-Reklama-teddyeddie

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe może nie zadziałać w porodzie?

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest powszechną i skuteczną formą łagodzenia bólu porodowego. Blokuje ból lokalnie, w obrębie części ciała i niemal natychmiast przynosi ulgę w cierpieniu, dlatego tak często wybierany jest przez rodzące. Większość mam świetnie ocenia działanie znieczulenia zewnątrzoponowego i uważa go za bardzo skuteczne, ale zdarzają się przypadki, gdy podane znieczulenie nie eliminuje bólu. Dlaczego tak jest?

-Reklama-

Znieczulenie zewnątrzoponowe to jedna z najczęściej stosowanych form niwelowania bólu w porodzie. Kobiety wybierają ją ze względu na jej dość bezbolesne podanie i błyskawiczne działanie – od podania do znieczulenia mija około 20 minut. Znieczulenie wykonuje anestezjolog, który robi to przez wbicie igły w dolną część pleców i umieszczając w odpowiedniej przestrzeni zewnątrzoponowej, blisko nerwów specjalny dren do podawania środka znieczulającego.

Według Światowej Federacji Anestezjologów (World Federation of Societies of Anaesthesiologists ), znieczulenie zewnątrzoponowe ma współczynnik niepowodzeń na poziomie 9-12%. Przyczyny niedziałania znieczulenia wynikają zwykle z czynników zewnętrznych. Sprawdź, kiedy znieczulenie zewnątrzoponowe może nie zadziałać?

Znieczulenie zewnątrzoponowe nie działa – dlaczego tak bywa?

Trudno przypisać wszystkie niepowodzenia w działaniu znieczulenia zewnątrzoponowego jednej przyczynie. Zwykle jest ich kilka, ale większość tych przyczyn wiąże się z indywidualnością każdego organizmu.

Złe miejsce podania środka znieczulającego. Nie zawsze lekarzowi udaje się dobrze trafić z igłą cewnika, co skutkuje tym, że lek jest podawany w złym miejscu, a to sprawia, że po prostu znieczulenie nie działa jak powinno. Czasem winę za brak działania znieczulenia ponosi ciężarna, która ruszając się podczas wkłucia, może doprowadzić do przemieszczenia się igły cewnika.

  • Budowa naszych ciał jest różna, dlatego nie u wszystkich kobiet dren zamontowany w tym samym miejscu skutecznie pozwoli podać lek znieczulający. Nasze organizmy różnią się między innymi anatomią ośrodkowego układu nerwowego i dlatego środek znieczulający z powodu takiej problematycznej anatomii nie trafi tam, gdzie trzeba. Czasem pomaga zmiana miejsca umieszczenia drenu, by środek znieczulający zaczął działać.
  • Środek znieczulający został podany zbyt późno. To jedna z najczęstszych przyczyn. Nie zawsze jest możliwość podania środka znieczulającego na odpowiednim etapie porodu, bo np. kobieta zbyt późno trafiła na salę porodową. Wtedy zwykle anestezjolog odmawia podania znieczulenia, bo byłoby ono nieskuteczne. Najczęściej znieczulenie podaje się w momencie, gdy szyjka macicy osiąga rozwarcie na 3-4 cm. Znieczulenia zewnątrzoponowego zwykle nie podaje się kobietom, których szyjka rozwarta jest już na co najmniej 8 cm, choć niekiedy za moment graniczny uznaje się 10 cm.
  • Kobieta ma bardzo niski próg bólu. Anestezjolog dobiera dawkę leku znieczulającego indywidualnie do każdej rodzącej, ale nie jest w stanie przewidzieć jak bardzo wrażliwa jest ona na ból. Po to jest założony cewnik, by w każdej chwili móc zwiększyć podaż leku, jeśli sytuacja tego wymaga.

Jeśli czeka cię poród i bardzo liczyć na to, że będzie bezbolesny, warto wziąć pod uwagę fakt niezadziałania znieczulenia zewnątrzoponowego. Lekarze zalecają, by nie nastawiać się na bezbolesny poród, nawet jeśli zamierzasz poprosić o znieczulenie. Mogą wystąpić różne czynniki, które uniemożliwią jego zadziałanie, może też być tak, że zabraknie w danym momencie anestezjologa i nie będzie osoby, która może cię znieczulić. Warto brać pod uwagę tę ewentualność i poczytać na wszelki wypadek o innych formach radzenia sobie z bólem porodowym, którymi zastąpisz ewentualny brak znieczulenia zewnątrzoponowego.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!