-Reklama-

Jak wygląda trzeci trymestr ciąży? Wszystko, co przyszłe mamy wiedzieć powinny.

Trzeci trymestr to czas, w którym ciąża wchodzi w decydującą fazę. Przyszłej mamie towarzyszy mieszanka najróżniejszych emocji. Z jednej strony zniecierpliwienie i lęk przed powitaniem noworodka na świecie, z drugiej zaś radość wynikająca z faktu narodzin potomka. Jak w tym okresie zmienia się dziecko, co warto zaplanować i o czym należy pamiętać, dowiecie się z naszego poradnika.

-Reklama-

Jak wygląda trzeci trymestr ciąży? Wszystko, co przyszłe mamy wiedzieć powinny.

Trzeci trymestr to czas, w którym ciąża wchodzi w decydującą fazę. Przyszłej mamie towarzyszy mieszanka najróżniejszych emocji. Z jednej strony zniecierpliwienie i lęk przed powitaniem noworodka na świecie, z drugiej zaś radość wynikająca z faktu narodzin potomka. Jak w tym okresie zmienia się dziecko, co warto zaplanować i o czym należy pamiętać, dowiecie się z naszego poradnika.
W 28. tygodniu ciąży rozpoczyna się jej trzeci trymestr i trwa aż do porodu. To właśnie wtedy dziecko rośnie w niebywałym tempie, a co za tym idzie – rośnie też brzuch mamy. W małym organizmie zachodzi dużo zmian.

Maluchowi w trzecim trymestrze ciąży:

 • Intensywnie rozwijają się płuca;
 • W pełni wykształca się układ nerwowy;
 • Gwałtownie zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, (po to, żeby po urodzeniu był chroniony przed utratą ciepła);
 • Zaczynają podobać się ćwiczenia ruchowe i słuchowe, (liczne kopniaki od bobasa każda mama najlepiej poczuje na własnym ciele);

Na tej ostatniej prostej do porodu, młoda mama musi o siebie szczególnie dbać, aby intensywny rozwój malucha przebiegał prawidłowo. Bardzo ważne jest racjonalne odżywianie. Dziecko potrzebuje dużych ilości wapnia, żelaza i wszelkiego rodzaju witamin. Czasami zdarza się, że przyszłe mamy muszą sięgnąć po suplementy, oczywiście pod kontrolą lekarza.

W trzecim trymestrze ciąży dobrze zaopatrzyć się w dwa niezbędne gadżety: ciśnieniomierz i wkładki laktacyjne. W tym okresie wskazane jest, aby młode mamy często mierzyły ciśnienie krwi. Dzięki temu, w porę będzie można uchwycić objawy ewentualnego zatrucia pokarmowego. To również czas, w którym z piersi może zacząć samoistnie wyciekać pokarm. Wtedy z pomocą przyjdą wkładki laktacyjne, z którymi bez trudu uda się opanować tę niedogodność.

Pierwszy trymestr ciąży to głównie zmiany hormonalne, objawiające się huśtawką nastrojów, złym samopoczuciem i sennością. W trzecim, we znaki daje się przede wszystkim powiększający się brzuch i związane z tym niedyspozycje.

Dolegliwości przyszłej mamy w trzecim trymestrze ciąży:

 • Zgaga

Zmora niemal każdej kobiety w ostatnim okresie ciąży. Powodują ją nie tylko zmiany hormonalne (wysoki poziom progesteronu), ale też ucisk macicy na żołądek.

 • Obrzęki stóp

Szczególnie nasilają się w upalne dni. Jeśli znikają po krótkim odpoczynku w pozycji leżącej, nie należy się nimi przejmować, W przeciwnym razie, należy udać się do lekarza, by wykluczyć groźne powikłanie ciąży, jakim jest stan przedrzucawkowy.

 • Nietrzymanie moczu

W ostatnich tygodniach ciąży, główka dziecka znajduje się w dole, uciskając pęcherz moczowy przyszłej mamy. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na korzystanie z toalety, a czasem również nietrzymanie moczu.

 • Żylaki

Powiększona macica, uciskając na żyły w obrębie miednicy, może doprowadzić do hemoroidów, czyli żylaków odbytu, a także żylaków na nogach. Jeśli powstałe zmiany będą znaczne, lekarz zleci przyjmowanie heparyny.

 • Rozstępy skórne

Brzuch przyszłej mamy gwałtownie się powiększa. Zwiększa się napięcie skóry, która w pewnym momencie zaczyna pękać. Skutkiem tego jest powstanie czerwonych smug, przypominających blizny. To właśnie rozstępy. Dzięki specjalnym preparatom można je rozjaśnić, jednak nie da się ich całkowicie usunąć.

 • Próchnica

Zwiększone zapotrzebowanie dziecka na wapń, może doprowadzić do próchnicy przyszłej mamy. W tym okresie szczególnie należy dbać o higienę jamy ustnej, by nie dopuścić do infekcji. Wskazane jest płukanie ust naparami z szałwii i nagietka.

 • Skurcze macicy

W ostatnich kilkunastu tygodniach ciąży, mogą pojawić się skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. To znak, że macica zaczyna przygotowywać się do porodu. Od właściwej akcji porodowej odróżnia je to, że są nieregularne i bezbolesne.
Trzeci trymestr ciąży to czas, w którym przyszła mama musi o siebie szczególnie zadbać, by dziecko mogło rozwijać się prawidłowo. To również ostatni dzwonek na skompletowanie wyprawki dla malucha. Szczegółowy kalendarz trzeciego trymestru ciąży, zmian, jakie w tym okresie zachodzą zarówno w organizmie matki, jak i malucha, znajdziesz na stronie http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy/trzeci-trymestr-ciazy.html.

źródło: artykuł sponsorowany
grafika: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również