-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

ZZO – kiedy jest zabronione?

Wiele kobiet w ciąży nie wyobraża sobie porodu bez znieczulenia. Najpopularniejszą formą jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Niestety, nie jest ono dla wszystkich. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do wykonania ZZO.

-Reklama-

Istnieje wiele form znieczulenia do porodu. Najbardziej powszechne jest wprowadzenie środka znieczulającego w okolice dolnej części kręgosłupa lędźwiowego. Choć brzmi poważnie, to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań medycznych w zakresie uśmierzania bólu. Ale nie w każdym przypadku. Są sytuacje, gdy ZZO nie powinno być stosowane, bo grozi to poważnymi powikłaniami, w tym zagrażającymi życiu mamy i jej dziecka.

Kiedy nie można stosować ZZO u rodzącej?

1. Kobieta przyjmuje określone leki.

Szykując się do porodu, warto zapisać sobie na kartce ewentualne leki, które się przyjmuje i pokazać je potem anestezjologowi, zanim wykona znieczulenie. Przyjmowanie niektórych lekarstw wyklucza stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego – głównie chodzi o leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew).

2. Kobieta cierpi na poważną chorobę

ZZO nie wykonuje się osobom, które mają problemy z układem krwionośnym – cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi, małopłytkowość czy chorobę hemolityczną. Przeciwwskazaniem jest także padaczka i część innych chorób neurologicznych.

3. Lekarz nie może znaleźć odpowiedniego miejsca na wkłucie

Czasami, z powodu wad pleców, zbyt dużej masy ciała czy problemów z kręgosłupem (w tym skoliozy), lekarzowi może być trudno znaleźć dobre miejsce na podanie środka znieczulającego. Zniekształcenie kręgosłupa może zablokować dostęp do przestrzeni międzykręgowej, więc w takim przypadku lekarz powinien odstąpić od znieczulenia.

4. Kobieta obficie krwawi

Obfite krwawienie podczas porodu jest przeciwwskazaniem do ZZO. W tym przypadku znieczulenie może być niebezpieczne, bo obniżone ciśnienie krwi może dojść o drastycznego poziomu i zagrozić zdrowiu a nawet życiu matki i jej dziecka.

5. Rodząca ma ranę na plecach

Świeża rana przebiegająca w obszarze podania ZZO jest przeciwwskazaniem do znieczulenia w tym miejscu. Podanie ZZO w takim przypadku może powodować zakażenie rozprzestrzeniające się do obszarów kręgosłupa i innych części ciała i spowodować poważne uszkodzenia. To jeden z powodów, dla których nie warto robić sobie tatuażu na plecach w ciąży.

6. Kobieta ma uczulenie na środek znieczulający

Oczywistym przeciwwskazaniem do znieczulenia zewnątrzoponowego jest alergia na niego. Każda reakcja alergiczna na leki jest niebezpieczna i nieprzewidywalna. W trakcie porodu może więc doprowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego należy minimalizować to ryzyko.

7. W szpitalu nie ma anestezjologa

Są sytuacje (szczególnie w małych miejscowościach), gdy w szpitalu pracuje jeden anestezjolog i podczas porodu z ważnego powodu nie jest w stanie pomóc rodzącej. W takiej chwili kobieta nie może liczyć na podanie ZZO i nie powinna się zgodzić, by znieczulenie podał jej ktoś inny nieuprawniony do takich działań np. ginekolog.

8. Poród jest w zaawansowanej fazie

Podanie znieczulenia ma sens w początkowym etapie porodu, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi od 3 cm do 7 cm. Wcześniej i później ZZO nie powinno być podawane. Gdy zostanie podane za wcześnie – może zablokować postęp porodu, podane zbyt późno – nie zadziała przed ukończeniem akcji porodowej.

Zobacz jeszcze:

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...