-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Zaskakujące fakty o noworodkach

Zaskoczenie. To właśnie towarzyszy nam, gdy po raz pierwszy zostajemy rodzicami. Wśród tych zaskoczeń, są także i fakty, które mogą dziwić nawet najbardziej doświadczone matki. Poznajcie zaskakujące fakty dotyczące noworodków.

-Reklama-

#1 Nauka mówienia zaczyna się w łonie matki

Dziecko słyszy mowę matki, będąc jeszcze w jej brzuchu. Choć jej nie rozumie, potrafi oswoić się z samym tonem głosu i brzmieniem języka. To dla niego duże udogodnienie, gdy jest po drugiej stronie brzucha, bo mówiąca do niego mama jest gwarantem bezpieczeństwa. Samo osłuchiwanie się z językiem w łonie matki ma znaczenie dla późniejszej nauki mówienia. Im więcej się mówi do dziecka w brzuchu, tym łatwiej będzie mu potem rozwijać swoje umiejętności językowe – szybciej będzie rozumiało znaczenie pewnych słów, szybciej przyswoi język. Warto zatem czytać i „rozmawiać” ze swoim maluchem jeszcze zanim się urodzi.

#2 Dzieci rodzą się z umiejętnością pływania

Pobyt przez 9 miesięcy w łonie wypełnionym wodami płodowymi sprawia, że to właśnie „mokre” środowisko jest dla dziecka naturalnym. Noworodek o wiele lepiej czuje się w ciepłej wodzie niż pozbawiony tego przyjemnego uczucia. Niesamowite jest to, że maluch po urodzeniu potrafi wstrzymać oddech, gdy tylko zostanie zanurzony pod wodą. Niestety, ta umiejętność zanika w okolicach 6. lub 7. miesiąca życia, więc jeśli nie chodziliśmy z niemowlęciem na basen, po jakimś czasie będzie się musiało nauczyć oswajać z wodą od początku. Warto zatem wykorzystać naturalną umiejętność małego dziecka i utrwalać ją już od pierwszych tygodni. Dzięki temu maluch nie będzie się bał w przyszłości wody i stanie się świetnym pływakiem.

#3 Noworodki są krótkowidzami

Dziecko po urodzeniu nie widzi dobrze. Noworodek najwyraźniej widzi przedmiot lub osobę, jeśli ma je około 20-30 cm przed sobą. Cała reszta jest rozmyta i niewyraźna. Jeśli zależy ci na złapaniu wzrokowego kontaktu z maluszkiem, nie mów do niego z daleka, ale nachyl się nad nim. Maluch nie rozróżnia jeszcze kolorów, więc nie wieszaj mu nad głową kolorowej karuzeli i nie pokazuj wielobarwnych zabawek. Na początku najlepsze są geometryczne kształty – najlepiej czarno-białe. To pozwoli mu skupiać wzrok na szczegółach i tym samym rozwijać ten zmysł. Dopiero pod koniec 3. miesiąca życia dziecko jest w stanie z bliska zobaczyć barwy i kolorowe kształty.

#4 Noworodek ma więcej kości od dorosłego człowieka

Dziecko po urodzeniu ma w sumie około 300 kości. Dorosły człowiek ma ich „tylko” 206. Jak to możliwe? Noworodek posiada w swoim szkielecie wiele niespojonych ze sobą kości, które dopiero w miarę upływu czasu twardnieją i łączą się ze sobą. Tak jest np. z kośćmi czaszki. Czaszka dziecka składa się z trzech kości, dzięki czemu jest „ruchoma” i umożliwia maluchowi przeciśnięcie się przez wąski kanał rodny. Z czasem kości się zrastają (mówimy tu o zarastaniu ciemiączek).

Jak się zmienia wygląd noworodka?

#5 Żołądek noworodka jest mikroskopijny

Biorąc pod uwagę wielkość noworodka i jego brzuszka, żołądek stanowi bardzo mały element. Szacuje się, że żołądek nowo narodzonego dziecka ma wielkość orzecha laskowego. To dlatego w pierwszych dobach życia maluch jest w stanie przyjąć tylko kilka mililitrów pokarmu. To wyjaśnia również, dlaczego dziecko bywa w tych pierwszych dniach tak często głodne. Żołądek dziecka rośnie bardzo szybko i już po pierwszym tygodniu od narodzin ma wielkość moreli.

#6 Noworodki po porodzie chudną

To całkiem normalne, że dziecko, które się rodzi, traci na wadze w ciągu kilku pierwszych dni. W znaczącej większości przypadków nie wynika to z niedożywienia. Ta fizjologiczna utrata wagi oscyluje wokół 5-10% masy ciała i jest efektem wielu procesów, które zachodzą w tym małym ciałku m.in. z utraty wody przez oddawanie moczu, wydalenia smółki, odpadnięcia lub przysychania kikuta pępowinowego, zużywania zapasów tłuszczu. Po trzeciej dobie noworodek powinien zacząć przybierać na wadze.

#7 Kupa noworodka przechodzi metamorfozy

Kupka dziecka nie jest od początku taka sama. Pierwsza wydalona kupka to smółka – ma ciemny (prawie czarny) kolor i lepką konsystencję. Z czasem kupka robi się jaśniejsza i przybiera żółty kolor. W zależności od sposobu karmienia – kał może być bardziej lub mniej rzadki. Dziecko może również wypróżniać się w rozmaitą częstotliwością (przy karmieniu mm nawet co kilka dni). W zależności od stanu zdrowia malucha i reakcji na dietę – kupka może zdradzać wiele nietypowych oznak np. podczas alergii na pokarm kał może zawierać śluz lub przybierać zielony odcień a w sytuacji problemów z brzuszkiem lub infekcji – mieć wodnistą postać.

Wszystkie kolory… KUPY

#8 Twoje dziecko kocha twój zapach

Maluch rodzi się z silną potrzebą bliskości z mamą. Jedną z jego potrzeb jest wyczuwanie zapachu jego mamy, do którego się przywiązuje już w pierwszym kontakcie skóra do skóry po porodzie. By nie zakłócać tej bliskości, w pierwszych dniach po porodzie nie używaj perfumowanych kosmetyków, które zabijają naturalny zapach skóry. To zwiększy poczucie bezpieczeństwa twojego dziecka.

#9 Noworodek śpi ile chce i kiedy chce

W przypadku noworodka nie ma czegoś takiego jak normalne pory snu. Maluch nie odróżnia na początku dnia od nocy i śpi w różnych momentach. W pierwszych dniach życia noworodek przesypia nawet 20 godzin na dobę, ale nie oznacza to ciągłego snu. Zwykle budzi się więc co 2-3 godziny. Z czasem wydłuża się czas czuwania, ale nadal maluch potrafi być bardziej aktywny w nocy niż w dzień. To całkiem normalne. Wypracowanie stałych pór spania zajmuje czasem kilka tygodni, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Potem będzie już tylko łatwiej.

Noworodek i normy. Co, jak i ile?

#10 Mózgi dziewczynek i chłopców się różnią

Dziewczynki i chłopcy nie rozwijają się w tym samym tempie, w innej kolejności nabywają również nowe umiejętności. Wynika to ze specyfiki budowy mózgu. U chłopców szybciej w mózgu rozwijają się obszary odpowiedzialne za ruch. Z drugiej strony u dziewczynek wrażliwsze są zmysły, dlatego szybciej i głębiej eksplorują otoczenie. Nie bez powodu dziewczynki zwykle wcześniej niż chłopcy zaczynają np. mówić.

Ale dziwny ten noworodek!

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...