-Reklama-

15 rzeczy, które powinien zrobić mężczyzna w trzecim trymestrze

Trzeci trymestr ciąży to ostatni moment, by załatwić brakujące formalności, uzupełnić wyprawkę i przygotować się do porodu. Dla mężczyzn to również ważna chwila. Na co? Przeczytajcie!

-Reklama-

Trzeci trymestr ciąży to chyba najbardziej dynamiczny czas w życiu ciężarnej. Poród zbliża się wielkimi krokami, a tu jeszcze tyle do załatwienia i zrobienia! O tym, co znajduje się na liście zadań ciężarnej na końcówce ciąży pisaliśmy wcześniej (TUTAJ). Dziś spojrzymy na trzeci trymestr ciąży z perspektywy działań przyszłego taty. Czego powinien w tym ostatnim okresie dopilnować, co załatwić, co przygotować, jak się zachowywać i czego się nauczyć? Oto lista zadań na ostatni trymestr dla mężczyzn.

Mężczyzno, oto 15 rzeczy, które powinieneś zrobić w trzecim trymestrze ciąży

 1. Załatw sobie urlop

Skoro mniej więcej wiesz, kiedy ma nastąpić godzina zero, ustal ze swoim szefem, że w tym czasie będziesz nieobecny. Pamiętaj, przysługuje ci 14 dni wolnego, dlatego już dziś uprzedź swoich przełożonych i współpracowników o nagłej nieobecności.

 1. Pokończ ważne projekty w pracy

Znając termin porodu, zaplanuj sobie odpowiednio swoje zawodowe obowiązki. Jeśli często wyjeżdżasz w delegację, nie planuj w trzecim trymestrze swojej partnerki dalszych i dłuższych podróży. Jeśli twoja praca to realizacja długoterminowych projektów, postaraj się doprowadzić wszystkie zadania do końca jeszcze przed urlopem tacierzyńskim. Nie planuj nowych, jeśli nie masz pewności, że zdążysz na czas. Ewentualnie wyznacz osoby, które przejmą projekt, gdy ciebie nie będzie w pracy.

 1. Zaplanuj dojazd do szpitala

Na pewno już wiesz, gdzie odbędzie się poród. Ustal sobie plan dojazdu do szpitala, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe okoliczności (planowane remonty drogowe, korki w godzinach szczytu). Najlepiej jest ustalić sobie 2-3 alternatywne trasy lub poszukać sprawdzonych skrótów. Nie zapomnij o przygotowaniu auta na tę ważną podróż. Sprawdź, czy nie ma ryzyka awarii, napraw co potrzeba i pamiętaj o ważnym przeglądzie. Bezpieczeństwo ponad wszystko!

 1. Oddaj jej tę stronę łóżka, z której bliżej do łazienki 😉

Nocne wyprawy do toalety staną się niedługo dość męczącym rytuałem twojej partnerki. Ułatw jej życie. Zamontuj do kontaktu lampkę podświetlającą podłogę w nocy, oddaj jej bliższą łazienki stronę łóżka i usuń z jej drogi meble, na które w nocy mogłaby wpaść.

 1. Wyręczaj ją coraz częściej w obowiązkach domowych

W trzecim trymestrze twojej ukochanej coraz trudniej wykonywać zwykłe czynności. Wchodzenie po schodach to dramat, umycie okien grozi spadnięciem z drabiny, dźwiganie ciężkich rzeczy może powodować komplikacje, a odkurzanie to prawdziwa tortura dla kręgosłupa. Przejmij większość obowiązków w domu i pozwól swojej kobiecie zbierać siły na poród. Przed nią najtrudniejszy test.

 1. Skręć meble

Trzeci  trymestr ciąży to idealny czas na wicie gniazda. Poświęć kilka dni na przygotowanie pokoiku lub kącika dla waszego maluszka. Malowanie, tapetowanie, montowanie oświetlenia i skręcanie mebli to czynności, które powinieneś wziąć na siebie. Swojej ukochanej pozostaw kwestie kosmetyczne.

 1. Naucz się wpinać fotelik samochodowy

Niby to tylko fotelik, ale większość i tak ma problem z jego wpięciem, gdy robi to po raz pierwszy. Warto byłoby trochę poćwiczyć, by ograniczyć stres i nerwy przy wyjściu z dzieckiem ze szpitala.

 1. Weź udział w zajęciach szkoły rodzenia

To naprawdę pożyteczna wiedza, która ci się przyda. A przy okazji twoja obecność na zajęciach w szkole rodzenia będzie na pewno doceniona przez ukochaną. Jeśli nie chcesz iść tam dla siebie, zrób to dla niej. Uwierz, nie taki diabeł straszny, jak go malują.

 1. Towarzysz swojej ukochanej w badaniach

Zaangażowanie faceta w ciążę jest bardzo ważne dla przyszłej mamy, która dzięki temu ma mniej obaw o to, co ją czeka. W ostatnim trymestrze badania z pewnością dostarczą ci wielu pozytywnych emocji. Na USG w końcu zobaczysz małego człowieka a nie fasolkę.

 1. Poczytaj na temat porodu

Już czas, byś powiększył swoją wiedzę z zakresu porodu. Dowiedz się (choćby z internetu), jakie objawy zwiastują poród i jak mniej więcej przebiega proces rodzenia się dziecka. To sprawi, że pewne sytuacje cię nie zaskoczą i gdy nadejdzie ten ważny moment, brak stresu pozwoli ci podejmować racjonalne decyzje. Nawet nie wiesz, jakie to wsparcie dla rodzącej!

 1. Naucz się rozmasowywać plecy i stopy

Nawet, gdy cię o to nie prosi, rozmasuj jej obolałe plecy, ramiona czy stopy. Masaż to bardzo pożądana rzecz w trzecim trymestrze. Przynosi ulgę i rozluźnienie, zdejmuje stres i pozwala kobiecie się rozluźnić. Sztuki masażu można nauczyć się w szkole rodzenia, ale w sieci jest też wiele instruktażowych filmików, z których również można czerpać tę wiedzę.

 1. Potrenuj czynności, które będziesz musiał sam wykonywać podczas pobytu ukochanej w szpitalu

Czas sobie uzmysłowić, że na pewno co najmniej kilka dni spędzisz w domu sam. Podczas, gdy ona będzie dochodzić do siebie po porodzie w szpitalu, ty będziesz musiał zadbać o prawidłowe funkcjonowanie waszego domu. Potrenuj czynności, które mogą ci się przydać np. ustawianie odpowiedniego programu do prania czy prasowanie koszul do pracy. Jeśli macie już jedno (lub więcej) dziecko, w tych ostatnich tygodniach coraz częściej wyręczaj w wielu czynności swoją ukochaną, by dojść do wprawy i przyzwyczaić malucha, że tata też może nakarmić, wykąpać i ukołysać do snu.

 1. Spakuj torbę dla siebie do porodu

Nie tylko twojej partnerce będzie potrzebna torba do szpitala. Ty swoją też spakuj. Jadąc na poród nie będziesz mieć czasu i głowy do pakowania dodatkowych rzeczy. Przygotuj sobie już dziś: aparat fotograficzny lub kamerę (naładowaną), ładowarkę do telefonu, powerbank, ręcznik, koszulkę na zmianę (przy porodzie może ci się ubrudzić), wodę do picia, jakieś suche przekąski itd.

 1. Nawiązuj coraz częstsze relację z dzieckiem w brzuchu

Ojcem jesteś już od kilku miesięcy, choć twoje dziecko jeszcze się nie urodziło. Zaprzyjaźnij się z nim już teraz. Uwierz mi, ono czuje twoją bliskość i świetnie słyszy twój głos. Mów do brzucha jak najczęściej, odpowiadaj dotykiem na kopnięcie dziecka, śpiewaj lub czytaj. Dzięki temu nawiążesz bliską relację ze swoim maluchem już teraz, a dziecko po porodzie będzie potrafiło się uspokoić również w twoich ramionach.

 1. Bądź częściej dla niej a nie dla innych

Ostatni trymestr ciąży bywa bardzo rozchwiany emocjonalnie. Twoja ukochana czuje się zmęczona ciążą i słabnie jej poczucie atrakcyjności. W tym trudnym dla niej momencie potrzebuje cię jak nigdy przedtem. Daj jej wsparcie, bądź z nią w tych niełatwych chwilach, podnoś na duchu, dodawaj siły i… praw komplementy. Spraw, by czuła się kochana i ważna, spędzaj z nią więcej czasu, korzystajcie z czasu, gdy możecie jeszcze pobyć sami ze sobą np. pójść do kina czy restauracji.

To jak panowie, ile punktów z listy odhaczyliście?

Wiesz, że to już trzeci trymestr gdy…

Trzeci trymestr ciąży – samopoczucie mamy, rozwój dziecka
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również