-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Teoria Ramziego – czy to działa?

Teoria Ramziego głosi, że płeć nienarodzonego dziecka można rozpoznać po umiejscowieniu łożyska w macicy. Podobno sprawdza się to już w 6. tygodniu ciąży, a więc w momencie, gdy nawet lekarz nie jest w stanie określić płci malucha. Ile w tym prawdy?

-Reklama-

Teoria Ramziego – co oznacza?

Według tej teorii istnieje możliwość rozpoznania płci dziecka na bardzo wczesnym etapie ciąży, bo już w 6. tygodniu, wykorzystując do tego zwykłe dopochwowe badanie USG. Choć teoria jest popularna, nie uznają jej lekarze. Idąc więc do ginekologa w okolicy 6 tc, nie nastawiaj się na uzyskanie pewnej informacji o płci dziecka.

Co dokładnie głosi metoda Ramziego? Zgodnie z nią, wyznacznikiem płci dziecka jest umiejscowienie łożyska w macicy. Teoria Ramziego mówi, że jeśli łożysko tworzy się po prawej stronie macicy, zarodek jest płci męskiej. Gdy zaś łożysko umiejscowione jest po stronie lewej, mamy do czynienia z żeńskim zarodkiem.

Skąd wzięła się Teoria Ramziego?

-Reklama-

Prawdopodobnie metoda ta ma swój początek w roku 2011, gdy w Internecie opublikowano artykuł badawczy na ten temat. Artykuł ukazał się na portalu zrzeszającym lekarzy ObGyn.net, ale treści w nim zawarte nie zostały poddane naukowej analizie przez ekspertów, więc trudno przyjąć, że był to artykuł ekspercki czy naukowy. Opisywana w nim teoria jest przypisywana niejakiemu doktorowi Saadowi Ramzi Ismailowi. Niełatwo znaleźć w sieci informacje na temat jego dorobku, a więc ciężko również określić kompetencje, które pozwoliły mu sformułować taką tezę.

W artykule stwierdzono, że Dr Ramzi poddał badaniu USG 5 tysięcy kobiet w 6. tygodniu ciąży, aby sprawdzić, po której stronie macicy stworzyło się łożysko. Następnie kobiety wykonały kolejne badanie USG między 18 a 20. tygodniem ciąży w celu ustalenia płci dziecka. W tym czasie genitalia dzieci są już na tyle wykształcone, że można z dużą pewnością określić, czy w brzuchu rozwija się dziewczynka czy chłopiec. We wspomnianym artykule podano, że aż w 97% przypadków wystąpiła zgodność między płcią określoną na podstawie łożyska a płcią określoną na późniejszym etapie ciąży. Kobiety, których łożyska znalazły się po prawej stronie macicy, w przytłaczającej większości spodziewały cię synów. Te, których łożyska umiejscowione były po lewej stronie – miały urodzić córki.

Czy teoria Ramziego jest wiarygodna?

Lekarze bardzo wyraźnie odcinają się od tej metody określania płci, uznając ją za mało wiarygodną. Według lekarzy ginekologów, prawdopodobieństwo wykrycia płci dziecka na podstawie łożyska wynosi 50%. Badacze próbowali zgłębić temat i poszukać innych dowodów na poparcie tej teorii, ale do dnia dzisiejszego nie pojawiły się żadne nowe przesłanki uwiarygadniające Teorię Ramziego. Wręcz przeciwnie, lekarze publikują dowody obalające tę tezę. Profesjonalne organizacje medyczne jak np. American College of Obstetricians and Gynecologists oficjalnie nie uznają tej metody rozpoznawania płci dziecka w ciąży.

Teoria Ramziego – I ty możesz pobawić się w lekarza

Wiedząc, ze Teoria Ramziego nie daje gwarancji poprawnego rozpoznania płci, możemy potraktować ją jedynie jako niegroźną zabawę i samodzielnie przekonać się, czy działa. Wystarczy posiadać zdjęcie USG z 6. tygodnia ciąży i przyjrzeć się, jak umiejscowione jest łożysko w macicy. Można zapytać również o to lekarza robiącego badanie. Nie radzimy jednak brać tej informacji za wyznacznik płci dziecka. Z kupnem wyprawki dla chłopca lub dziewczynki warto poczekać do kolejnego badania USG między 16 a 20 tygodniem ciąży.


Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lakiery hybrydowe do zdobień – jakie wybrać?

Co powiesz na ozdobny manicure? Okazuje się, że wiele efektów i zdobień da się z powodzeniem odtworzyć w domu. Wystarczy kupić lakiery...

Mięśnie dna miednicy – jak dbać o nie w ciąży i po porodzie?

Słabe mięśnie dna miednicy nie spełniają swoich podstawowych funkcji, zatem do powikłań zaliczylibyśmy m.in.: nietrzymanie moczu, gazów, stolca, obniżenie narządów miednicy mniejszej, bóle odcinka lędźwiowego, zmniejszoną satysfakcję seksualną czy ból podczas współżycia. W ciąży trzeba o nie dbać szczególnie.

Prezent na roczek dla dziewczynki – jaki wybrać?

Kupowanie prezentów dla dzieci to nie lada wyzwanie. Świeżo upieczeni rodzice mogą nie orientować się, jakie zabawki i gadżety są aktualnie popularne. Co więcej, maluch szybko rośnie i jego potrzeby ciągle się zmieniają. Czy istnieją uniwersalne i praktyczne prezenty, które zawsze będą trafione? Jakie upominki są odpowiednie dla rocznej dziewczynki? Sprawdź najlepsze pomysły na wyjątkowy prezent.

Konkurs. Zgarnij bilety do kina i filmowe gadżety „Mia i Ja. Film”

„Mia i ja. Film” już od 30 września w kinach! Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników tego serialu do obejrzenia wersji kinowej. Zgarnij bilety i gadżety filmowe w naszym konkursie!

Rozszerzenie diety – sposoby na szybszą naukę

Wprowadzanie nowych pokarmów do diety maluszka, który do tej pory znał tylko mleko mamy, to bez wątpienia spore wyzwanie. Tak jak w każdym przełomowym momencie rozwoju dziecka, w głowie dorosłych pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Od czego zacząć rozszerzanie diety? Jak ułatwić ten proces zarówno dziecku, jak i sobie? Kiedy jest odpowiedni czas na samodzielne jedzenie malucha łyżeczką? To tylko niektóre z nurtujących rodziców pytań. Dzisiaj postaramy się rozwiązać część z nich!