-Reklama-

Uciążliwe bóle w ciąży. Które są nieszkodliwe?

Ciąża to nie choroba, zwykli nam mawiać wszyscy wokół. A jednak bycie w ciąży potrafi nawet boleć. Nie każde jednak cierpienie, jakie znosi ciężarna, jest niepokojącym sygnałem. Czasem to po prostu zwykła fizjologia. Które bóle są normalne w ciąży i jak sobie z nimi radzić?

-Reklama-

Każdy ból odczuwany przez ciężarną  niepokoi. Przecież po to organizm wysyła bólowy sygnał, by zakomunikować, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. W ciąży jednak ta sprawa wygląda nieco inaczej. Nie każdy ból, który odczuwa ciężarna jest powodem do wizyty u lekarza czy paniki. Niektóre bolesności to po prostu „urok” tego odmiennego stanu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie bóle w ciąży należy lekceważyć. Ból przewlekły czy też bardzo silny zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem.

Bóle w ciąży, które zazwyczaj są normalną dolegliwością:

Bóle więzadeł w ciąży

Bóle więzadeł to bóle odczuwane w dolnej części brzucha i tułowia. Zwykle występują wtedy, gdy intensywnie rośnie brzuch, czyli w drugim i trzecim trymestrze. Ból więzadeł zwykle mają postać swoistego kłucia w podbrzuszu. Więzadła łączące przednią część macicy i pachwiny rozciągają się i wywołują dolegliwości bólowe w tych okolicach. Mamy opisują je zwykle jako ostre kłucie w brzuchu, plecach lub nawet w pęcherzu. Co ciekawe, bóle występują nie tylko w pierwszej ciąży, ale także w kolejnych.

Co robić, gdy bolą więzadła: najlepiej jest po prostu odpocząć w pozycji leżącej, by więzadła nie odczuwały naporu, który potęguje siła grawitacji.

Lekkie skurcze brzucha w ciąży

Nie tylko więzadła się rozciągają i powodują ból. Dużą metamorfozę przechodzi przede wszystkim macica, która musi znacząco powiększyć swoją objętość. Trudno, by taka duża zmiana nie wiązała się z bólem. Rozciągająca się macica powoduje zwykle delikatne skurcze, podobne do lekkich bólów miesiączkowych. Jeśli bóle nie są silne i można je np. zneutralizować ciepłą kąpielą lub no-spą – nie ma powodu do niepokoju. Natychmiastowej reakcji wymagają skurcze bardzo bolesne, nasilające się lub trwające bardzo długo, także takie, którym towarzyszą inne niepokojące objawy (temperatura, krwawienie lub plamienie, problemy z ciśnieniem itd.). Czasem delikatne skurcze brzucha mogą być efektem wzdęć i zaparć, które są częstą dolegliwością ciężarnych.

Co robić, gdy odczuwamy lekkie skurcze brzucha: jeśli ból nie jest uciążliwy, wystarczy po prostu pozwolić sobie na odpoczynek i przeczekanie. Dla złagodzenia skurczów można wziąć ciepłą kąpiel (zobacz:Kąpiel w ciąży) lub zażyć no-spę. Jeśli cierpimy na zatwardzenia i zaparcia, pomóc może zwiększenie nawodnienia organizmu i zjedzenie produktów rozluźniających stolec np. śliwek.

Ból pleców w ciąży

Zwykle pojawia się na dalszym etapie ciąży, gdy brzuch jest już spory a przyszła mama odczuwa skutki zwiększonej wagi. Ból pleców może mieć różne pochodzenie. Może wynikać z obciążenia kręgosłupa i zmiany środka ciężkości, do której był przyzwyczajony. Ból pleców może również mieć przyczynę w rozciągających się więzadłach, bo znajdują się one także w okolicy kręgosłupa. Plecy mają również prawo boleć na skutek ruchów dziecka. Im większe dziecko, tym silniej i boleśniej odczuwa się jego ruchy.

Co robić, gdy odczuwamy ból pleców w ciąży: i na ten ból najlepszy jest odpoczynek. Ukojenie może przynieść specjalna poduszka dla ciężarnych. Warto również wykonywać ćwiczenia rozciągające (dozwolone dla ciężarnych), które pozwolą wzmocnić mięśnie pleców. Jeśli ból jest bardzo uciążliwy, można skorzystać z pomocy masażysty lub kręgarza. W wielu salonach odnowy biologicznej oferują specjalne masaże dla przyszłych mam. Wykonywane przez profesjonalistów, są bardzo bezpieczne i skutecznie poprawiają samopoczucie.

Skurcze nóg w ciąży

Skurcze nóg lub innych mięśni bywają całkiem powszechne wśród ciężarnych. Zwykle przyczyna jest prosta – odwodnienie, niskie stężenie w organizmie potasu, wapnia i magnezu. Zapotrzebowanie na pierwiastki, minerały, witaminy i inne substancje odżywcze jest w ciąży większe niż przed nią. Przyszła mama musi utrzymać w dobrej formie dwa organizmy, dlatego jej dotychczasowe pokłady niektórych składników odżywczych mogą się szybko wyczerpywać. Skurcze są naturalną reakcją na takie braki.

Co robić, gdy dopadają skurcze nóg w ciąży: najlepiej jest do nich nie dopuścić przez dobrze skomponowaną dietę. Powinny się w niej znaleźć produkty bogate potas, wapń i magnez. Jeśli dieta nie pokrywa zapotrzebowania, można przyjmować suplementy dla kobiet w ciąży. Należy również pamiętać o częstym piciu wody. Jeśli skurcze dopadają w nocy, przed snem warto wymasować sobie nogi, by pobudzić w nich krążenie krwi.

Skurcze Braxtona-Hicksa

To skurcze, które pojawiają się na etapie zaawansowanej ciąży – w ostatnich jej tygodniach. Są to skurcze przepowiadające, które mogą być błędnie brane za skurcze porodowe. Choć na początku odczuwa się je tak samo, w przypadku skurczów przepowiadających mówimy o nieregularności występowania (nie ma równych odstępów czasowych między nimi) i małej intensywności. Skurcze mogą być uciążliwe, ale nie są bolesne i nie nasilają się. Zwykle po jakimś czasie same się wyciszają. To, co odróżnia skurcze przepowiadające od porodowych to także fakt, że te pierwsze ustępują w ruchu. Skurcze są efektem przygotowywania się macicy do porodu, w ten sposób ona po prostu „ćwiczy” swoją zdolność skurczową, by w momencie nastania „godziny 0” bez przeszkód wypchnąć dziecko na świat.

Co zrobić, gdy odczuwamy skurcze przepowiadające: najlepiej jest je przeczekać a jeśli są dokuczliwe, można je rozchodzić lub zminimalizować ciepłą kąpielą.

Bóle głowy w ciąży

To też częsta przypadłość ciężarnych i zazwyczaj niegroźna. Bóle głowy w ciąży mogą wynikać z wielu rzeczy np. niewłaściwej diety, problemów ze snem (a nawet jego nadmiaru), biernego trybu życia, hormonów ciążowych. Bóle głowy mogą również wiązać się ze stresem, jaki odczuwa przyszła mama np. przed porodem. Jeśli boli głowa w ciąży, należy sprawdzić ciśnienie krwi, bo czasem ból oznacza zatrucie ciążowe lub nadciśnienie groźne dla dziecka. Jeśli to ból spowodowany nadciśnieniem, należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy również lekceważyć nawracających bądź silnych bólów głowy, które uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie.

Co zrobić, gdy boli głowa w ciąży: najlepiej jest zadbać o właściwą dietę i odpowiednie nawodnienie (ból może być objawem odwodnienia). Należy spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu i często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Dobrze jest też zoptymalizować sen i poświęcać na niego 8-10 godzin na dobę. Na ból głowy w ciąży pomaga ciepła kąpiel, odpoczynek w ciemnym pomieszczeniu, masaż skroni, chłodny okład. Doraźnie można połknąć 1 tabletkę paracetamolu.

Na koniec pamiętaj!

Ten artykuł nie jest po to, byś bagatelizowała bóle odczuwane w ciąży a po prostu miała świadomość, że niektóre z nich są całkiem normalne i nieszkodliwe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, że ból który odczuwasz jest tym niegroźnym, skonsultuj się z lekarzem. Ponadto – każdy silny ból w ciąży wymaga szybkiej reakcji. Ciążowe dolegliwości to nigdy nie jest ból zwalający z nóg!

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również