-Reklama-

Jak zaangażować faceta w ciążę?

Ciąża to nie tylko wyłączna sprawa kobiety, dlatego w jej przebiegu powinien uczestniczyć również ojciec dziecka. Zamiast skupiać się tylko na sobie, pozwól partnerowi przeżywać te wyjątkowe chwile razem z tobą. Sprawdź, jak zaangażować faceta w ciążę.

-Reklama-

Znaczna część kobiet przeżywa swoje ciąże indywidualnie, bez angażowania partnera. Choć niektórym mężczyznom to odpowiada, są tacy, którzy czują się odsunięci i pomijani. A przecież ciąża to ważny czas dla obydwojga partnerów. I mimo tego, że trudy ciąży zdecydowanie bardziej odczuwa przyszła mama, warto dzielić ten czas oczekiwania z przyszłym tatą. To pozwoli mu lepiej przygotować się do swojej roli, a co najważniejsze – zbuduje w nim empatię wobec swojej partnerki. Jeśli więc chcesz odczuwać wsparcie swojego mężczyzny na każdym etapie macierzyństwa, zaangażuj go w rodzicielstwo już na starcie.

10 sposobów jak zaangażować faceta w ciążę

1. Zabieraj go ze sobą do lekarza

Może nie na wszystkie badania jest sens chodzić z partnerem, ale na pewno warto go ze sobą zabierać na wszystkie badania USG. Dobrze wiesz, jak sama wyczekujesz tych badań z niecierpliwością i jak cieszysz się, widząc swoje rosnące maleństwo. Nie zabieraj tych emocji przyszłemu tatusiowi. Pozwól mu być z tobą podczas USG. Faceci twardo stąpają po ziemi, trudno im sobie wyobrazić rzeczy, których nie widzą. Jak usłyszą bicie serduszka i zobaczą maluszka w całej okazałości, poczucie bycia ojcem będzie mocniejsze, a ich więź z dzieckiem już na starcie będzie zdecydowanie silniejsza.

2. Dziel się z nim wiedzą

To, co się teraz dzieje w twoim ciele, powinno być znane także twojemu partnerowi. Nie zmuszaj go do czytania książek o ciąży czy też oglądania filmików z porodów na youtubie, jeśli tego nie chce. O wiele lepiej będzie, gdy po dowiedzeniu się czegoś nowego, sama mu o tym opowiesz. Informuj go na bieżąco, jak rozwija się dziecko. Zainstaluj sobie aplikację ciążową na telefonie i przesyłaj swojemu partnerowi wybrane ciekawostki. Dzięki temu będzie na bieżąco, a kwestia ciąży i porodu stanie mu się bliższa. Tylko wtedy możesz liczyć na zrozumienie.

3. Ćwiczcie razem

Dowiedz się jak ćwiczyć w ciąży, by np. odciążyć kręgosłup czy stawy. Poproś swojego mężczyznę, by ci w tych ćwiczeniach towarzyszył. Takie wspólne  gimnastykowanie się to nie tylko wsparcie, ale i świetna zabawa, która zbliża do siebie. Jeśli nie lubisz ćwiczeń, zabierz partnera na spacer. Trochę ruchu każdemu dobrze robi.

4. Podejmujcie wspólne decyzje

Ciąża to czas wielu wyborów i ważnych decyzji. Imię dla dziecka, wystrój pokoiku, rodzaj wózka, wybór szpitala do porodu, pisanie planu porodu itd. to tylko niektóre ważne do rozpatrzenia kwestie. Nie bierz na siebie pełnej odpowiedzialności i zaangażuj w podejmowanie tych decyzji swojego mężczyznę. Dzięki temu będzie miał poczucie, że jako drugi rodzic też jest ważny i ma wpływ na rzeczy dotyczące jego dziecka. Jeśli docenisz jego zaangażowanie na tym etapie, później będzie chętniej pomagał ci w wychowaniu czy pielęgnacji dziecka, nie traktując tego jako typowy matczyny obowiązek.

5. Przygotujcie wspólnie pokoik dla dziecka

Nic tak nie zbliża do siebie ludzi, jak tworzenie czegoś wspólnego, czegoś, co jest kompromisem zrodzonym z dwóch wizji. Pozwól przyszłemu tatusiowi zaangażować się w przygotowanie pokoiku dla jego dziecka. Daj mu możliwość wyboru części elementów i daj się odciążyć w tym niełatwym zadaniu. Takie konkretne, męskie czynności jak malowanie czy skręcanie mebli pozwolą mu się spełnić w tej roli i poczuć, że zrobił coś ważnego dla swojego dziecka. Daj się mu tym cieszyć.

6. Zabierz go ze sobą do szkoły rodzenia

Warto uczęszczać do szkoły rodzenia z partnerem. Przygotowanie, jakie wynosi się z tych zajęć, jest nie do przecenienia. To wiedza, która łatwiej wchodzi do głowy od tej książkowej i często jest bardziej przydatna. Jeśli razem ukończycie szkołę rodzenia, wszystko to, co czeka was w najbliższej przyszłości, będzie łatwiejsze. Twój partner z pewnością będzie bardziej pomocny – zarówno przy porodzie, jak i przy opiece nad maluchem. Wszystko dlatego, że wykonując niektóre czynności, będzie po prostu czuł się pewniej.

7. Pozwól mu czuć dziecko

Kopnięcia dziecka w brzuchu to dla przyszłej mamy przeżycie magiczne. Uczucie ruszania się malucha w brzuchu jest trudne do opisania, ale każda ciężarna powie, że piękne. Choć mężczyźnie nigdy nie będzie dane zrozumieć, jakie to uczucie, można mu chociaż dać namiastkę tych emocji. Staraj się jak najczęściej kłaść jego rękę na twoim brzuchu, gdy czujesz ruszające się dziecko. Pozwól mu mówić do brzucha, zróbcie z tego codzienny rytuał. Dzięki temu więź twojego partnera z maluchem będzie z pewnością większa. To cudowny start w relacjach dziecko-ojciec.

8. Nie zaniedbuj go

Choć w ciąży możesz nie mieć zbyt dużo energii, a dolegliwości ciążowe mogą dawać ci w kość, warto od czasu do czasu wyjść poza swoją strefę komfortu i zrobić coś dla niego. Ciąża to bowiem ostatnie chwile, które spędzacie tylko sami i nie musicie się martwić czymś innym. Wykorzystaj to na wspólne randki, seks, wypady za miasto, dzielenie pasji, spotkania z przyjaciółmi. Pokaż swojemu partnerowi, że jest dla ciebie ciągle ważny. To pozwoli mu mieć pewność, że i po porodzie dziecko nie stanie między wami, że nadal będziesz liczyć się z jego potrzebami.

9. Dużo rozmawiajcie

Staraj się być szczera wobec swojego mężczyzny. Opowiadaj mu o swoich obawach i lękach, opisuj mu swoje samopoczucie. Zamiast zamykać się w sobie lub bagatelizować jego niepokój o ciebie, wyjaśnij, dlaczego tak się dzieje. Powiedz mu o hormonach, które rządzą w ciąży, o bolesnych i często bardzo intymnych dolegliwościach, które cię męczą. Jeśli będzie wiedział więcej, więcej będzie w nim zrozumienia dla twojego zachowania i wsparcia w trudnych chwilach. Przecież tego od niego oczekujesz.

10. Poproś go o wsparcie w porodzie

Obecność partnera przy porodzie jest ogromnie ważna dla kobiety. Mężczyzna daje duże wsparcie i pocieszenie, a przy okazji jest takim swoistym „rzecznikiem” w walce o twoje szpitalne prawa. Jeśli twój mężczyzna waha się przed udziałem w porodzie, porozmawiaj szczerze o twoich potrzebach. Zachęć go do bycia z tobą w tym ważnym momencie, rozwiej jego wątpliwości, poproś położną, by odpowiedziała na nurtujące go pytania. Jeśli mimo wszystko się nie zgodzi, uszanuj to. Ma do tego prawo i z pewnością lepiej tak się stanie, niż jeśli miałabyś go do tego zmuszać.

Zobacz jeszcze:

Jaka jest kobieta w ciąży – tylko dla mężczyzn

 

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również