie tylko trudniej to doszorować.

#6 Sprzątanie bierzemy tylko na siebie

Narzekamy, że wszystko na naszej głowie, a tak naprawdę same nie potrafimy zlecić sprzątania innym członkom rodziny zamieszkującym nasz dom. Pamiętaj, mama nie jest od sprzątania! Zachęć do pomocy dzieci, pokazując że sprzątanie może być świetną zabawą. Mężowi daj do ręki odpowiednie narzędzia i niech pucuje dom tak samo przyjemnie jak swój samochód.

#7 Sprzątamy bez planu

Plan sprzątania bardzo ułatwia życie. Wystarczy rozplanować czynności tak, by jedna wynikała z drugiej i nie kosztowała nas zbyt dużo wysiłku jednego dnia. Warto rozpisać sobie niektóre czynności na stałe dni i trzymać się tego harmonogramu np. łazienkę myję w piątek, a odkurzam w poniedziałek i czwartek. Nie robiąc planu sprzątania, robimy porządki zbyt spontanicznie, a więc i nieefektywnie.

Tekst jest elementem kampanii uświadamiającej, powstałej we współpracy z marką Ariete, która jest pionierem oraz światowym liderem w produkcji urządzeń do czyszczenia parą. Wybór jest po Twojej stronie, ale jeśli chcesz coś zmienić w swojej codzienności sprawdź ofertę oczyszczaczy parowych, które ułatwią Ci wszelkie prace porządkowe w domu oraz pomogą zadbać o idealny porządek. Jeżeli zastanawiasz się nad skutecznością tego rozwiązania, zapraszamy również do sprawdzenia recenzji mopa parowego oraz myjki parowej, które miały okazje testować nasze redakcyjne mamy.
Autor: Ania
Foto:pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również