-Reklama-

ZZO – kiedy jest zabronione?

-Reklama-

Wiele kobiet w ciąży nie wyobraża sobie porodu bez znieczulenia. Najpopularniejszą formą jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Niestety, nie jest ono dla wszystkich. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do wykonania ZZO.

Istnieje wiele form znieczulenia do porodu. Najbardziej powszechne jest wprowadzenie środka znieczulającego w okolice dolnej części kręgosłupa lędźwiowego. Choć brzmi poważnie, to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań medycznych w zakresie uśmierzania bólu. Ale nie w każdym przypadku. Są sytuacje, gdy ZZO nie powinno być stosowane, bo grozi to poważnymi powikłaniami, w tym zagrażającymi życiu mamy i jej dziecka.

Kiedy nie można stosować ZZO u rodzącej?

1. Kobieta przyjmuje określone leki.

Szykując się do porodu, warto zapisać sobie na kartce ewentualne leki, które się przyjmuje i pokazać je potem anestezjologowi, zanim wykona znieczulenie. Przyjmowanie niektórych lekarstw wyklucza stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego – głównie chodzi o leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew).

2. Kobieta cierpi na poważną chorobę
-Reklama-

ZZO nie wykonuje się osobom, które mają problemy z układem krwionośnym – cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi, małopłytkowość czy chorobę hemolityczną. Przeciwwskazaniem jest także padaczka i część innych chorób neurologicznych.

3. Lekarz nie może znaleźć odpowiedniego miejsca na wkłucie

Czasami, z powodu wad pleców, zbyt dużej masy ciała czy problemów z kręgosłupem (w tym skoliozy), lekarzowi może być trudno znaleźć dobre miejsce na podanie środka znieczulającego. Zniekształcenie kręgosłupa może zablokować dostęp do przestrzeni międzykręgowej, więc w takim przypadku lekarz powinien odstąpić od znieczulenia.

4. Kobieta obficie krwawi

Obfite krwawienie podczas porodu jest przeciwwskazaniem do ZZO. W tym przypadku znieczulenie może być niebezpieczne, bo obniżone ciśnienie krwi może dojść o drastycznego poziomu i zagrozić zdrowiu a nawet życiu matki i jej dziecka.

5. Rodząca ma ranę na plecach

Świeża rana przebiegająca w obszarze podania ZZO jest przeciwwskazaniem do znieczulenia w tym miejscu. Podanie ZZO w takim przypadku może powodować zakażenie rozprzestrzeniające się do obszarów kręgosłupa i innych części ciała i spowodować poważne uszkodzenia. To jeden z powodów, dla których nie warto robić sobie tatuażu na plecach w ciąży.

6. Kobieta ma uczulenie na środek znieczulający

Oczywistym przeciwwskazaniem do znieczulenia zewnątrzoponowego jest alergia na niego. Każda reakcja alergiczna na leki jest niebezpieczna i nieprzewidywalna. W trakcie porodu może więc doprowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego należy minimalizować to ryzyko.

7. W szpitalu nie ma anestezjologa

Są sytuacje (szczególnie w małych miejscowościach), gdy w szpitalu pracuje jeden anestezjolog i podczas porodu z ważnego powodu nie jest w stanie pomóc rodzącej. W takiej chwili kobieta nie może liczyć na podanie ZZO i nie powinna się zgodzić, by znieczulenie podał jej ktoś inny nieuprawniony do takich działań np. ginekolog.

8. Poród jest w zaawansowanej fazie

Podanie znieczulenia ma sens w początkowym etapie porodu, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi od 3 cm do 7 cm. Wcześniej i później ZZO nie powinno być podawane. Gdy zostanie podane za wcześnie – może zablokować postęp porodu, podane zbyt późno – nie zadziała przed ukończeniem akcji porodowej.

Zobacz jeszcze:

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

To się dzieje z twoim mózgiem, gdy patrzysz na dziecko

Lubisz patrzeć na swoje dziecko? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przyjemność i dlaczego nie reagujesz tak samo na każde inne dziecko?...

Dlaczego małe dzieci nie mają piegów i pieprzyków?

Piegi bywają urocze, ale na twarzy dziecka pojawiają się dopiero w późniejszym dzieciństwie. Skąd się biorą i dlaczego niektóre dzieci ich nie...

Zaburzenia odżywiania a ciąża – o czym warto wiedzieć?

Stwierdzenie, że tryb życia kobiety w ciąży wpływa na rozwój jej dziecka, nie jest żadnym odkryciem. Nawyki żywieniowe przyszłej mamy, przeżywane emocje,...

Najlepsze wózki dziecięce na lato

Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. Dla rodziców małych dzieci urlop to nie lada logistyczne wyzwanie. Zabranie ze sobą wszystkich akcesoriów dla dziecka,...

Karmienie piersią a płodność

W mojej pracy jako pediatra dość często spotykam się "mitami" związanymi z zagadnieniem płodności u kobiet karmiących piersią. Jednym z nich jest...