-Reklama-

Tych kwiatów nie trzymaj w domu, jeśli masz dziecko

Nie wszystkie rośliny doniczkowe są odpowiednie do hodowania w domu, jeśli mieszkają w nim małe dzieci. Niektóre kwiaty są bowiem niebezpieczne i w bliskim kontakcie z dzieckiem mogą powodować różne powikłania.

-Reklama-

Dzieci w domu – zwiększone bezpieczeństwo

Mając małe dziecko w domu, trzeba lepiej kontrolować przestrzeń, w której wspólnie żyjemy. Zwykle największą uwagę zwracamy na gniazdka elektryczne, które zabezpieczamy specjalnymi zaślepkami. Dbając o bezpieczeństwo dziecka w domu, stosujemy również nakładki na ostre ranty mebli, zabezpieczamy szuflady i szafki przed otwarciem i usuwamy leżące luzem kable elektryczne. Mało kto z nas bierze pod uwagę jeszcze jedno potencjalne źródło zagrożenia dla malucha. Rośliny domowe.

Rośliny doniczkowe nie zawsze bezpieczne

Choć wszystkie rośliny doniczkowe są piękne i stanowią niezwykłą ozdobę każdego pomieszczenia, warto wiedzieć, że część z nich może być niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Niektóre kwiaty w kontakcie ze skórą mogą powodować występowanie niebezpiecznych zmian lub alergii, inne stanowią zagrożenie, jeśli się je spożyje. O ile dorosły człowiek nie jada kwiatów doniczkowych i wiedząc o zagrożeniu, przestrzega właściwego obchodzenia się z roślinami, o tyle małe dziecko czy zwierzę domowe może być oporne na tę wiedzę. Wystarczy chwila nieuwagi, by maluch zerwał kawałek rośliny i włożył go do buzi. W niektórych przypadkach może się to naprawdę źle dla niego skończyć.

Rośliny domowe niebezpieczne – tych nie trzymaj blisko dziecka

Poniżej prezentujemy popularne rośliny domowe, które mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Warto znać je wszystkie i jeśli posiadasz je w domu, usunąć je z miejsc dostępnych dla dziecka. Najlepiej jest jednak po prostu wyeliminować te kwiaty z domu – to najbezpieczniejsze rozwiązanie, bo nawet wysoko postawiona roślina może gubić liście, które po spadnięciu na podłogę stanowią realne zagrożenie np. dla raczkującego dziecka.

Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne?

Wilczomlecz

Istnieje bardzo dużo gatunków wilczomleczy, ale wszystkie są toksyczne. Najpopularniejsze w naszych domach są tzw. Gwiazdy Betlejemskie kupowane w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Wilczomlecze zawierają biały sok (a w nim związek cyjanogenny, kwas euforbonowy), który w kontakcie ze skórą może powodować poważne owrzodzenia i pęcherze. Spożycie nawet niewielkiej ilości tego soku może skutkować poważnym zatruciem.

Kaladium

To piękna roślina ozdobna o wielokolorowych liściach. Niestety zawiera trujące alkaloidy, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Jeśli dostaną się układu pokarmowego, mogą porazić przełyk i spowodować obrzęk, który wywoła trudności w oddychaniu. Może też doprowadzić do zapalenia jelit.

Hoja

Ta zielona roślina jest chętnie hodowana w domach, bo nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i nie jest wymagająca. Za to posiada trujący biały sok mleczny. Uwalnia się on przy uszkodzeniu lub oderwania kawałka rośliny. Sam kontakt soku ze skórą może skończyć się dużym podrażnieniem.

Skrzydłokwiat

Kolejna bardzo popularna roślina, która jest równie piękna jak i niebezpieczna. Liście skrzydłokwiatu zawierają alkaloidy i szczawiany wapnia. Jeśli dziecko włoży je sobie do ust, dojdzie do podrażnienia okolic buzi i śluzówki wewnątrz jamy ustnej. W takiej sytuacji dochodzi też do ślinotoku. Jeżeli liść zostanie połknięty, może skutkować to problemem z oddychaniem i zatruciem objawiającym się silnymi wymiotami i nudnościami.

Amarylis

Egzotyczna roślina, którą lubimy mieć w domu ze względu na jej piękne kwiaty. W roślinie najbardziej toksyczne są cebulki, choć trucizna znajduje się również w innych częściach. Jeśli dostaną się do układu pokarmowego człowieka, mogą wywołać duszności i oparzenia błon śluzowych, drgawki, silne bóle brzucha. Ciekawostką jest fakt, ze amarylisa używano kiedyś do zatruwania grotów strzał.

Cyklamen

Bardzo często ten kwiat wręczamy sobie z różnych okazji, bo jest dekoracyjny. Jego inna nazwa to fiołek alpejski. To, co trujące w roślinie, znajduje się w samej ziemi – w jej bulwach. Sam kontakt skóry z taką bulwą może wywołać duże odczyny, dlatego przesadzajmy ten kwiat zawsze w rękawiczkach. Jeśli dodatkowo dotkniemy brudną ręką ust, może dojść do zatrucia. Objawami są bóle głowy, drgawki, wymioty, biegunka a w skrajnych przypadkach zaburzenia akcji serca.

Dracena

Niewinnie wyglądająca palma, a tak naprawdę źródło toksycznych substancji zwanej saponinami. Znajdują się one w sokach rośliny. Są one bardzo trujące i jeśli dostaną się układu pokarmowego człowieka lub zwierzęcia mogą wywołać nawet porażenie mózgu czy uszkodzenie układu oddechowego.

Bluszcz domowy

Bluszcz to kolejna trująca roślina, nawet jeśli mówimy tu o domowej, doniczkowej odmianie. Podobnie jak dracena zawiera w swoich sokach saponiny, które są silnie toksyczne. Soki mocno podrażniają skórę, a gdy dostaną się do ust – wywołują silne podrażnienia. Połknięte stanowią już realne zagrożenie dla życia.

Difenbachia

Piękna zielona roślina jest częstą dekoracją naszych domów. Mało się jednak mówi o jej toksyczności. Sok znajdujący się w roślinie może wywołać zapalenie skóry, a jeśli będzie mieć kontakt z oczami – spowoduje duże problemy z widzeniem. Najbardziej niebezpieczne jest zjedzenie rośliny – może dojść do zaburzenia rytmu serca. Ciekawostką jest fakt, że spożycie toksyn może również powodować czasową bezpłodność.

Anturium

Kwiat ten również zaliczany jest do trujących, choć nie tak silnie jak pozostałe. Roślina zawiera kryształki szczawianów wapnia, które mogą wywołać wysypkę po kontakcie ze skorą, a jeśli zostaną przeniesione do ust, mogą powodować obrzęk gardła, języka, warg i podniebienia.

Fikus

Roślina zawiera sok mleczny, który ma w swoim składzie m.in. lateks, kauczuk, kumarynę, żywicę, będący niebezpiecznym w przypadku spożycia. Połknięcie soku wywołuje zatrucie żołądkowe. Może też spowodować wystąpienie silnego kataru, duszności, a nawet astmy oskrzelowej.

Alokazja

Pięna roślina, ale niestety trująca. Toksyny zawarte są w każdej jej części, więc należy bardzo uważać. Tym bardziej, ze trująca może być nawet woda w podstawce doniczki. Soki rośliny wywołują podrażnienia na skórze i na błonach śluzowych, alergie i zatrucie żołądkowe.

Zobacz jeszcze:

foto: canva
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również