-Reklama-
-Reklama-

ZZO – kiedy jest zabronione?

Wiele kobiet w ciąży nie wyobraża sobie porodu bez znieczulenia. Najpopularniejszą formą jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Niestety, nie jest ono dla wszystkich. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do wykonania ZZO.

-Reklama-

Istnieje wiele form znieczulenia do porodu. Najbardziej powszechne jest wprowadzenie środka znieczulającego w okolice dolnej części kręgosłupa lędźwiowego. Choć brzmi poważnie, to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań medycznych w zakresie uśmierzania bólu. Ale nie w każdym przypadku. Są sytuacje, gdy ZZO nie powinno być stosowane, bo grozi to poważnymi powikłaniami, w tym zagrażającymi życiu mamy i jej dziecka.

Kiedy nie można stosować ZZO u rodzącej?

1. Kobieta przyjmuje określone leki.

Szykując się do porodu, warto zapisać sobie na kartce ewentualne leki, które się przyjmuje i pokazać je potem anestezjologowi, zanim wykona znieczulenie. Przyjmowanie niektórych lekarstw wyklucza stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego – głównie chodzi o leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew).

2. Kobieta cierpi na poważną chorobę

ZZO nie wykonuje się osobom, które mają problemy z układem krwionośnym – cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi, małopłytkowość czy chorobę hemolityczną. Przeciwwskazaniem jest także padaczka i część innych chorób neurologicznych.

3. Lekarz nie może znaleźć odpowiedniego miejsca na wkłucie

Czasami, z powodu wad pleców, zbyt dużej masy ciała czy problemów z kręgosłupem (w tym skoliozy), lekarzowi może być trudno znaleźć dobre miejsce na podanie środka znieczulającego. Zniekształcenie kręgosłupa może zablokować dostęp do przestrzeni międzykręgowej, więc w takim przypadku lekarz powinien odstąpić od znieczulenia.

4. Kobieta obficie krwawi

Obfite krwawienie podczas porodu jest przeciwwskazaniem do ZZO. W tym przypadku znieczulenie może być niebezpieczne, bo obniżone ciśnienie krwi może dojść o drastycznego poziomu i zagrozić zdrowiu a nawet życiu matki i jej dziecka.

5. Rodząca ma ranę na plecach

Świeża rana przebiegająca w obszarze podania ZZO jest przeciwwskazaniem do znieczulenia w tym miejscu. Podanie ZZO w takim przypadku może powodować zakażenie rozprzestrzeniające się do obszarów kręgosłupa i innych części ciała i spowodować poważne uszkodzenia. To jeden z powodów, dla których nie warto robić sobie tatuażu na plecach w ciąży.

6. Kobieta ma uczulenie na środek znieczulający

Oczywistym przeciwwskazaniem do znieczulenia zewnątrzoponowego jest alergia na niego. Każda reakcja alergiczna na leki jest niebezpieczna i nieprzewidywalna. W trakcie porodu może więc doprowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego należy minimalizować to ryzyko.

7. W szpitalu nie ma anestezjologa

Są sytuacje (szczególnie w małych miejscowościach), gdy w szpitalu pracuje jeden anestezjolog i podczas porodu z ważnego powodu nie jest w stanie pomóc rodzącej. W takiej chwili kobieta nie może liczyć na podanie ZZO i nie powinna się zgodzić, by znieczulenie podał jej ktoś inny nieuprawniony do takich działań np. ginekolog.

8. Poród jest w zaawansowanej fazie

Podanie znieczulenia ma sens w początkowym etapie porodu, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi od 3 cm do 7 cm. Wcześniej i później ZZO nie powinno być podawane. Gdy zostanie podane za wcześnie – może zablokować postęp porodu, podane zbyt późno – nie zadziała przed ukończeniem akcji porodowej.

Zobacz jeszcze:

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?