-Reklama-

Teoria Ramziego – czy to działa?

Teoria Ramziego głosi, że płeć nienarodzonego dziecka można rozpoznać po umiejscowieniu łożyska w macicy. Podobno sprawdza się to już w 6. tygodniu ciąży, a więc w momencie, gdy nawet lekarz nie jest w stanie określić płci malucha. Ile w tym prawdy?

-Reklama-

Teoria Ramziego – co oznacza?

Według tej teorii istnieje możliwość rozpoznania płci dziecka na bardzo wczesnym etapie ciąży, bo już w 6. tygodniu, wykorzystując do tego zwykłe dopochwowe badanie USG. Choć teoria jest popularna, nie uznają jej lekarze. Idąc więc do ginekologa w okolicy 6 tc, nie nastawiaj się na uzyskanie pewnej informacji o płci dziecka.

Co dokładnie głosi metoda Ramziego? Zgodnie z nią, wyznacznikiem płci dziecka jest umiejscowienie łożyska w macicy. Teoria Ramziego mówi, że jeśli łożysko tworzy się po prawej stronie macicy, zarodek jest płci męskiej. Gdy zaś łożysko umiejscowione jest po stronie lewej, mamy do czynienia z żeńskim zarodkiem.

Skąd wzięła się Teoria Ramziego?

Prawdopodobnie metoda ta ma swój początek w roku 2011, gdy w Internecie opublikowano artykuł badawczy na ten temat. Artykuł ukazał się na portalu zrzeszającym lekarzy ObGyn.net, ale treści w nim zawarte nie zostały poddane naukowej analizie przez ekspertów, więc trudno przyjąć, że był to artykuł ekspercki czy naukowy. Opisywana w nim teoria jest przypisywana niejakiemu doktorowi Saadowi Ramzi Ismailowi. Niełatwo znaleźć w sieci informacje na temat jego dorobku, a więc ciężko również określić kompetencje, które pozwoliły mu sformułować taką tezę.

W artykule stwierdzono, że Dr Ramzi poddał badaniu USG 5 tysięcy kobiet w 6. tygodniu ciąży, aby sprawdzić, po której stronie macicy stworzyło się łożysko. Następnie kobiety wykonały kolejne badanie USG między 18 a 20. tygodniem ciąży w celu ustalenia płci dziecka. W tym czasie genitalia dzieci są już na tyle wykształcone, że można z dużą pewnością określić, czy w brzuchu rozwija się dziewczynka czy chłopiec. We wspomnianym artykule podano, że aż w 97% przypadków wystąpiła zgodność między płcią określoną na podstawie łożyska a płcią określoną na późniejszym etapie ciąży. Kobiety, których łożyska znalazły się po prawej stronie macicy, w przytłaczającej większości spodziewały cię synów. Te, których łożyska umiejscowione były po lewej stronie – miały urodzić córki.

Czy teoria Ramziego jest wiarygodna?

Lekarze bardzo wyraźnie odcinają się od tej metody określania płci, uznając ją za mało wiarygodną. Według lekarzy ginekologów, prawdopodobieństwo wykrycia płci dziecka na podstawie łożyska wynosi 50%. Badacze próbowali zgłębić temat i poszukać innych dowodów na poparcie tej teorii, ale do dnia dzisiejszego nie pojawiły się żadne nowe przesłanki uwiarygadniające Teorię Ramziego. Wręcz przeciwnie, lekarze publikują dowody obalające tę tezę. Profesjonalne organizacje medyczne jak np. American College of Obstetricians and Gynecologists oficjalnie nie uznają tej metody rozpoznawania płci dziecka w ciąży.

Teoria Ramziego – I ty możesz pobawić się w lekarza

Wiedząc, ze Teoria Ramziego nie daje gwarancji poprawnego rozpoznania płci, możemy potraktować ją jedynie jako niegroźną zabawę i samodzielnie przekonać się, czy działa. Wystarczy posiadać zdjęcie USG z 6. tygodnia ciąży i przyjrzeć się, jak umiejscowione jest łożysko w macicy. Można zapytać również o to lekarza robiącego badanie. Nie radzimy jednak brać tej informacji za wyznacznik płci dziecka. Z kupnem wyprawki dla chłopca lub dziewczynki warto poczekać do kolejnego badania USG między 16 a 20 tygodniem ciąży.


Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również