Płód słucha ciałem
Choć maluchowi uszy wykształcają się w okolicach 7. tygodnia, płód rozwija zmysł słuchu dopiero gdy ma 5. miesięcy. Nie oznacza to jednak, że płód w łonie matki wcześniej nie potrafi reagować na dźwięki. W pierwszym trymestrze dziecko bowiem „słyszy” całym ciałem. Oznacza to, że odbiera dźwięki receptorami zlokalizowanymi na skórze. To one odbierają sygnały fal dźwiękowych, które rozchodzą się w wodach płodowych. Są to odgłosy narządów wewnętrznych matki, jej oddech, bicie serca. Na dźwięki z zewnątrz maluch musi jeszcze poczekać.
Kształtuje gust kulinarny
Nie jest tajemnicą, że to, co je mama, przenika również do dziecka w jej łonie. Wyraźne smaki – ostre, słone, słodkie wpływają między innymi na smak wód płodowych. Szczególnie inny posmak płyn owodniowy ma po zjedzeniu przez matkę czosnku, anyżu czy imbiru. Na tym etapie i dziecko zaczyna sobie wybierać co mu bardziej smakuje. Gdy wody płodowe są według niego smaczne, połyka ich znacznie więcej niż wtedy, gdy są np. nieprzyjemnie gorzkie.
Otwiera oczy i obserwuje
Płód ma możliwość otwarcia oczu po 28. tygodniu. Na początku zwykle wiele nie widzi, ale z czasem np. potrafi reagować na światło (warto zrobić eksperyment przykładając zapaloną latarkę do brzucha, dziecko powinno się pobudzić). Zwykle maluch ucieka od światła, więc będzie robił wszystko by się od niego odwrócić. Dla niego bezpieczniejsza jest wówczas ciemność.
Płód siusia!
Nie ma w tym nic dziwnego. Skoro dziecko połyka duże ilości wód płodowych, musi je też przetrawić i wydalić. To, że maluch powtarza tę czynność i łykając kolejne wody płodowe, pochłania również wydalony mocz – nie jest dla niego żadnym zagrożeniem.
Chłopcy mają erekcję
Być może brzmi to dziwnie, ale seksualność ma swój początek właśnie w łonie matki. Już wtedy dzieci przejawiają pierwsze odruchy seksualne. Najbardziej widoczne jest to w przypadku chłopców. Już w życiu płodowym doświadczają pierwszych erekcji. Zwykle ma to już miejsce po ukończeniu 16. tygodnia ciąży i najczęściej towarzyszy ssaniu kciuka.
Płód uśmiecha się
Dziecko posiada umiejętność uśmiechania się od 26. tygodnia ciąży. Czasem, jeśli nam się poszczęści jesteśmy w stanie obejrzeć ten odruch podczas badania USG 3D lub 4D. Nie jest to jednak świadomy odruch wyrażający radość i błogość, a jedynie grymas twarzy będący reakcją na procesy fizjologiczne zachodzące w ciele malucha (np. gdy jest najedzony). Na szczery i prawdziwy uśmiech potrzeba nam czekać do 4. tygodnia życia.
Płód potrafi płakać
Tak, to prawda! Dziecko w łonie matki również może płakać – choć robi to bezgłośnie. Rozpoznanie, że dziecko akurat płacze jest trudne. Czasem widać to na badaniu USG 4D, gdy maluchowi drży dolna warga. Płacz dziecka w łonie matki nie jest jednak niepokojący, dziecko w ten sposób uczy się nowego narzędzia komunikacji, które przyda mu się po drugiej stronie brzucha.
Płód miewa czkawkę
O tym zapewne wie każda przyszła mama, która wyczuwa specyficzne wibracje w brzuchu. Czkawka może pojawić się już pod koniec 1 trymestru, choć u większości rozpoznawana jest dopiero w drugiej połowie ciąży. Czkawka jest naturalnym odruchem malucha, pozwala ćwiczyć przeponę, która nabiera dojrzałości. Czkawka zwykle towarzyszy połykaniu przez dziecko wód płodowych.
Ssie paluszka
Dziecko zaczyna ssać swój kciuk w okolicach 6. miesiąca życia płodowego. Rączki malucha są coraz silniejsze, a ruchy bardziej skoordynowane, więc łatwo mu skierować je do buzi. Robi to w ramach eksperymentowania, ale gdy paluszek przypadkowo znajdzie się w ustach dziecka, obudzi się w nim odruch ssania. Wielu lekarzy twierdzi, że ssanie paluszka przez dziecko na tym etapie już dostarcza mu przyjemności a ponadto kształtuje mięśnie twarzy i żuchwy.
Zabawy płodu w brzuchu
Płód doświadcza w łonie również zabawy. Dla przyjemności i z ciekawości potrafi używać rączek i nóżek. Zaciska piąstki, łapie rączkami za stópki. Nogami „bada” teren w łonie, wypycha brzuch w różnych miejscach. Rączkami potrafi dotykać tego, co go otacza. Najczęściej ścianek pęcherza płodowego ale i pępowiny, którą często łapie, potrząsa a czasem nawet mocno ściska.
Zobacz również:
Zaskakujące ciekawostki o ciąży
Dziecko ruszające się w brzuchu – FILM