#1 Nauka mówienia zaczyna się w łonie matki
Dziecko słyszy mowę matki, będąc jeszcze w jej brzuchu. Choć jej nie rozumie, potrafi oswoić się z samym tonem głosu i brzmieniem języka. To dla niego duże udogodnienie, gdy jest po drugiej stronie brzucha, bo mówiąca do niego mama jest gwarantem bezpieczeństwa. Samo osłuchiwanie się z językiem w łonie matki ma znaczenie dla późniejszej nauki mówienia. Im więcej się mówi do dziecka w brzuchu, tym łatwiej będzie mu potem rozwijać swoje umiejętności językowe – szybciej będzie rozumiało znaczenie pewnych słów, szybciej przyswoi język. Warto zatem czytać i „rozmawiać” ze swoim maluchem jeszcze zanim się urodzi.
#2 Dzieci rodzą się z umiejętnością pływania
Pobyt przez 9 miesięcy w łonie wypełnionym wodami płodowymi sprawia, że to właśnie „mokre” środowisko jest dla dziecka naturalnym. Noworodek o wiele lepiej czuje się w ciepłej wodzie niż pozbawiony tego przyjemnego uczucia. Niesamowite jest to, że maluch po urodzeniu potrafi wstrzymać oddech, gdy tylko zostanie zanurzony pod wodą. Niestety, ta umiejętność zanika w okolicach 6. lub 7. miesiąca życia, więc jeśli nie chodziliśmy z niemowlęciem na basen, po jakimś czasie będzie się musiało nauczyć oswajać z wodą od początku. Warto zatem wykorzystać naturalną umiejętność małego dziecka i utrwalać ją już od pierwszych tygodni. Dzięki temu maluch nie będzie się bał w przyszłości wody i stanie się świetnym pływakiem.
#3 Noworodki są krótkowidzami
Dziecko po urodzeniu nie widzi dobrze. Noworodek najwyraźniej widzi przedmiot lub osobę, jeśli ma je około 20-30 cm przed sobą. Cała reszta jest rozmyta i niewyraźna. Jeśli zależy ci na złapaniu wzrokowego kontaktu z maluszkiem, nie mów do niego z daleka, ale nachyl się nad nim. Maluch nie rozróżnia jeszcze kolorów, więc nie wieszaj mu nad głową kolorowej karuzeli i nie pokazuj wielobarwnych zabawek. Na początku najlepsze są geometryczne kształty – najlepiej czarno-białe. To pozwoli mu skupiać wzrok na szczegółach i tym samym rozwijać ten zmysł. Dopiero pod koniec 3. miesiąca życia dziecko jest w stanie z bliska zobaczyć barwy i kolorowe kształty.
#4 Noworodek ma więcej kości od dorosłego człowieka
Dziecko po urodzeniu ma w sumie około 300 kości. Dorosły człowiek ma ich „tylko” 206. Jak to możliwe? Noworodek posiada w swoim szkielecie wiele niespojonych ze sobą kości, które dopiero w miarę upływu czasu twardnieją i łączą się ze sobą. Tak jest np. z kośćmi czaszki. Czaszka dziecka składa się z trzech kości, dzięki czemu jest „ruchoma” i umożliwia maluchowi przeciśnięcie się przez wąski kanał rodny. Z czasem kości się zrastają (mówimy tu o zarastaniu ciemiączek).
Jak się zmienia wygląd noworodka?
#5 Żołądek noworodka jest mikroskopijny
Biorąc pod uwagę wielkość noworodka i jego brzuszka, żołądek stanowi bardzo mały element. Szacuje się, że żołądek nowo narodzonego dziecka ma wielkość orzecha laskowego. To dlatego w pierwszych dobach życia maluch jest w stanie przyjąć tylko kilka mililitrów pokarmu. To wyjaśnia również, dlaczego dziecko bywa w tych pierwszych dniach tak często głodne. Żołądek dziecka rośnie bardzo szybko i już po pierwszym tygodniu od narodzin ma wielkość moreli.
#6 Noworodki po porodzie chudną
To całkiem normalne, że dziecko, które się rodzi, traci na wadze w ciągu kilku pierwszych dni. W znaczącej większości przypadków nie wynika to z niedożywienia. Ta fizjologiczna utrata wagi oscyluje wokół 5-10% masy ciała i jest efektem wielu procesów, które zachodzą w tym małym ciałku m.in. z utraty wody przez oddawanie moczu, wydalenia smółki, odpadnięcia lub przysychania kikuta pępowinowego, zużywania zapasów tłuszczu. Po trzeciej dobie noworodek powinien zacząć przybierać na wadze.
#7 Kupa noworodka przechodzi metamorfozy
Kupka dziecka nie jest od początku taka sama. Pierwsza wydalona kupka to smółka – ma ciemny (prawie czarny) kolor i lepką konsystencję. Z czasem kupka robi się jaśniejsza i przybiera żółty kolor. W zależności od sposobu karmienia – kał może być bardziej lub mniej rzadki. Dziecko może również wypróżniać się w rozmaitą częstotliwością (przy karmieniu mm nawet co kilka dni). W zależności od stanu zdrowia malucha i reakcji na dietę – kupka może zdradzać wiele nietypowych oznak np. podczas alergii na pokarm kał może zawierać śluz lub przybierać zielony odcień a w sytuacji problemów z brzuszkiem lub infekcji – mieć wodnistą postać.
Wszystkie kolory… KUPY
#8 Twoje dziecko kocha twój zapach
Maluch rodzi się z silną potrzebą bliskości z mamą. Jedną z jego potrzeb jest wyczuwanie zapachu jego mamy, do którego się przywiązuje już w pierwszym kontakcie skóra do skóry po porodzie. By nie zakłócać tej bliskości, w pierwszych dniach po porodzie nie używaj perfumowanych kosmetyków, które zabijają naturalny zapach skóry. To zwiększy poczucie bezpieczeństwa twojego dziecka.
#9 Noworodek śpi ile chce i kiedy chce
W przypadku noworodka nie ma czegoś takiego jak normalne pory snu. Maluch nie odróżnia na początku dnia od nocy i śpi w różnych momentach. W pierwszych dniach życia noworodek przesypia nawet 20 godzin na dobę, ale nie oznacza to ciągłego snu. Zwykle budzi się więc co 2-3 godziny. Z czasem wydłuża się czas czuwania, ale nadal maluch potrafi być bardziej aktywny w nocy niż w dzień. To całkiem normalne. Wypracowanie stałych pór spania zajmuje czasem kilka tygodni, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Potem będzie już tylko łatwiej.
Noworodek i normy. Co, jak i ile?
#10 Mózgi dziewczynek i chłopców się różnią
Dziewczynki i chłopcy nie rozwijają się w tym samym tempie, w innej kolejności nabywają również nowe umiejętności. Wynika to ze specyfiki budowy mózgu. U chłopców szybciej w mózgu rozwijają się obszary odpowiedzialne za ruch. Z drugiej strony u dziewczynek wrażliwsze są zmysły, dlatego szybciej i głębiej eksplorują otoczenie. Nie bez powodu dziewczynki zwykle wcześniej niż chłopcy zaczynają np. mówić.
Ale dziwny ten noworodek!