-Reklama-

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe może nie zadziałać w porodzie?

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest powszechną i skuteczną formą łagodzenia bólu porodowego. Blokuje ból lokalnie, w obrębie części ciała i niemal natychmiast przynosi ulgę w cierpieniu, dlatego tak często wybierany jest przez rodzące. Większość mam świetnie ocenia działanie znieczulenia zewnątrzoponowego i uważa go za bardzo skuteczne, ale zdarzają się przypadki, gdy podane znieczulenie nie eliminuje bólu. Dlaczego tak jest?

-Reklama-

Znieczulenie zewnątrzoponowe to jedna z najczęściej stosowanych form niwelowania bólu w porodzie. Kobiety wybierają ją ze względu na jej dość bezbolesne podanie i błyskawiczne działanie – od podania do znieczulenia mija około 20 minut. Znieczulenie wykonuje anestezjolog, który robi to przez wbicie igły w dolną część pleców i umieszczając w odpowiedniej przestrzeni zewnątrzoponowej, blisko nerwów specjalny dren do podawania środka znieczulającego.

Według Światowej Federacji Anestezjologów (World Federation of Societies of Anaesthesiologists ), znieczulenie zewnątrzoponowe ma współczynnik niepowodzeń na poziomie 9-12%. Przyczyny niedziałania znieczulenia wynikają zwykle z czynników zewnętrznych. Sprawdź, kiedy znieczulenie zewnątrzoponowe może nie zadziałać?

Znieczulenie zewnątrzoponowe nie działa – dlaczego tak bywa?

Trudno przypisać wszystkie niepowodzenia w działaniu znieczulenia zewnątrzoponowego jednej przyczynie. Zwykle jest ich kilka, ale większość tych przyczyn wiąże się z indywidualnością każdego organizmu.

Złe miejsce podania środka znieczulającego. Nie zawsze lekarzowi udaje się dobrze trafić z igłą cewnika, co skutkuje tym, że lek jest podawany w złym miejscu, a to sprawia, że po prostu znieczulenie nie działa jak powinno. Czasem winę za brak działania znieczulenia ponosi ciężarna, która ruszając się podczas wkłucia, może doprowadzić do przemieszczenia się igły cewnika.

  • Budowa naszych ciał jest różna, dlatego nie u wszystkich kobiet dren zamontowany w tym samym miejscu skutecznie pozwoli podać lek znieczulający. Nasze organizmy różnią się między innymi anatomią ośrodkowego układu nerwowego i dlatego środek znieczulający z powodu takiej problematycznej anatomii nie trafi tam, gdzie trzeba. Czasem pomaga zmiana miejsca umieszczenia drenu, by środek znieczulający zaczął działać.
  • Środek znieczulający został podany zbyt późno. To jedna z najczęstszych przyczyn. Nie zawsze jest możliwość podania środka znieczulającego na odpowiednim etapie porodu, bo np. kobieta zbyt późno trafiła na salę porodową. Wtedy zwykle anestezjolog odmawia podania znieczulenia, bo byłoby ono nieskuteczne. Najczęściej znieczulenie podaje się w momencie, gdy szyjka macicy osiąga rozwarcie na 3-4 cm. Znieczulenia zewnątrzoponowego zwykle nie podaje się kobietom, których szyjka rozwarta jest już na co najmniej 8 cm, choć niekiedy za moment graniczny uznaje się 10 cm.
  • Kobieta ma bardzo niski próg bólu. Anestezjolog dobiera dawkę leku znieczulającego indywidualnie do każdej rodzącej, ale nie jest w stanie przewidzieć jak bardzo wrażliwa jest ona na ból. Po to jest założony cewnik, by w każdej chwili móc zwiększyć podaż leku, jeśli sytuacja tego wymaga.

Jeśli czeka cię poród i bardzo liczyć na to, że będzie bezbolesny, warto wziąć pod uwagę fakt niezadziałania znieczulenia zewnątrzoponowego. Lekarze zalecają, by nie nastawiać się na bezbolesny poród, nawet jeśli zamierzasz poprosić o znieczulenie. Mogą wystąpić różne czynniki, które uniemożliwią jego zadziałanie, może też być tak, że zabraknie w danym momencie anestezjologa i nie będzie osoby, która może cię znieczulić. Warto brać pod uwagę tę ewentualność i poczytać na wszelki wypadek o innych formach radzenia sobie z bólem porodowym, którymi zastąpisz ewentualny brak znieczulenia zewnątrzoponowego.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.