-Reklama-

Teoria Ramziego – czy to działa?

Teoria Ramziego głosi, że płeć nienarodzonego dziecka można rozpoznać po umiejscowieniu łożyska w macicy. Podobno sprawdza się to już w 6. tygodniu ciąży, a więc w momencie, gdy nawet lekarz nie jest w stanie określić płci malucha. Ile w tym prawdy?

-Reklama-

Teoria Ramziego – co oznacza?

Według tej teorii istnieje możliwość rozpoznania płci dziecka na bardzo wczesnym etapie ciąży, bo już w 6. tygodniu, wykorzystując do tego zwykłe dopochwowe badanie USG. Choć teoria jest popularna, nie uznają jej lekarze. Idąc więc do ginekologa w okolicy 6 tc, nie nastawiaj się na uzyskanie pewnej informacji o płci dziecka.

Co dokładnie głosi metoda Ramziego? Zgodnie z nią, wyznacznikiem płci dziecka jest umiejscowienie łożyska w macicy. Teoria Ramziego mówi, że jeśli łożysko tworzy się po prawej stronie macicy, zarodek jest płci męskiej. Gdy zaś łożysko umiejscowione jest po stronie lewej, mamy do czynienia z żeńskim zarodkiem.

Skąd wzięła się Teoria Ramziego?

Prawdopodobnie metoda ta ma swój początek w roku 2011, gdy w Internecie opublikowano artykuł badawczy na ten temat. Artykuł ukazał się na portalu zrzeszającym lekarzy ObGyn.net, ale treści w nim zawarte nie zostały poddane naukowej analizie przez ekspertów, więc trudno przyjąć, że był to artykuł ekspercki czy naukowy. Opisywana w nim teoria jest przypisywana niejakiemu doktorowi Saadowi Ramzi Ismailowi. Niełatwo znaleźć w sieci informacje na temat jego dorobku, a więc ciężko również określić kompetencje, które pozwoliły mu sformułować taką tezę.

W artykule stwierdzono, że Dr Ramzi poddał badaniu USG 5 tysięcy kobiet w 6. tygodniu ciąży, aby sprawdzić, po której stronie macicy stworzyło się łożysko. Następnie kobiety wykonały kolejne badanie USG między 18 a 20. tygodniem ciąży w celu ustalenia płci dziecka. W tym czasie genitalia dzieci są już na tyle wykształcone, że można z dużą pewnością określić, czy w brzuchu rozwija się dziewczynka czy chłopiec. We wspomnianym artykule podano, że aż w 97% przypadków wystąpiła zgodność między płcią określoną na podstawie łożyska a płcią określoną na późniejszym etapie ciąży. Kobiety, których łożyska znalazły się po prawej stronie macicy, w przytłaczającej większości spodziewały cię synów. Te, których łożyska umiejscowione były po lewej stronie – miały urodzić córki.

Czy teoria Ramziego jest wiarygodna?

Lekarze bardzo wyraźnie odcinają się od tej metody określania płci, uznając ją za mało wiarygodną. Według lekarzy ginekologów, prawdopodobieństwo wykrycia płci dziecka na podstawie łożyska wynosi 50%. Badacze próbowali zgłębić temat i poszukać innych dowodów na poparcie tej teorii, ale do dnia dzisiejszego nie pojawiły się żadne nowe przesłanki uwiarygadniające Teorię Ramziego. Wręcz przeciwnie, lekarze publikują dowody obalające tę tezę. Profesjonalne organizacje medyczne jak np. American College of Obstetricians and Gynecologists oficjalnie nie uznają tej metody rozpoznawania płci dziecka w ciąży.

Teoria Ramziego – I ty możesz pobawić się w lekarza

Wiedząc, ze Teoria Ramziego nie daje gwarancji poprawnego rozpoznania płci, możemy potraktować ją jedynie jako niegroźną zabawę i samodzielnie przekonać się, czy działa. Wystarczy posiadać zdjęcie USG z 6. tygodnia ciąży i przyjrzeć się, jak umiejscowione jest łożysko w macicy. Można zapytać również o to lekarza robiącego badanie. Nie radzimy jednak brać tej informacji za wyznacznik płci dziecka. Z kupnem wyprawki dla chłopca lub dziewczynki warto poczekać do kolejnego badania USG między 16 a 20 tygodniem ciąży.


Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Testuj zestaw Gillette Venus + Satin Care! Zgłoś się na testerkę!

Tym razem zachęcamy Was do udziału w akcji testowania kobiecego zestawu od Gillette. Zgłoś się po swój zestaw!

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.