-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Zaburzenia odżywiania a ciąża – o czym warto wiedzieć?

Stwierdzenie, że tryb życia kobiety w ciąży wpływa na rozwój jej dziecka, nie jest żadnym odkryciem. Nawyki żywieniowe przyszłej mamy, przeżywane emocje, stan zdrowia – to wszystko może mieć odzwierciedlenie w przebiegu ciąży. Zaburzenia odżywiania, takie jaka anoreksja, bulimia czy kompulsywne objadanie się, także.

-Reklama-

Zaburzenia odżywiania to choroba jak każda inna. Wymaga diagnozy i właściwego leczenia. Często kobiety, które się z nią zmagają zachodzą w ciążę i niestety nie mają świadomości, jak ta choroba może wpłynąć na zdrowie ich dzieci.

Jak zaburzenia odżywiania mogą wpłynąć na ciążę?

Na wstępie warto zaznaczyć, że ciąża może wpłynąć na pojawienie się ukrytych dotąd tendencji do zaburzeń odżywiania. Zmiany, które zachodzą w ciele podczas ciąży mogą skutkować kompleksami i walką z „dodatkowymi” kilogramami. Dlatego tak ważne jest, by dbać o swoje zdrowie psychiczne zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie.

-Reklama-

Zarówno odmawianie sobie pokarmu, restrykcyjna dieta i ćwiczenia, jak i przejadanie się czy prowokowanie wymiotów, mają duży wpływ na cały organizm. Badania wykazały, że w przypadku kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania zwiększa się ryzyko poronienia podczas ciąży. Zwłaszcza u kobiet, których BMI wynosi poniżej 20.

Może również dojść do przedwczesnego porodu.

Osoby chore w trakcie ciąży doświadczają większego zmęczenia, częstych zawrotów głowy, a nawet utraty masy kości. Niestety to nie wszystko. Według badań u nawet 1/3 kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania może wystąpić depresja poporodowa. U zdrowych kobiet ryzyko to jest znacznie mniejsze i wynosi od 3 do 12%. Statystyki wskazują też, że w pierwszym przypadku szybciej dochodzi do odstawienia karmienia piersią.

Z powyższych danych płynie wniosek, iż warto zakończyć proces zdrowienia z zaburzeń odżywiania przed zajściem w ciążę.

A co z dzieckiem?

Dziecko będąc w łonie matki, jest całkowicie od niej zależne. Jeśli kobieta choruje, ono razem z nią. Ważne, by przyszłe mamy wiedziały, że obsesyjne ćwiczenie, kontrolowanie wagi, niedojadanie mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie ich dzieci. Częstym tego skutkiem jest niska masa ciała noworodka. Co może, lecz nie musi, świadczyć o tym, że w przyszłości będzie wolniej się rozwijało.

Zaburzenia mogą mieć także wpływ na relację z dzieckiem. Matka może odczuwać brak więzi z pociechą, a także być w stosunku do niej bardziej krytyczna. Kobieta, która zmaga się z zburzeniami odżywiania, może przenieść tę chorobę na dziecko. Przejawem będzie kontrolowanie ilości spożywanego przez nie jedzenia lub odwrotnie – przekarmianie go. Unikanie pewnej grupy pokarmów przez matkę, może oznaczać wyeliminowanie z diety dziecka potrzebnych dla jego rozwoju składników np. tłuszczy.

Co dalej?

Warto dodać, że choroby i zaburzenia psychiczne są dziedziczne. Otrzymujemy je nie tylko od rodziców, ale również od dziadków. Nie musi to jednak oznaczać, że dziecko „skazane jest” na zmaganie się z zaburzeniami odżywiania. Ryzyko choroby maleje,
kiedy w domu obecna jest akceptacja, miłość, bezpieczeństwo, bliskość i poszanowanie granic.

Wniosek? Nigdy nie jest za późno na leczenie! Zaburzenia odżywiania można pokonać – jestem tego doskonałym przykładem. Droga kobieto, nawet, jeśli jesteś już w ciąży, to dobry moment, by zatroszczyć się o zdrowie – swoje i swojego maluszka.

Aleksandra Dejewska – terapeutka zaburzeń odżywiania, psycholog, autorka książki “Bulimia. Historia mojej choroby”. Od ponad 8 lat pomaga osobom z bulimią i anoreksją pokonać chorobę. Przez 10 lat sama chorowała na bulimię, teraz łącząc wiedzę z osobistym doświadczeniem wspiera swoich pacjentów w odzyskaniu radości z życia i zbudowania zdrowej relacji z samym sobą. Edukuje, inspiruje i chętnie dzieli się swoją historią pokazując, że wyzdrowienie jest możliwe.

W 2018 roku założyła fundację “Aż sobie zazdroszczę”, która pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania i ich rodzinom.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.