-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Zaskakujące fakty o noworodkach

Zaskoczenie. To właśnie towarzyszy nam, gdy po raz pierwszy zostajemy rodzicami. Wśród tych zaskoczeń, są także i fakty, które mogą dziwić nawet najbardziej doświadczone matki. Poznajcie zaskakujące fakty dotyczące noworodków.

-Reklama-

#1 Nauka mówienia zaczyna się w łonie matki

Dziecko słyszy mowę matki, będąc jeszcze w jej brzuchu. Choć jej nie rozumie, potrafi oswoić się z samym tonem głosu i brzmieniem języka. To dla niego duże udogodnienie, gdy jest po drugiej stronie brzucha, bo mówiąca do niego mama jest gwarantem bezpieczeństwa. Samo osłuchiwanie się z językiem w łonie matki ma znaczenie dla późniejszej nauki mówienia. Im więcej się mówi do dziecka w brzuchu, tym łatwiej będzie mu potem rozwijać swoje umiejętności językowe – szybciej będzie rozumiało znaczenie pewnych słów, szybciej przyswoi język. Warto zatem czytać i „rozmawiać” ze swoim maluchem jeszcze zanim się urodzi.

#2 Dzieci rodzą się z umiejętnością pływania

Pobyt przez 9 miesięcy w łonie wypełnionym wodami płodowymi sprawia, że to właśnie „mokre” środowisko jest dla dziecka naturalnym. Noworodek o wiele lepiej czuje się w ciepłej wodzie niż pozbawiony tego przyjemnego uczucia. Niesamowite jest to, że maluch po urodzeniu potrafi wstrzymać oddech, gdy tylko zostanie zanurzony pod wodą. Niestety, ta umiejętność zanika w okolicach 6. lub 7. miesiąca życia, więc jeśli nie chodziliśmy z niemowlęciem na basen, po jakimś czasie będzie się musiało nauczyć oswajać z wodą od początku. Warto zatem wykorzystać naturalną umiejętność małego dziecka i utrwalać ją już od pierwszych tygodni. Dzięki temu maluch nie będzie się bał w przyszłości wody i stanie się świetnym pływakiem.

#3 Noworodki są krótkowidzami

Dziecko po urodzeniu nie widzi dobrze. Noworodek najwyraźniej widzi przedmiot lub osobę, jeśli ma je około 20-30 cm przed sobą. Cała reszta jest rozmyta i niewyraźna. Jeśli zależy ci na złapaniu wzrokowego kontaktu z maluszkiem, nie mów do niego z daleka, ale nachyl się nad nim. Maluch nie rozróżnia jeszcze kolorów, więc nie wieszaj mu nad głową kolorowej karuzeli i nie pokazuj wielobarwnych zabawek. Na początku najlepsze są geometryczne kształty – najlepiej czarno-białe. To pozwoli mu skupiać wzrok na szczegółach i tym samym rozwijać ten zmysł. Dopiero pod koniec 3. miesiąca życia dziecko jest w stanie z bliska zobaczyć barwy i kolorowe kształty.

#4 Noworodek ma więcej kości od dorosłego człowieka

Dziecko po urodzeniu ma w sumie około 300 kości. Dorosły człowiek ma ich „tylko” 206. Jak to możliwe? Noworodek posiada w swoim szkielecie wiele niespojonych ze sobą kości, które dopiero w miarę upływu czasu twardnieją i łączą się ze sobą. Tak jest np. z kośćmi czaszki. Czaszka dziecka składa się z trzech kości, dzięki czemu jest „ruchoma” i umożliwia maluchowi przeciśnięcie się przez wąski kanał rodny. Z czasem kości się zrastają (mówimy tu o zarastaniu ciemiączek).

Jak się zmienia wygląd noworodka?

#5 Żołądek noworodka jest mikroskopijny

Biorąc pod uwagę wielkość noworodka i jego brzuszka, żołądek stanowi bardzo mały element. Szacuje się, że żołądek nowo narodzonego dziecka ma wielkość orzecha laskowego. To dlatego w pierwszych dobach życia maluch jest w stanie przyjąć tylko kilka mililitrów pokarmu. To wyjaśnia również, dlaczego dziecko bywa w tych pierwszych dniach tak często głodne. Żołądek dziecka rośnie bardzo szybko i już po pierwszym tygodniu od narodzin ma wielkość moreli.

#6 Noworodki po porodzie chudną

To całkiem normalne, że dziecko, które się rodzi, traci na wadze w ciągu kilku pierwszych dni. W znaczącej większości przypadków nie wynika to z niedożywienia. Ta fizjologiczna utrata wagi oscyluje wokół 5-10% masy ciała i jest efektem wielu procesów, które zachodzą w tym małym ciałku m.in. z utraty wody przez oddawanie moczu, wydalenia smółki, odpadnięcia lub przysychania kikuta pępowinowego, zużywania zapasów tłuszczu. Po trzeciej dobie noworodek powinien zacząć przybierać na wadze.

#7 Kupa noworodka przechodzi metamorfozy

Kupka dziecka nie jest od początku taka sama. Pierwsza wydalona kupka to smółka – ma ciemny (prawie czarny) kolor i lepką konsystencję. Z czasem kupka robi się jaśniejsza i przybiera żółty kolor. W zależności od sposobu karmienia – kał może być bardziej lub mniej rzadki. Dziecko może również wypróżniać się w rozmaitą częstotliwością (przy karmieniu mm nawet co kilka dni). W zależności od stanu zdrowia malucha i reakcji na dietę – kupka może zdradzać wiele nietypowych oznak np. podczas alergii na pokarm kał może zawierać śluz lub przybierać zielony odcień a w sytuacji problemów z brzuszkiem lub infekcji – mieć wodnistą postać.

Wszystkie kolory… KUPY

#8 Twoje dziecko kocha twój zapach

Maluch rodzi się z silną potrzebą bliskości z mamą. Jedną z jego potrzeb jest wyczuwanie zapachu jego mamy, do którego się przywiązuje już w pierwszym kontakcie skóra do skóry po porodzie. By nie zakłócać tej bliskości, w pierwszych dniach po porodzie nie używaj perfumowanych kosmetyków, które zabijają naturalny zapach skóry. To zwiększy poczucie bezpieczeństwa twojego dziecka.

#9 Noworodek śpi ile chce i kiedy chce

W przypadku noworodka nie ma czegoś takiego jak normalne pory snu. Maluch nie odróżnia na początku dnia od nocy i śpi w różnych momentach. W pierwszych dniach życia noworodek przesypia nawet 20 godzin na dobę, ale nie oznacza to ciągłego snu. Zwykle budzi się więc co 2-3 godziny. Z czasem wydłuża się czas czuwania, ale nadal maluch potrafi być bardziej aktywny w nocy niż w dzień. To całkiem normalne. Wypracowanie stałych pór spania zajmuje czasem kilka tygodni, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Potem będzie już tylko łatwiej.

Noworodek i normy. Co, jak i ile?

#10 Mózgi dziewczynek i chłopców się różnią

Dziewczynki i chłopcy nie rozwijają się w tym samym tempie, w innej kolejności nabywają również nowe umiejętności. Wynika to ze specyfiki budowy mózgu. U chłopców szybciej w mózgu rozwijają się obszary odpowiedzialne za ruch. Z drugiej strony u dziewczynek wrażliwsze są zmysły, dlatego szybciej i głębiej eksplorują otoczenie. Nie bez powodu dziewczynki zwykle wcześniej niż chłopcy zaczynają np. mówić.

Ale dziwny ten noworodek!

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?