-Reklama-

5 mitów i 4 fakty dotyczące karmienia piersią

Karmienie piersią jest niewątpliwie jednym z najważniejszych i najpiękniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. To nie tylko źródło doskonałych składników odżywczych, ale również okazja do budowania wyjątkowej więzi emocjonalnej. Proces karmienia piersią niesie ze sobą liczne korzyści zarówno dla maluszka, jak i dla matki, a także wpływa na dobre samopoczucie obu stron. W ramach trwającego właśnie Tygodnia Karmienia Piersią, położna Małgorzata Buba - laureatka konkursu Położna na medal, pragnie podzielić się najważniejszymi faktami i mitami dotyczącymi karmienia piersią, aby zapewnić rodzinom rzetelną wiedzę i wsparcie w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących żywienia niemowląt.

-Reklama-

  1. Mit – Nie mogę wykarmić maleństwa bo mam płaskie lub wklęsłe brodawki

Większość mam, niezależnie od kształtu swoich brodawek, jest w stanie skutecznie karmić swoje maleństwo. Wklęsłe lub płaskie brodawki mogą stanowić pewne wyzwanie na poczatku, ale istnieje wiele metod i technik, które mogą pomóc mamie w tym procesie. Na przykład, delikatne masowanie brodawek przed karmieniem, stosowanie specjalnych nakładek korekcyjnych, a także korzystanie z różnych pozycji podczas karmienie, mogą pomóc w odpowiednim przystawianiu dziecka do piersi i ułatwić mu karmienie. Ważne, aby przystawiać dziecko do piersi jak najszybciej po porodzie, aby nie opóźnić pierwszego karmienia, dziecko od pierwszych godzin życia dostosowuje się do warunków anatomicznych mamy.

  1. Mit – Karmienie piersią dziecka powyżej roku nie ma sensu, ponieważ mleko mamy jest już bezwartościowe

Karmienie piersią ma wiele korzyści zarówno dla mamy, jak i dla dziecka niezależnie od wieku dziecka. Mleko mamy jest niezwykle wartościowe i dostosowane do potrzeb rosnącego dziecka, niezależnie czy ma ono kilka miesięcy, czy kilka lat. W miarę jak dziecko rośnie, skład mleka mamy zmienia się, dostosowując się do jego potrzeb żywieniowych i rozwojowych. W każdym wieku dziecka mleko mamy dostarcza ważnych składników odżywczych i przeciwciał, które wspierają rozwój dziecka

  1. Mit – Podczas karmienia piersią powinnam stosować restrykcyjną dietę

To mit, który niestety funkcjonuje nadal w naszym społeczeństwie. Pokarmy, które przyjmuje mama mają ogromne znaczenia dla rozwoju dziecka. Dlatego zaleca się, aby podczas karmienia piersią mama odżywiała się zdrowo, smacznie i kolorowo. Posiłki powinny być urozmaicone, kobieta może jeść produkty potencjalnie alergizujące, pod warunkiem, że sama nie ma na nie alergii. Urozmaicone odżywianie mamy, powoduje że, jej dziecko poznaje smaki, dzięki czemu łatwiej będzie mogło zaakceptować nowe pokarmy po ukończeniu 6 miesiąca życia. Warto, także pamiętać, że kobieta karmiąca piersią powinna spożywać więcej kalorii. Podczas karmienia piersią zabronione jest spożywanie alkoholu.

  1. Mit – Powinnam dokarmiać dziecko po ukończeniu 4 miesiąca życia

Eksperci WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zalecają, aby dziecko karmić wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Jak wskazują eksperci pokarm prawidłowo odżywionej mamy jest w pełni wystarczającym pożywieniem, dostarczającym większości składników odżywczych zapewniającym rozwój i prawidłowe funkcjonowanie dziecka w pierwszym półroczu jego życia. Udowodniono, że mleko mam karmiących piersią ponad 12 miesięcy jest wartościowe, zawiera znacznie więcej tłuszczów i składników energetycznych, co pozytywnie wpływa na rozwój dziecko po 12 miesiącu życia.

  1. Mit – Moja mama nie miała pokarmu to ja też nie będę mogła karmić

Pamiętajmy! Niedoboru pokarmu się nie dziedziczy! Aby wytłumaczyć ten krążący do dziś mit musimy się cofnąć do czasów kiedy nasze mamy rodziły. Kiedyś od razu po porodzie maleństwo było odbierane mamie i przynoszone do karmienia co 3 godziny, co nie wpływało pozytywnie na laktację. Przyczyną niedoboru pokarmu mógł być wtedy stres spowodowany rozłąką z najbliższą rodziną. Dziś kobiety, tuż po porodzie mogą nakarmić swojego maluszka, a także mogą karmić go na żądanie, ponieważ maleństwo jest z mamą co pozytywnie wpływa na pobudzenie laktacji.

  1. Fakt – Karmiąc piersią mogę pić kawę

Pić kawę czy nie? To najczęstsze pytanie które zadają sobie mamy karmiące. Nie ma przeciwwskazań do picia kawy podczas karmienia piersią. Jednak szczególnie w pierwszych trzech miesiącach należy zachować pewną ostrożność. Dopuszczalna ilość kofeiny w diecie karmiącej mamy, to maksymalnie 300 mg na dzień. Co oznacza, że mam może wypić dwie kawy na dobę, ponieważ jedna filiżanka kawy zawiera około 130 mg kofeiny.

  1. Fakt – Karmienie piersią zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu piersi i jajnika u matki

Jak wykazują dane Amerykańskiej Akademii Pediatrii, karmienie piersią przez okres powyżej 12 miesięcy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika o 28%, a z każdym kolejnym rokiem o około 4,3%. Natomiast idąc za raportem wydanym przez American Institute for Cancer Research (AICR) i World Cancer Research Fund (WCRF), mówią, że każde pięć miesięcy karmienia piersią obniża ryzyko zachorowania na raka piersi o 2%.

  1. Fakt – Niemowlę można wykarmić tylko jedną piersią

Tak, to prawda. Każda pierś jest w stanie wyprodukować potrzebną dla maluszka ilość mleka. Jest to bardzo ważna informacja szczególnie dla kobiet, które urodziły bliźniaki, bądź są też po amputacji piersi.

  1. Fakt – Rozmiar biustu nie ma wpływu na ilość mleka

Mleko produkowane jest w gruczołach mlekowych, a za wielkość piersi odpowiada tkanka tłuszczowa, dlatego wielkość piersi , nie wpływa w żaden sposób na jego produkcję. Im częściej dziecko będzie przystawiane do piersi będą one bardziej stymulowane do produkcji mleka. Bardzo ważne jest także prawidłowa technika karmienia.

Podczas Tygodnia Karmienia Piersią, zachęcamy wszystkie mamy do otwartej rozmowy na temat karmienia piersią. Jeśli borykasz się z jakimiś problemami podczas karmienia piersią lub masz pytania na ten temat skorzystaj z rady położnej.

_______________________________

BIO: Małgorzata Buba pochodzi z Jasła, jest położną z 16-letnim doświadczeniem. Obecnie pracuje w Samodzielnym Publicznym Miejsko-Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Jaśle na stanowisku położnej środowiskowo-rodzinnej. Poza pracą POZ jest też Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym i prowadzę szkołę rodzenia Akademia Świadomego Rodzica

_______________________________

“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, 10. edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do 30 września 2023 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info

Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Sprawdźcie czy macie tę zabawkę z Pepco. GIS ostrzega!

Właśnie dowiedzieliśmy się o wycofaniu ze sprzedaży w sklepach Pepco popularnego produktu dla dzieci. Powodem jest użycie w nim niebezpiecznych barwników. Co...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?