-Reklama-
-Reklama-

ZZO – kiedy jest zabronione?

-Reklama-

Wiele kobiet w ciąży nie wyobraża sobie porodu bez znieczulenia. Najpopularniejszą formą jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Niestety, nie jest ono dla wszystkich. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do wykonania ZZO.

Istnieje wiele form znieczulenia do porodu. Najbardziej powszechne jest wprowadzenie środka znieczulającego w okolice dolnej części kręgosłupa lędźwiowego. Choć brzmi poważnie, to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań medycznych w zakresie uśmierzania bólu. Ale nie w każdym przypadku. Są sytuacje, gdy ZZO nie powinno być stosowane, bo grozi to poważnymi powikłaniami, w tym zagrażającymi życiu mamy i jej dziecka.

Kiedy nie można stosować ZZO u rodzącej?

1. Kobieta przyjmuje określone leki.

Szykując się do porodu, warto zapisać sobie na kartce ewentualne leki, które się przyjmuje i pokazać je potem anestezjologowi, zanim wykona znieczulenie. Przyjmowanie niektórych lekarstw wyklucza stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego – głównie chodzi o leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew).

2. Kobieta cierpi na poważną chorobę
-Reklama-

ZZO nie wykonuje się osobom, które mają problemy z układem krwionośnym – cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi, małopłytkowość czy chorobę hemolityczną. Przeciwwskazaniem jest także padaczka i część innych chorób neurologicznych.

3. Lekarz nie może znaleźć odpowiedniego miejsca na wkłucie

Czasami, z powodu wad pleców, zbyt dużej masy ciała czy problemów z kręgosłupem (w tym skoliozy), lekarzowi może być trudno znaleźć dobre miejsce na podanie środka znieczulającego. Zniekształcenie kręgosłupa może zablokować dostęp do przestrzeni międzykręgowej, więc w takim przypadku lekarz powinien odstąpić od znieczulenia.

4. Kobieta obficie krwawi

Obfite krwawienie podczas porodu jest przeciwwskazaniem do ZZO. W tym przypadku znieczulenie może być niebezpieczne, bo obniżone ciśnienie krwi może dojść o drastycznego poziomu i zagrozić zdrowiu a nawet życiu matki i jej dziecka.

5. Rodząca ma ranę na plecach

Świeża rana przebiegająca w obszarze podania ZZO jest przeciwwskazaniem do znieczulenia w tym miejscu. Podanie ZZO w takim przypadku może powodować zakażenie rozprzestrzeniające się do obszarów kręgosłupa i innych części ciała i spowodować poważne uszkodzenia. To jeden z powodów, dla których nie warto robić sobie tatuażu na plecach w ciąży.

6. Kobieta ma uczulenie na środek znieczulający

Oczywistym przeciwwskazaniem do znieczulenia zewnątrzoponowego jest alergia na niego. Każda reakcja alergiczna na leki jest niebezpieczna i nieprzewidywalna. W trakcie porodu może więc doprowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego należy minimalizować to ryzyko.

7. W szpitalu nie ma anestezjologa

Są sytuacje (szczególnie w małych miejscowościach), gdy w szpitalu pracuje jeden anestezjolog i podczas porodu z ważnego powodu nie jest w stanie pomóc rodzącej. W takiej chwili kobieta nie może liczyć na podanie ZZO i nie powinna się zgodzić, by znieczulenie podał jej ktoś inny nieuprawniony do takich działań np. ginekolog.

8. Poród jest w zaawansowanej fazie

Podanie znieczulenia ma sens w początkowym etapie porodu, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi od 3 cm do 7 cm. Wcześniej i później ZZO nie powinno być podawane. Gdy zostanie podane za wcześnie – może zablokować postęp porodu, podane zbyt późno – nie zadziała przed ukończeniem akcji porodowej.

Zobacz jeszcze:

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...